5+1 mobilapp, amit veszélyes letölteni

5+1 mobilapp, amit veszélyes letölteni

Címlap / Kikapcsolódás / Tech és kütyük / 5+1 mobilapp, amit veszélyes letölteni / 2. oldal

Ma már lényegében bármilyen témában találhatunk mobilapplikációkat, de ezek jelentős része teljesen használhatatlan, és a személyes adataidra hajtanak. Eláruljuk, milyen típusú appoktól maradj távol!

4. Egészségügyi appok

Szeretnénk leszögezni, hogy vannak megbízható egészségügyi mobilappok, amelyek garantálják, hogy nem adják ki harmadik félnek az adataidat, és bizalmasan kezelik az információkat. Azonban a hatalmas választékban bőven találni olyanokat is, amelyek egyrészt semmiféle tudományos alapon nem nyugszanak, másrészt pedig az egészségeddel kapcsolatos infókat gyűjtik csak össze.

Ilyenek például azok, amelyek az éjszakai alvásodat figyelik meg. Odateszed őket az ágyad mellé, majd a lélegzetvételed alapján (még okosóra sem kell!) megmondják, mikor aludtál mélyen, mikor éberen. Ezzel is az a baj, hogy sok esetben úgy használják a mikrofont, hogy nem is tudod, így nem csak éjszaka, de akár napközben is „hallgatóznak.”

Ráadásul fogalmuk sincs arról, mi játszódik le az agyadban vagy a testedben. Hasonló a helyzet azokkal az egészségügyi appokkal, amelyek étkezési tanácsokat adnak. Fontos ellenőrizni, min alapszik, mert nem kizárt, hogy csak egy látszólag jól összerakott appról van szó, ami adatokra vadászik.

5. Fotós appok

Időről időre felkapja az internet azokat a mobilappokat, amelyek valamilyen fotóátalakítást végeznek. Például megnézheted, a szelfid alapján hogy néznél ki idős korodban, vagy ellenkező neműként, de még azt is, milyen lenne a kedvenc színészeddel közös gyerekeitek külseje.

A gond, hogy ezeknek az appoknak muszáj megadnod a galériához való hozzáférést, hogy feltölthesd a fotódat. Ám nincs garancia arra, hogy ha már úgyis megteheti, ne gyűjtené be a többi képedet is. Néhány éve nagy port kavart egy ilyen applikáció, amiről felröppent, hogy a felhasználók minden fotóját feltölti egy szerverre.

Hackerek és szakértők utánanéztek, mi az igazság, de nem derült ki, pontosan mennyire látnak rá a fotóinkra, és mire használják őket. Az eset viszont jó tanulság volt arra, hogy megtanuljuk, nem szabad mindent letölteni, és végképp nem szabad hozzáférést adni a privát képekhez!

+1. Bármi, ami kártyaadatokat kér

Hiába tűnik magától értetődőnek, valójában könnyen kicselezhetnek minket az appok. Tegyük fel, hogy letöltesz egy játékot vagy szerkesztőprogramot, ami azt ígéri neked, hogy 1 hónapig egyáltalán nem kell fizetned a használatáért, utána pedig ingyen lemondhatod, ha mégsem szeretnéd.

Ez eddig tiszta sor, ám ha egy app ennek ellenére már a legelején kéri, hogy add meg a kártyaadataidat (mondván, hogy így később nem kell beírnod, vagy így tudnak téged azonosítani), ez több veszélyt is rejteget magában.

Egyrészt ha megfeledkezel róla, automatikusan levonja az összeget, ráadásul nem biztos, hogy egy törlés elég a lemondáshoz. Akadnak sajnos olyan appok, amelyeknél az ÁSZF-ben ott szerepel, hogy hacsak nem mondod le írásban a szolgáltatást, automatikusan vonogatja majd a pénzt a használatért. Még akkor is, ha nincs rajta a mobilodon. A másik veszély, hogy akár a kártyaadataidat is ellophatják!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»