A világ legcukibb állatai a klímaváltozás ellen is tehetnek

A világ legcukibb állatai a klímaváltozás ellen is tehetnek

Címlap / Kikapcsolódás / Közélet / A világ legcukibb állatai a klímaváltozás ellen is tehetnek

A 19. századi szőrmekereskedelem a vidrákat a kihalás szélére sodorta, számuk azonban lassan visszaáll. Ezeknek a játékos lényeknek a visszatérése pedig az ökoszisztémára is jótékony hatással lehet.

Aki látta már a videót az összeölelkezve lebegő-úszó vidrákról, annak nem lehet kétsége afelől, hogy a világ talán legaranyosabb állatai ezek a bajszos kis lények. De nem az egyetlen dolog, amit tudni érdemes róluk.

Az Enhydra lutris a legbundásabb állat a Földön, testének minden négyzetcentiméterén akár 140 000 szőrszál is lehet – vagyis szőre 700-szor olyan sűrű, mint az emberi haj. Sok más tengeri emlősökkel ellentétben hiányzik belőlük a pelyhesedés, ezért úgy tartják melegen magukat, hogy testtömegük egynegyedét fogyasztják el minden nap táplálék formájában.

A tengeri vidrák különleges szerepet játszanak a Csendes-óceán északi részén található hínárerdők ökoszisztémáinak támogatásában is.

„Kevés más állat eszik ennyit a súlyához képest, vagy játszik ilyen kulcsfontosságú szerepet a környezetük fenntartásában” – mondja Brent Hughes, a Kaliforniai Sonoma State University tengerparti élőhelyeit tanulmányozó tengeri ökológus.

Vidrák hatása a klímaváltozásra
mana5280/unsplash.com

Most a tudósok azt vizsgálják, hogy ezek a tengeri állatok miként is lehetnek a klíma szuperhősei. A tengeri vidrák segítik az ökoszisztémát azáltal, hogy hozzájárulnak a szén-dioxid kivonásához a légkörből, valamint a biomassza és mélytengeri törmelék tárolásával, megakadályozva annak szén-dioxiddá történő átalakítását, ami szintén az éghajlatváltozáshoz járulna hozzá.

A tengeri vidrák egykoron elterjedtek voltak a Csendes-óceán északi partvidékein, Kaliforniától Alaszkáig, egészen Oroszország és Japán sziklás zátonyáig. Az 1700-as és 1800-as években azonban a szőrmekereskedők mintegy 2000 állatot vadásztak le. Azóta a természetvédelmi erőfeszítések lehetővé tették a vidrák populációjának némi fellendülését, de mintegy 4000 km-nyi tengerparton, ahol egykor vidrák éltek, még mindig nem találhatóak meg ezek az állatok.

A vidrák elvesztése bizonyította nélkülözhetetlen szerepüket a hínárerdők megtartásában. James Estes, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem tengeri ökológusa az 1970-es években búvárkodott Alaszka Aleut-szigetein, és dokumentálta, hogy a tengeri vidra nélküli hínárerdők lényegében víz alatti sivatagokká válnak. Ezzel szemben a vidrás vidékeken a hínár gyarapodott – a változatos vízi közösséggel együtt.

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»