Ezért olyan ellenállhatatlanok a vidéki ízek – interjú a Fecskefészek Gasztroműhely tulajdonosával

Ezért olyan ellenállhatatlanok a vidéki ízek – interjú a Fecskefészek Gasztroműhely tulajdonosával

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Ezért olyan ellenállhatatlanok a vidéki ízek – interjú a Fecskefészek Gasztroműhely tulajdonosával

Minden kétséget kizáróan a városi és a vidéki életnek is megvannak a maga szépségei. A gasztronómia világában utóbbi esetében számomra ez azt jelenti, hogy a vidéken termett és készült finomságok valahogy mindig finomabbak és kedvesebbek lesznek, és sokaktól hallottam már azt, hogy szintén így éreznek. De mitől olyan csodálatosak valójában a vidéki ízek?

Úgy éreztem, ezt nem is mondhatná el jobban más, mint a Velemben, az én szememben legszebb falucskában található csodálatos Fecskefészek Gasztroműhely tulajdonosa, Horváth Flóra, aki magas minőségben készít különféle finomságokat, a tudását pedig szívesen át is adja az izgalmas workshopjain.

Miben rejlik szerinted a vidéki élet szépsége?

Az egyetemi éveim kivételével mindig falun éltem. Ami számomra a legszerethetőbb a vidéki életben, az a természet közelsége, a nagyobb szabadságfok, több lehetőség a függetlenségre. Itt van elegendő élettere az embernek, csak kisétál a kert végébe, ha csendre, nyugalomra vágyik.

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

Minek hatására döntöttél úgy, hogy Velemben megalapítod a Fecskefészek Gasztroműhelyt?

A Fecskefészek Gasztroműhelyt 2020-ban alapítottam azzal a céllal, hogy az évek alatt magamra gyűjtögetett tudást megosszam a gasztronómia, az egészség és a „hagyományosabb” életforma iránt érdeklődőkkel. Akkoriban Budapestig kellett utazni egy-egy jó workshopért, így arra gondoltam, milyen jó lenne ezt a színvonalat vidéken is elérhetővé tenni. Azt éreztem, hogy nagyon szívesen tartanék olyan kurzusokat, ahol a mindennapokban hasznosítható tudás és az életszemléletem átadása mellett feltöltődni, kikapcsolódni, jókat enni-inni, beszélgetni is lenne lehetőség. Mintha csak hazatérne az ember.

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

Milyen ételeket készítesz a legszívesebben?

Az érdeklődésem a gasztronómián belül folyamatosan bővül. Készítek sajtokat, kovászos péksüteményeket, kenyereket és pizzát kemencében, savanyúságokat, lekvárokat, szörpöket, de nagyon szeretem a francia cukrászatot és a főzésben rejlő végtelen lehetőségeket is – legyen az egy hagyományos disznótor lebonyolítása vagy egy ázsiai fogás elkészítése. Nem tudnék csak egy területet kiemelni, a változatosság és az állandó fejlődni vágyás motivál.

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

Honnan szerzed be az alapanyagokat, és mely élelmiszereket készítitek ti magatok?

Az étel lelke a minőségi alapanyag, így törekszem túlnyomórészt saját előállítású zöldségből és húsból dolgozni, illetve magyar termelőktől, manufaktúráktól vásárolni az egyebeket (pl. a tejet, liszteket, eceteket, olajokat, mézet stb.). Most már hatodik éve a saját kenyerünket, sajtjainkat, kolbászainkat, savanyúságainkat fogyasztjuk és a magunk által feldolgozott húsból, megtermelt zöldségekből főzök. Visszatértem a gyerekkoromban látott mintához. Akkor vagyok „nyugodt”, ha tele a kamra és a fagyasztók.

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

Mitől érezhetjük szerinted finomabbnak a természetes, tiszta ételeket?

Összehasonlíthatatlan a minőségbeli, ízbeli és beltartalmi különbség a kertünkben termett, vegyszermentes, szezonális zöldség/gyümölcs és egy több ezer km-t megtett, külföldről importált termény között, ami csak látszólag tökéletes, de a testünknek nem nyújt valódi táplálékot, hiszen nincsen benne „élet”. Emellett pedig kulcsfontosságú az idő, a rászánt energia. Tökéletes alapanyagból is csak odafigyeléssel, türelemmel és szeretettel készítve lehet igazán finom, vidéki gyerekkorunk emlékeit idéző ízeket varázsolni.

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

Mit ajánlanál annak, aki bele szeretne kóstolni az önellátó életmódba?

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Magyarországon lényegében bármilyen alapanyagot meg tudunk termelni/elő tudunk állítani, így vétek ezt az adottságot nem kihasználni. Én hiszek abban, hogy mértéktartóan, helyi, szezonális, vegyszermentes alapanyagokat fogyasztva tudjuk megalapozni a hosszú, egészséges, gyógyszermentes életünket. Épp ezért csak bátorítani tudok mindenkit – akinek lehetősége van – arra, hogy próbálja ki a kertészkedést! A lényeg, hogy legyen türelmes, kicsiben kezdje, tapasztalja ki a terményenkénti szükségleteit, és a rendelkezésre álló terület, valamint a kertre jutó szabadideje függvényében tervezze meg a volument!

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

Mivel várod azt, aki ellátogat egy workshopodra?

A kurzusaim alapvetően kezdőknek szólnak, de a célom a haladó szint elérése, így fokozott figyelmet fordítok a részletekre. Igyekszem az elmúlt 7 évem minden – jó és rossz – tapasztalatát átadni és meggyőzni az olykor bizonytalankodó résztvevőt, hogy ha nekem sikerült, akkor ő is képes rá. A tanfolyamok után is elérhető vagyok, mindig segítek annak, aki igényli. 

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

A workshopokon kiemelt szerep jut a közös ebédnek, ahol a vidéki ember vendégszeretetével, a fent említett minőséggel várom a hozzám érkezőket. Nagyon szeretem figyelni, ki-hogyan ízleli, élvezi az ételt, milyen emlékeket idéz fel benne pl. egy frissen sült, langyos, kovászos kenyér. Rendszerint elhangzó mondat: „Gyerekkoromban ettem ilyen finomat utoljára.” Csak remélni tudom, hogy nem csak nekem felejthetetlen pillanatok ezek!

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

Mely eddig kapott visszajelzésekre gondolsz vissza a legszívesebben?

A legnagyobb öröm és sikerélmény számomra – a számtalan pozitív visszajelzés, önzetlen ajánlás és a visszajáró résztvevők mellett az, hogy a tanulóim a workshopok után aktívan használják a megszerzett tudást. Beépítik a mindennapjaikba, így egy kicsit úgy érezhetem, ez a kurzus nem csak egy napra szólt, hiszen hozzásegítettem őket és a családjukat egy magasabb minőségű élethez. Emellett kapnak egy új hobbit, ami örömöt, sikerélményt ad számukra. Nekem 1-1 fotó, szívből jövő köszönőüzenet tényleg bearanyozza a napomat!

Fotó: Fecskefészek Gasztroműhely

Milyen jövőbeli terveid vannak?

Ahogy a tudásomat bővítem, úgy a választható kurzusaim témáit is szeretném egyre színesebbé tenni. Jelenleg kovászos kenyér, kalács- és kemencés pizzakészítés, sajtkészítés, torta- és süteménykészítés választható, de gyerekeknek szóló foglalkozásokat és főzőkurzusokat is szeretnék tartani.

Nyitófotó: Fecskefészek Gasztroműhely

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!