Míg régen az elrendezett házasságokban hittek, manapság már szerencsénk van, hogy szerelemből házasodhatunk. Persze ettől még ugyanúgy kell dolgozni érte, tehát azt azért nem mondanánk, hogy kapcsolati szinten könnyebb így a dolgunk, de legalább olyan emberrel kapaszkodunk össze, akit valóban szeretünk.
Viszont legyünk őszinték, a házasság csak ritkán megy teljesen magától, igen is tenni kell azért, hogy jó legyen és hogy fenn tudjon maradni a tűz is, főleg a gyerekek érkezése után. Mert hát a napi rutinfeladatok könnyen átveszik az uralmat az életünk felett. Szükség van randi estékre, mindenkinek külön-külön énidőre és persze közös családi időtöltésre is – mindamellett, hogy közben a mindennapi dolgokat is menedzseljük.
Román Boglárka szexuálpszichológus, pár-, és családterapeuta azt mondja, minden párnak vannak nehézségei, a kérdés, hogy hogyan tudunk megküzdeni velük. És minél előbb fordulunk szakemberhez a gondokkal, annál könnyebb elkapni még időben a problémát, ami sokszor egyébként orvosolható. A kérdés csak az, valóban akarják-e orvosolni ezeket a párok. Összeszedtünk öt olyan módszert, amely megoldást nyújthat a legáltalánosabb problémákra, de ha úgy érezzük, egyedül már nem boldogulunk, természetesen érdemes szakember segítségét kérni.
Munkamegosztás
A házasságban több olyan élethelyzet is adódhat, ami miatt minden – vagy a feladatok nagy része- egy személyre hárul. Ilyen esetben, ha véget ért a krízis, muszáj egy kicsit változtatni a viszonyokon. A pszichológus azt tanácsolja, üljünk le a párunkkal és külön-külön kártyákra írjuk össze egyesével az összes házimunkát, feladatot, amit a mindennapokban viszünk. „Miután összeírtuk a listát, nézzük meg, hogy mi az, amit ebből szívesen csinálunk és mi az, amit megterhelőnek érzünk.” – kezd bele Boglárka. „Fontos, hogy törekedni tudjunk az egyenlő mértékre az adok-kapok mérlegben, így érezni fogjuk a partnerünk támogatását. Súlyozzunk időben, ráfordított energiában, próbáljuk úgy szétosztani kettőnk között a feladatokat, hogy a végén kiegyenlítettebb legyen a szerep és munkamegosztás.”
Anyagi gondok
Minden családban megesik, hogy kicsit nehezebb időszakba csúsznak. A pénzügyi gondok azonban sok konfliktust szülhetnek. Mi lehet a megoldás rá, hogy ne érezzük folyamatosan a nyomást az anyagi gondok miatt? Boglárka azt mondja, azért, hogy ne ez lebegjen éjjel- nappal a szemünk előtt és ne telepedjen rá a kapcsolatunkra, vagy a családra sem, jelöljünk ki olyan időablakot a héten, amikor ezek a témák kerülnek napirendi pontra. Azonban sem előtte, sem ezt követően – hacsak nem égető kérdésről van szó – ne beszéljünk erről, tudatosan húzzunk határt, így nem terheljük vele annyira a kapcsolatot.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!