Másnak haszontalanná vált holmikból alkot csodás tárgyakat az Ursuslupus megálmodója

Másnak haszontalanná vált holmikból alkot csodás tárgyakat az Ursuslupus megálmodója

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Másnak haszontalanná vált holmikból alkot csodás tárgyakat az Ursuslupus megálmodója

Neked is okozott már fejtörést, hogy mihez kezdj egy kilyukadt matraccal, sátorral vagy úszómedencével? A legtöbben talán úgy döntenénk, hogy ezek a holmik kerüljenek csak a szemetesbe, azonban még ha haszontalannak is tűnnek, valójában megvan a módja, hogy „új életet” kaphassanak.

Az Ursuslupus megálmodója, Orsi pontosan ilyen alapanyagokból készít nagyszerű tárgyakat, illetve sok más módon is példamutatóan munkálkodik a bolygónk védelmén.

Mióta van jelen az életedben a környezettudatos szemléletmód?

Legalább 15 éve, de akkor még „csak” a szelektív hulladékgyűjtés volt az egyetlen opció, amit egy átlag ember, köztük én is ismertem. Az Ursuslupus upcycling márkám életre hívását pont ez ihlette: hogy olyan hordható és jól kinéző cuccok szülessenek alapvetően már kidobásra ítélt anyagokból, amik a környezettudatosságra inspirálnak, és mérséklik az új nyersanyag-előállítást. Azóta én is sokat fejlődtem: a kulacs+ivóvíz kombó alap, szinte mindenhova biciklivel járok, otthon komposztálok, a gyerekeim fém-szívószállal isszák a forrócsokijukat, igyekszem nem nagyon nyomtatni stb. 

Fotó: Ursuslupus

Hogyan indult útjára az Ursuslupus?

Kezdetben, amikor először készítettem pár fülbevalót matracból és gumiból (biciklibelső), és már nem volt kinek odaajándékoznom, találnom kellett valami olyan értelmet, amivel még többet tudok kísérletezni, újabb és újabb használati tárgyakat létrehozni. Ezért született meg először az Ursuslupus Facebook-oldala, több mint 10 éve, 2013. november 20-án. 

Aztán annyira izgalmasnak találtam ezeket az alapanyagokat, hogy állandóan azon agyaltam, miket érdemes még készíteni belőlük. Elsősorban nem a design tárgyak létrehozása motivált, hanem szerettem volna mindennapi megoldásokat hozni újrahasznosított (pontosabban továbbhasznosított) alapanyagokból.  

Fotó: Ursuslupus

Kik az elsődleges célközönséged?

Alapvetően a lakosság volt a célközönségem, a mindennapi emberek. Az utóbbi két évben viszont szerettem volna jóval több hulladékot hasznosítani, és ehhez magasabb keresetre volt szükségem, így a cégek irányába is nyitottam. Ez párhuzamosan történt azzal, hogy egyre több vállalat szeretett volna céges újrahasznosító workshopokat, így szélesítettem a workshop palettám és egyéni workshop ötleteket kínáltam az engem megkereső cégeknek. 

Fotó: Ursuslupus

A VISA pl. két régi roll-upját szerette volna újrahasznosítani. Azokból az irodában, az íróasztaluknál laptop sleeveket varrtunk. Egy másik cég szerette volna a dolgozóit visszacsábítani az irodába a sok év home office után. Ott szintén roll-up állt rendelkezésre. Ezekből végül gömb lampionokat készítettünk. A Telekomhoz pedig már visszajáró workshopoló vagyok: csináltunk már molinóból lóti-futi irodai neszeszereket, karácsonyfa díszeket is.

Fotó: Ursuslupus

Hányféle tárgyat hasznosítasz újra jelenleg, és milyen technikákkal dolgozol?

A két eredeti alapanyagom a biciklibelső volt gumimatraccal, kilyukadt, felfújható strandjátékkal, de aztán 2015-ben, amikor az Amnesty International Magyarország igazgatója voltam, és ottmaradt sátrakat gyűjtöttünk a menekülteknek a Szigeten, bevettem a szakadt sátrakat is a repertoáromba. Az upcycling vállalati szintre való emelésével pedig a vállalatoknál fellelhető hulladékok is bekerültek: molinó, épületháló és roll-up azok, amikkel a leggyakrabban megkeresnek. 

Fotó: Ursuslupus

Mivel évek óta keresnek meg anyukák a nyári szezon végével, hogy leadhassák nálam a lyukas gumimatracaikat, egyre többen kérdezik, hogy a puhafalú medencével is tudok-e mit kezdeni. Tavaly még nem tudtam, idén ígéretet tettem, hogy ki fogok találni termékeket, amiket azokból is létre lehet hozni. Egyelőre két termék van, amihez jó lesz a medence. 

Fotó: Ursuslupus

Milyen formában születhet újjá egy sátor, biciklibelső vagy gumimatrac?

Szerintem rengeteg formában! Fontos azonban, hogy a kiindulópont mindig az alapanyag fő tulajdonsága: a gumi például nagyon bírja a gyűrődést, de nagyon átveszi a hőmérsékletet. Táskának télre nagyon hideg tud lenni, míg nyáron égethet, így belsőből inkább pénztárcákat szeretek készíteni, esetleg egy-két boutique divattáskát. A sátor az egyik kedvenc anyagom, nagyon könnyű, de valamennyire vízálló, matraccal bélelve pedig teljesen az. A sátor színei telítetlenek, tehát visszafogottabb dolgok is készülhetnek belőle, például steppelt női táskák.

Fotó: Ursuslupus

Mi vár azokra, akik részt vesznek egy workshopodon?

Az utóbbi időben a céges újrahasznosító workshopjaim a legnépszerűbbek. A megkeresést követően hosszasan elbeszélgetek az ügyféllel, és igyekszem betekintést nyerni a cég életébe, mindennapjaiba, fő termékeibe, megpróbálni megérteni, milyen a cég tipikus dolgozója, valamint azt, hogy milyen felesleges anyag áll a rendelkezésre. Ezek legtöbbször molinók, épülethálók, valamint roll-upok. Ha véletlenül nincs alapanyag, akkor a sajátjaimból viszek. 

Ezután egy személyre szabott ajánlattal térek vissza, és közösen egyezünk meg abban, milyen tárgyakat készítsünk, és hogy legyen-e helyszíni logózás, illetve ha igen, melyik formáját választják. A workshopra aztán mindent én szerzek be és biztosítok a helyszínen. Mivel semmilyen előképzettséget nem feltételezek a résztvevőkről, direkt olyan dolgokat találok ki, amiket ők maguk el tudnak készíteni. Mindig nagyon jó visszajelzéseket kapok, élvezik a workshopokat és hogy maguk varrhatnak.

Fotó: Ursuslupus

Mit tanácsolnál azoknak, akik még csak most szeretnének környezettudatosabb életmódra váltani?

A legfontosabb, hogy nem óriási lépésre van szükség, hanem sok ember kis lépésére. Fontosnak tartom, hogy mindenki csak egy lépéssel tegyen többet, mint ami a komfortzónájának oké, és amikor már az is oké, akkor tegyen még egy lépést. Ahhoz, hogy hosszú távon fenntartható szokásokat sajátítsunk el, elengedhetetlen, hogy azok ne terheljenek meg minket, de egy picit azért hozzunk áldozatot. 

Fotó: Ursuslupus

Mi a küldetésetek a nemrég létrehozott upcycling ügynökségetekkel, az UPSOLUTTAL?

Szerettem volna vállalati szintre emelni az upcyclingot, hogy minél több mennyiségű hulladéknak találjunk új funkciót, és ezáltal hosszabb életciklust, hogy hozzájáruljak a körforgásos gazdaság előmozdításához. Ehhez találtam egy társat, aki hasonló ambíciókkal rendelkezett, így együtt 2023. márciusában megalapítottunk az UPSOLUT upcycling-et, az első upcycling ügynökséget Magyarországon. Cégeknek keresünk upcycling megoldásokat, például céges hulladékból fejlesztett termékeken keresztül, vagy az azokból tervezett céges újrahasznosító, pontosabban céges upcycling workshopok által.

Fotó: Ursuslupus

Milyen jövőbeli terveid vannak?

Nagyon szeretném széles körben meghonosítani az upcycling szakmát: nemcsak a gyártókapacitás fejlesztés érdekel, de a tervezői világban is szeretném elterjeszteni az upcycling szemléletet. Illetve egy napon majd szeretném is tanítani az upcyclingot a MOME-n.

Nyitófotó: Ursuslupus

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!