5 gyakori hiba, amit a kezdő kondizók elkövetnek

5 gyakori hiba, amit a kezdő kondizók elkövetnek

Címlap / Életmód / Egészség / 5 gyakori hiba, amit a kezdő kondizók elkövetnek

Elkezdtél konditerembe járni? Vagy csak gondolkozol rajta? Ebben a cikkben összegyűjtöttünk 5 gyakori hibát, amit a kezdő kondizók gyakran elkövetnek, amelyek nem csak a fejlődést lassítják, de sérüléseket is okozhatnak. Íme néhány hasznos tanács, hogyan ugorhatod át könnyedén a kezdő fázist. (x)

1. Bemelegítés és lenyújtás elhanyagolása

A bemelegítés kihagyhatatlan része az edzőtermi edzésnek. Ez hangolja rá a tested és elméd a nyugalmi állapotból, a terhelésre. Ilyenkor fokozódik a keringés, több oxigén és tápanyag jut az izmokba és ízületekbe, amitől rugalmasabbak lesznek, és csökken a húzódások kockázata.  Ezzel a legtöbben tisztában is vannak. Azzal azonban már kevésbé, hogy egy rendes bemelegítés eltart legalább 10-15 percig is, és tetőtől talpig érdemes átmozgatni magunkat. Az edzés végén esedékes lenyújtás pedig segíti a regenerációt és csökkenti az izomláz kialakulását. 2. Helytelen testtartás és technika

Ha kezdőként belevágunk az edzésbe, a helytelen technika ízületi fájdalmakhoz vezethet. Ezen kívül, nem a megfelelő mozgáspályán, sokszor nem is a célizmokat erősítjük. Ezért ajánlott egy személyi edző felkeresése a témában, aki segít konditermi edzéstervet összeállítani, megmutatja a gépek és a súlyok helyes használatát.  A jó technikával hatékonyabban és intenzívebben tudunk izmot építeni. 

3. Túl nagy súlyok használata

Ha bemegyünk egy konditerembe, gyakran találkozhatunk nehézsúlyú veterán kondizókkal, akik hatalmas súlyokat és tárcsákat emelgetnek. Első ránézésre, talán ne is tűnik olyan nehéznek, vagy netán kellemetlenül érezzük magunkat a kisebb súlyok használatától. Ha azonban felkészülés nélkül kezdünk neki nehéz súlyokkal való edzésnek, biztosak lehetünk benne, hogy több hátrány ér minket, mint előny. Egyfelől fokozódik a sérülések esélye, másfelől pedig olyan erős izomláz alakulhat ki, ami miatt napokig nem is akarunk a súlyzók közelébe menni.

Fontos a fokozatosság! Kezdj kisebb súlyokkal, ami a számodra megfelelő terhelést biztosítja. Figyelj a testedre, mert jelezni fog, hogy mi az a határ, amit még elbír.

4. Kaotikus étrend

Meglepő lehet, de a helyes táplálkozás ugyan olyan fontos az egészséges és esztétikus fizikum fenntartásában, mint maga az edzés. Egyrészt, megfelelő fehérje és tápanyagbevitel nélkül, tested nem lesz képes intenzív izomfejlesztésre, másrészt kevesebb energiád lesz és nem tud kiteljesedni a benned rejlő potenciál. Valamint a koplalásos fogyókúra helyett, érdemes napi 5-6 étkezéssel kisebb mennyiségeket enni. Azonban edzés előtt egy órával már ne együnk nehezen emészthető ételeket, mert az nagyban csökkenti a teljesítményünk, arról nem beszélve, hogy kellemetlen testi érzeteket is okozhat. 

5. Rendszeresség hiánya

Sokan hatalmas lendülettel és motivációval vágnak bele az edzésbe. Viszont a tested átformálása, a zsírvesztés és az izomépítés időigényes feladat. Rendszeres inger kell a testednek, hogy a szervezeted azt érzékelje, hogy „megéri” neki nagy energiafelhasználásokkal átalakítani a testösszetételed, mert az fizikai terhelés alatt használatban van. Ezért ne vesse vissza a lendületet, ha pár héten belül még nem látsz változást. Néhány hónapon belül, rendszeres és jól felépített tréning mellett, garantáltan fogsz majd!

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!