10 trükk, amivel az éttermek karácsonykor rávesznek a pénzköltésre

10 trükk, amivel az éttermek karácsonykor rávesznek a pénzköltésre

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 10 trükk, amivel az éttermek karácsonykor rávesznek a pénzköltésre

Az ünnepi időszakhoz közeledtén sokan többet mennek étterembe barátokkal vagy csak az ajándékok bevásárlása közben hétvégén. Azonban jó, ha ilyenkor vigyázunk, mert az éttermek a lehető legnagyobb haszonra törekednek. Nem tántorodnak el olyan trükköktől sem, amivel az ártatlan vendéget ráveszik a szükségesnél több pénz elköltésére.

Valószínűleg nem is sejted, hogy mennyi reklámszakember és pszichológus foglalkozik ezekkel a fortélyokkal. Ha megismerkedsz az éttermi praktikákkal, akkor legközelebb egy kicsit könnyebb lesz ellenállni a csábításnak. A BiztosDöntés.hu segítségével összeszedtünk ezek közül párat

Csalogató nevek 

A menün gyakran találkozhatsz olyan csalogató nevekkel és jelzőkkel, mint „a nagyi házi húslevese”, „kézzel készített” vagy „házias”. Ezek a kifejezések azt az érzést keltik benned, hogy minőségi terméket fogsz kapni és olyan étel kerül a tányérodra, ami a gyerekkorod kedvenc ízeihez lesz hasonló. 

Gyakori, hogy az étlapon hosszan ecsetelik az ételek hozzávalóit, származási helyét és különleges ízét. Ezzel könnyen csőbe húznak. Nem csoda, ha igazi különlegességet vársz és sokkal több pénzt vagy hajlandó kifizetni a „kukoricapehelyben sült csirkemell ropogós hasábburgonyával” elnevezés esetén mintha annyi lenne az étlapon, hogy rántott hús. A hosszú leírás miatt ráadásul úgy érezheted, hogy a magas ár kellőképpen indokolt. 

Drága ételek és italok a menün 

Sok étteremben megfigyelhető, hogy a menün szerepel néhány feltűnően drága étel is. Általában ezeket az opciókat az étlap elején helyezik el. Így ehhez képest olcsónak ítéled meg a többi lehetőséget és bátrabban rendelsz. Hasonló trükköt vetnek be a borlap esetében is. 

Az asztalon hagyott menü 

A pincérek általában nem viszik el az étlapot a rendelés után. Amíg az ételedre vársz, nyugodtan végignézheted a desszertek és kávék sorát. Szeretnéd elkerülni a desszertrendelést, de nem bízol saját önuralmadban? A rendeléssel egybekötve kérd meg a pincért, hogy vigye el az étlapot. 

Az étlap stílusa 

Egy időtálló, textillel vagy bársonnyal fedett étlappal is az étterem az sugalmazza, hogy a vendégek az ételek terén is minőségre számíthatnak. Más hatást ér el egy újrahasznosított anyagból készült étlap. 

A lényeg, hogy a vendéglő a saját céljainak megfelelően alakítsa ki a stílust. Az étlapban a betűtípusnak is jelentősége van. Ha dőlt betűvel írják a borok nevét, akkor édesebb italra számítanak a vendégek és minél olvashatatlanabb egy alkohol neve, annál jobb minőségűnek ítélik meg. 

Nagy tányérok 

Az éttermeknek nemcsak az a célja, hogy egy drágább főételt válassz, hanem hogy minél többet rendelj. Ez azonban csak akkor működik, ha nem laksz teljesen jól, mire a desszert következik. 

Emiatt sok étlapon nem tüntetik fel az adagok méretét, maximum a körülötted étkezők rendeléseiből következtethetsz. A vendéglők a nagy tányéron felszolgált kis adagokkal fokozzák azt az érzésedet, hogy még nem laktál jól. 

A második legolcsóbb bor 

Sok ember számára kínos az itallapon szereplő legolcsóbb bort választani, úgyhogy inkább a második legolcsóbb lehetőséget rendelik. Ezt azonban az éttermek is tudják és hasznot húznak belőle. A legolcsóbb és a második legolcsóbb bor között gyakran nagy az árkülönbség és az étterem jelentős bevételt szerez a szégyellős vendégeknek köszönhetően.

Trükkös menü 

A menü elrendezése sincs a véletlenre bízva, úgy helyezkednek el az ételek, hogy minél több pénz elköltésére ösztönözzék a gyanútlan vendéget. 

A legdrágább ételek helyezkednek el elöl, ezek gyakran az étterem különlegességeként vannak feltüntetve. A jobb felső sarok és a középső hely kiemelten fontos, ide általában azok a fogások kerülnek, amiket a vendéglő leginkább el szeretne adni. Azt is megfigyelheted néhány étlapon, hogy pénznem nincs feltüntetve az árak mellett. 

Így kevésbé érzed azt, hogy pénzt költesz a rendeléssel. Az ételek hosszú leírását arra is használják, hogy az árak ne kerüljenek közvetlenül egymás alá és így ne lehessen őket olyan könnyen összehasonlítani. 

Meleg víz a mosdóban 

A spórolós vendégek italrendelés helyett az étterem mosdójában is olthatják a szomjukat. Emiatt néhány étteremben csak meleg vizes csap van és kénytelen vagy rendelni, ha valami hideget szeretnél inni. Szerencsére ezt azért már egyre kevesebb helyen alkalmazzák.

Hipnotizáló színek 

A menün használt színeket sem véletlenszerűen választja ki az étterem. A zöld színnel el lehet érni, hogy egészségesebbnek tekints egy ételt, a piros gyors döntéshozatalra sarkall, a narancssárágával pedig fokozni lehet az étvágyadat. 

Természetesen a teljes színkavalkád sem eredményez sikert. A nagyon feltűnő, képekkel teletűzdelt étlapok az olcsóság és a rossz minőség benyomását kelthetik. A képek kérdésében ugyanakkor nincs egyértelmű álláspontja a vendéglőknek. 

Van, aki kifejezetten szereti, ha valahogyan illusztrálva van az étel, míg mások csalódottságot éreznek, ha nem pontosan ugyanolyan fogást kapnak, mint ami a fotón szerepelt. 

A viszonzás normája 

„Jó tett helyébe jót várj” mondja a közmondás. A mindennapjaink során általában engedelmeskedünk a viszonzás társas törvényének. Ezt a hajlamot használják ki az éttermek, amikor a pincérek feltűnően kedvesen és segítőkészen viselkednek. Ilyenkor úgy érezheted, hogy valamivel viszonoznod kell a szívességet. Ezt a szándékodat kifejezheted akár borravaló formájában is, de lehetséges, hogy csak simán többet költesz. 

Érdekesnek találtad az éttermek trükkjeit? Nézd meg a „Pszichológiai trükkök, amiket az éttermek bevetnek, hogy többet költs” című írásunkat is. 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!