Csak nagyon keveset tudunk az USA 2000 éves, titokzatos földrakásairól

Csak nagyon keveset tudunk az USA 2000 éves, titokzatos földrakásairól

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / Csak nagyon keveset tudunk az USA 2000 éves, titokzatos földrakásairól

Egy titokzatos civilizáció építette, amely nem hagyott maga után írásos emlékeket: mindössze ennyit tudunk, a Hopewell Ceremonial Earthworks mégis a bennszülött amerikai törzs kifinomultságáról tanúskodik.

A rejtélyes Nyolcszög és a földrakás

A Nyolcszög a Hopewell Ceremonial Earthworks része, ami 2000 évvel ez előtt kézzel épített dombok nagy hálózata Ohio középső és déli részén elterülve. Az őslakosok több száz mérföldről érkeztek a ide, és rendszeresen összegyűltek közös rituálék gyakorlására és istentiszteletekre.

Volt ott egy verejtékház vagy valamilyen más megtisztulásra használt hely” – mondja Brad Lepper, az Ohio History Connection világörökségi programjának (OHC) vezető régésze. A Nyolcszöget jelenleg golfpályaként használják.

Ezeket az ohiói, történelem előtti földhányásokat az úgynevezett Hopewell Kultúra hozta létre. Az indián társadalmak hálózata, amelyek Montanától és a Mexikói-öböltől gyűltek össze körülbelül i.e. 100. és i.sz. 500. között. Egy sor kereskedelmi útvonalon keresztül kapcsolódtak egymáshoz. Az Ohio-i földmunkáik olyan formákból állnak – például körökből, négyzetekből és nyolcszögekből –, amelyek gyakran kapcsolódnak egymáshoz. A régészek csak most kezdik megérteni ezeknek a mérnöki csodáknak a kifinomultságát.

A  világ legnagyobb geometriai földművei elképesztő matematikai precizitással, valamint összetett csillagászati elrendezéssel megépítettek, és nem erődítményként vagy védelmi célból épültek.

Lepper szerint a Nyolcszög és a Nagy Kör egy nagyobb Hopewell-komplexum része volt, amely 4,5 négyzetmérföldet ívelt át, és földfalakkal szegélyezett utak sora kötötte össze. Ma mindkét oldalon végigsétálva azonnal látni lehet elképesztő méreteit. A Nagy Kör, ahol a Hopewell Ceremonial Earthworks múzeuma található, 365 méter átmérőjű. Falai több mint 4 méter magasra emelkednek, és belülről mély árok körvonalazódik. A Nagy Kör egykor egy térhez és egy temetkezési ellipszishez kapcsolódott, a térnek azonban csak egy része látható ma is. A Nyolcszög hatalmas, 50 hektáron terül el, és a 20 hektáros Observatory Circle-hez kapcsolódik, amely egy nagy földmunkakör az éjszakai égbolt megfigyeléséhez.

Mary Salen/istockphoto.com

Monumentális ősi alkotás

Négy római Colosseumot is el lehetne helyezni csak a Nyolcszögben” – mondta Lepper. Hozzátette: 2000 évvel ezelőtt a bennszülött munkások modern eszközök nélkül építették ezeket a földműveket, hegyes botokkal földet ástak ki, és fonott kosarakba cipelték a hátukon. Az egyik becslés szerint 198 217 köbméter földet szállítottak el.

A Hopewell-kultúra vívmánya azonban nem egyszerűen a nagy, precíz formák létrehozásában rejlik. Egyfajta rejtett geometriát is beágyaztak ezekbe a struktúrákba. A halmok méréséig és összehasonlításáig úgy gondolták, hogy az építők nem rendelkeztek matematikai és geometriai kifinomultsággal, mivel tudásuk szintjéről nincs írásos feljegyzés. Végül azonban kiderült, hogy pontos méréseket végeztek a földmunkákhoz, és precíz módon kapcsolták össze őket.

Lepper elmagyarázta, hogy a Nagy Kör kerülete „egyenlő annak a tökéletes négyzetnek a kerületével, amelyhez kapcsolódik”, és hogy „ennek a tökéletes négyzetnek a területe egyenlő a [Obszervatóriumi kör] területével, amely a Nyolcszögével azonos.”

Hozzátette: „Ha egy négyzetet rajzolunk a Nyolcszög belsejébe úgy, hogy vonalat húzunk a Nyolcszög alternatív sarkaiból, akkor a négyzet oldalai megegyeznek a kör átmérőjével.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!