A védőnő praktikus tanácsai a második trimeszterre

A védőnő praktikus tanácsai a második trimeszterre

Címlap / Életmód / Család / A védőnő praktikus tanácsai a második trimeszterre

Egy korábbi cikkünkben védőnőnk, Kovács Zsuzsanna hasznos tippeket adott arra vonatkozóan, hogyan tudod „túlélni” a sokszor rosszullétekkel, bizonytalansággal és aggodalommal megtűzdelt első trimesztert. Ezúttal a sokak szerint legkellemesebb időszakról, a második trimeszterről beszélgettünk.

A második trimeszter a 13. héttel kezdődik és a 27. héttel ér véget, tehát épphogy túl vagy az első kötelező ultrahangon, már be is léptél a várandósságod második szakaszába. Ekkor már legalább kétszer voltál nőgyógyásznál, és a védőnőddel is felvetted a kapcsolatot, tehát nem kell azért aggódnod, hogy valamilyen vizsgálat, kontroll, vagy fontos információ elkerüli a figyelmedet – a „kísérőid” mindenről tájékoztatni fognak. Ez különösen akkor lehet megnyugtató számodra, ha az első babádat várod, és hirtelen megilletődsz a rád váró feladatok hosszú listája láttán.

Milyen vizsgálatok várnak rád a második trimeszterben?

A második trimeszter elején meglehetősen nagy a nyugalom, egészen a 18-20. hétig hátradőlhetsz, ekkor kerül sor ugyanis a következő nagy ultrahangra. (Persze ez csak akkor igaz, hogy minden komplikációmentesen zajlik, és az orvosod másként nem rendeli!) Mivel már hazánkban sem kötelező az egyébként 16. hetesen elvégzendő AFP vizsgálat, ezekben a nyugodt hetekben érdemes elmenned egy fogászati vizsgálatra. Ezt egyébként sem tudod elkerülni – a fogorvosodnak írnia kell a kiskönyvedbe – jobb, ha akkor esel túl rajta, amikor nincs olyan sok teendőd. A későbbiekben sűrűbbé válnak a vizsgálatok, és a pocakod miatt a hétköznapi teendőkkel is nehezebb dolgod lesz.

A fogászati beavatkozás miatt nem kell aggódnod, manapság már a kismamák is ugyanúgy kaphatnak injekciót a fájdalom ellen, mint bárki más. Ez ráadásul sokkal jobb megoldás, mint a gyulladással járó komplikációk, vagy éppen az a stressz és fájdalom, amit az anyukával együtt a baba is átélne.

Tudtad? – A pocakod hétről hétre nagyobb, kerekebb, hiszen odabenn hatalmas változások zajlanak, amit a méhed szépen követ – a növekedésére nagy szükség van, a trimeszter végére már könnyen 900-1000 grammos is lehet a babád, és elérheti a 35 centit is. Persze ez most nagyon távolinak tűnik, hiszen a 12. hetes leleteken megközelítőleg 5-6 centi a magzat testhossza, és csupán néhány grammot nyom. De ilyen óriásit nő a babád nem egészen 4 hónap alatt!

Kép forrása: India Earl Photography

Mikor derül fény a baba nemére?

Nem csoda, ha sok kismamához hasonlóan te is türelmetlenül várod az említett ultrahangot! Ez – a 12. hetes leletekkel egyeztetve – nem csupán megnyugtat majd arról, hogy odabenn minden nagyszerűen zajlik, hanem végre kiderülhet születendő gyermeked neme. Persze csak akkor, ha ő is úgy akarja! Egyébként minden esély megvan rá, hogy ezzel a hasznos információval gyertek ki az ultrahangról, ugyanis ez a vizsgálat elég hosszú ideig tart, megközelítőleg 20-30 perc, mire minden fontos mérettel és információval tisztába kerül az orvosod. Amennyiben nem bírtok várni, már a 16-17. héten is könnyen meg tudják nektek mondani a baba nemét, ha nagyon szeretnétek, erre az időszakra beiktathattok egy plusz vizsgálatot.

Jó tanács az ultrahangokat illetően, hogy érdemes bekapnod a vizsgálat előtt kb. fél órával néhány falatot, főleg édességet, szőlőcukrot, de ihatsz hideg, szénsavas üdítőt is. Bár a második trimeszterben még aránylag nagy helyük van a babáknak mozogni, azért sokat alszanak is, márpedig az ultrahang során szükséges, hogy ébren legyenek, és így minden porcikájukat megnézhessék.

Itt az ideje a cukorterhelésnek

A kellemes mozizás után vár rád egy kevésbé izgalmas és idilli vizsgálat, amire a 24-28. hét között kell sort kerítened. Ekkor érkezik el a második laborvizsgálat ideje, ami alatt azt is megfigyelik, miként reagál a szervezeted a glükózra. Sokan rettegnek ettől a vizsgálattól, és tény, hogy nem a legkellemesebb dolog, ami egy kismamával történhet, de ne izgulj már előre, gyorsan túl leszel az egészen! Erre vonatkozóan azt tudom neked tanácsolni, hogy előző nap ügyelj arra, hogy ne egyél túl sok édességet, főleg ne a délutáni, esti órákban, hiszen ez hatással lehet az éhgyomri vércukrodra is.

Reggel lehetőleg kísérővel érkezz a laborba, legalábbis akkor mindenképpen, ha elhagyhatod a várót. (Egyes helyeken az első vérvétel után nyugodtan hazamehetsz, két óra múlva kell csak visszamenned, máshol viszont csak a második vérvétel után távozhatsz. Ha helyben várod meg az újabb vérvételt, akkor készülj olvasnivalóval, ellenkező esetben nagyon lassan fog eltelni az a két óra.)

Lényeges előírás, hogy a vérvétel előtt ne igyál, de ez a „tanács” ezúttal hasznos is, mert a várakozás alatt nem igazán szabad kimenned az illemhelyiségbe. Sok kismamának ez kihívás, de megkönnyítheted a saját dolgodat, ha csak a második vérvétel után veszel magadhoz vizet. És ami még fontos: citromlevet mindenképpen vigyél magaddal! Ezt beleöntheted a kikevert cukorszirupba, így a végeredmény olyan lesz, mint egy nagyon tömény limonádé.

Az eredménnyel kapcsolatosan remélhetőleg minden rendben lesz, de ha mégsem, nagyon fontos, hogy ne vedd félvállról a diagnosztizált cukorbetegséget (ami a legtöbbször szerencsére átmeneti)! Ugyan borzasztó dolognak tűnhet, hogy még egy dologra fokozottan oda kell figyelned, de ilyenkor mindig arra kell gondolnod, hogy a diéta – vagy súlyosabb esetben az inzulinadagolás – a saját és a kisbabád javát, egészségét szolgálja. Ráadásul a félidőn túl tudatosan szabályozhatod az indokolatlan hízást, ami hatalmas segítség lesz számodra akkor, amikor a szoptatás időszaka után szeretnél megszabadulni a feleslegtől.

Tudtad? – További pozitív változás ebben az időszakban, hogy a 24. héten fordulóponthoz érkezel: ha a gyermeked ebben az időszakban születne meg, akkor a koraszülött intenzív osztályon már gondoskodni tudnának róla. Természetesen még nagyon sok dolga van odabenn, és minden egyes nappal nő az esélye annak, hogy egészségesen jön világra, mégis megnyugtató lehet számodra az említett tény.

Milyen nehézségek várhatóak a második trimeszterben?

A nehézségeket illetően a legtöbb kismama ilyenkor már küzd a gyakori vizelési ingerrel, bár ennek intenzitása még változó. Sokak számára gondot okoz a féktelen étvágy, amit gyakran székrekedés kísér, így nagyon könnyen felszaladnak a pluszkilók. Bár ez egy bizonyos mértékig normális, nem szabad úgy tekintened a feleslegre, mintha az magától eltűnne a szüléssel.

A minőségi étrend ezúttal is sokkal fontosabb, mint a mennyiség növelése! Ha szörnyű éhség kínoz, próbálj ki diétás édességeket, egyél több zöldséget és gyümölcsöt, de a finomított szénhidrátokat mindenképpen kerüld! Jó hír, hogy a második trimeszter végén, illetve a harmadik elején-közepén egészen aprócska hely jut majd a gyomrodnak, így sokkal kisebb adagokkal is jól fogsz lakni. Persze ezzel ne mentsd fel magadat az odafigyelés alól, de azért megnyugtató tény, hogy nem leszel örökké farkaséhes.

A székrekedés ellen hasznos a natúr joghurt, a probiotikum pótlás, az aszalt szilva, az útifűmaghéj, és rettentően fontos a sok-sok víz (akkor is, ha gyakran kell tőle pisilned).

Ebben az időszakban problémaként jelentkezhet még a gyomorégés és légszomj is, hiszen egyre kevesebb hely jut a belső szerveknek. Utóbbi miatt ne aggódj túlságosan, a baba oxigénellátására nincs hatással az, hogy te nehezebben kapsz levegőt! Persze téged értelemszerűen és jogosan zavar a kínos tünet, ám ellene csak nyugodt befelé figyeléssel és alacsony aktivitásszinttel tudsz tenni. A gyomorégés folyton visszatérhet a várandósság során, a legjobb praktika ellene a bőséges folyadékfogyasztás, és az, ha egyszerre mindig csak keveset eszel, és inkább sokszor állsz neki a falatozásnak. Evés után ne feküdj le, és próbálj úgy pihenni, hogy plusz párnát teszel a fejed alá.

Izgalmas és csodás kilátások

A kellemetlenségeket szerencsére hamar felülírják az egyre jobban kivehető mozdulatok, rúgások, amiket szép lassan az apuka is érezhet. További öröm, hogy ha kiderült a baba neme, véglegesíthetitek a választott nevet, neveket, és persze megkezdődhet a vásárlás is! Azért amíg nem mondják biztosra a gyermek nemét, ne kizárólag rózsaszín, vagy kék holmikkal tankoljatok fel, érdemes várni néhány hetet, pl. a 4D ultrahangig. Utóbbira célszerű a 26-28. hét környékén sort keríteni. Ilyenkor a babának még van helye mozogni, de már látszanak a vonásai, amik persze még sokat fognak változni a születésig. Mindenesetre ebben az időszakban már javában gyönyörködhettek a mozdulataiban, a grimaszokban, mosolyokban és élő adásban megnézhetitek, hogyan is néz ki egy jól irányzott rúgás.

A közérzetedet illetően valóban kiegyensúlyozott és vidám lehetsz, de az éjszakáid nehézkessé válhatnak. Ennek oka nem csak a villámsebességgel gömbölyödő pocakod, hanem a gyakori vizelési inger, a gyomorégés, és persze gyermeked is gyakran a tudtodra adhatja: ő bizony nem alszik!

A pihentetőbb alvásban sokat segít, ha párnákkal körberakod magadat, így megtámaszthatod a növekvő pocakodat, plusz a lábaidat is felpolcolhatod. Jó ötlet az is, ha beszerzel egy nagyméretű szoptatós párnát, ami tulajdonképpen egy hosszú henger, és azzal alszol. Kialakításának köszönhetően úgy igazíthatod a szemcséket, hogy a melleidnek és a pocakodnak is jusson hely, ráadásul a lábaid között szintén átvezetheted, ami különösen kényelmes testtartást tud biztosítani számodra. További előny, hogy a szoptatós párna sokkal kevesebb helyet foglal, könnyebb éjjel rendezgetni, így nem kell elköltöztetned magad mellől az apukát, mindketten kényelmesen tudtok majd pihenni.

Ha mégis nagyon megvisel ez az időszak – nem vagyunk egyformák, ez is előfordulhat, főleg ikrek esetén, vagy akkor, ha bölcsis, ovis gyerkőcöt is gondozol –, akkor lassan ideje utánajárnod, milyen feltételekkel hagyhatod abba a munkádat, hogyan működnek a későbbi juttatások, és a táppénz, magyarán ideje előkészítened a terepet a távozásodhoz.

Ne érdekeljen senki véleménye, mert nem fogsz tudni mindenkinek megfelelni! De természetesen nem is kell. Bár a kismamák gyakran érzékenyen reagálnak környezetük meggyőződésére, ugyanakkora eséllyel körülvesznek olyanok, aki lustának neveznek, ha táppénzre mész, mint olyanok, akielítélnek, ha a várandósságod végéig dolgozol. Csak az számít, hogy te jól érezd magadat, hiszen akkor a babád is egész biztosan boldog! Ez egyébként a későbbiekre vonatkozóan is aranyérvényű tanács.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!