Egy új tanulmány alapján sikerült bizonyítani, hogy a vonzás törvénye a valóságban is működik.
Valamennyire mindig is hittem a vonzás törvényében, de próbáltam logikai magyarázatot találni benne. Ez részemről kimerült annyiban, hogy bármit is teszünk, bármire is készülünk, az egy gondolattal kezdődik. Először mindig fejben döntjük el, mit szeretnénk csinálni, csak utána jönnek a tettek.
Ezen felül úgy vagyok vele, hogy alapvetően optimista embernek tartom magamat. Próbálok a jó dolgokra koncentrálni, nem pedig olyasmin stresszelni, ami lehet, hogy meg sem történik. De mire jöttek rá a kutatók, amikor megvizsgálták a gondolataink és a párkapcsolatunk összefüggéseit?
Ha azon aggódsz, hogy rossz lesz, akkor tényleg rossz lesz
A Floridai Állami Egyetem kutatói 157 párral készítettek interjút. Mindegyik félnek számos kérdést tettek fel arról, miként léptek kapcsolatba a mostani partnerükkel, milyennek ítélik meg a párkapcsolatukat. Vizsgálták a kötődési szinteket, hogy mennyire elérhetőek érzelmileg egymás számára, és hogyan kezelik a konfliktusaikat.
Ashley Cooper vezető kutató és csapata azt találta, hogy összefüggés fedezhető fel az egyik partner szorongása és a kapcsolat állandóságával kapcsolatban. Egész pontosan azt találták, hogy ha a párkapcsolat egyik tagja folyton szorong azon, mennyire jó a viszonya, hogy a partnere szerelmes-e belé, illetve a későbbiek során is szeretni fogja-e, valamint aggódik azon, együtt maradnak-e, akkor azzal automatikusan rontja a kapcsolat minőségét.
A kutatók szerint a kötődési mintáikban bizonytalan, vagy az aktuális kötődésüket megkérdőjelező emberek önbizalom-hiányosak. Folyton aggódnak amiatt, hogy a méltóak-e partnerükhöz. Ez értelemszerűen stresszhez, a párkapcsolat miatt érzett bizonytalansághoz vezet.
Kiderült az is, hogy az ilyen kapcsolatokban idővel mindkét partner elkerülővé vált, jellemző módon azért, mert nem bízott a társában. Tehát amikor az egyik fél tartott az elköteleződéstől (akár azért, mert nem bízott a másikban), akkor azzal bevonzotta azt is, hogy a partnere is hasonlóan kezdjen érezni.
Szerencsére a jó dolgokat is könnyű bevonzani
Ennek a kutatásnak köszönhetően megtudhattuk, mennyire fontos tényezőnek számít egy párkapcsolatban az önhittség, önmagunk szeretete, továbbá az is, hogy érdemes bátrabban, nyíltabban kötődni a partnerünkhöz.
A szakértők azt találták, hogy a nyíltság, az őszinte kommunikáció és a szeretet kifejezése a legtöbbször pozitív irányba vezérli a párkapcsolatokat. Sokszor éppen azért, mert ez a hozzáállás egyszerűen megerősíti a bizonytalanabb felet, aki így bátrabban mer majd kötődni, megnyílni.
Emellett pedig nagyon fontos, hogy ne folyton a rossz dolgokra koncentrálj, ne agyalj minden pillanatban azon, milyen negatív következményei lehetnek a párkapcsolatodnak. Úgy tűnik, ez nem csak az aktuális kedvedet tudja elrontani, és nem kizárólag a jelen problémáira nyomja rá a bélyegét. Hosszútávon és egyértelmű és mérhető negatív hatást gyakorol a párkapcsolatodra.