Valójában ennyi használat után kellene kimosnod a törölköződet

Valójában ennyi használat után kellene kimosnod a törölköződet

Címlap / Otthon / Háztartás / Valójában ennyi használat után kellene kimosnod a törölköződet

A törölközőbe folyton beletöröljük a kezünket, hajunkat és a testünket, ami a használat pillanatában történetesen mindig tiszta, hiszen makulátlan testrészeinkkel nyúlunk hozzá. Így azt gondolhatjuk, hogy a törölközőt nem kell annyiszor kimossuk. Vagy mégis?

Szakértők azt mondják, legalább hetente egy alkalommal mosásba kellene küldenünk a törölközőinket. Mindezzel elkerülhetjük a különböző baktériumok megtelepedését. Bizony, attól, hogy tiszta testrészeinket és hajunkat töröljük az anyagba, a törölközőn is megtelepedhetnek különböző dolgok. Baktériumok millióit tudja ugyanis egy törölköző magán hordozni, mely veszélyforrást és súlyos egészségügyi kockázatot jelent a velünk egy háztartásban élők és önmagunk számára egyaránt.

Azokba a törölközőkbe, melyeket nem mosnak rendesen, a baktériumok nagyon mélyre bele tudnak ivódni, és a különböző mikroorganizmusok számának megnövekedésével és felgyülemlésével nehezebbé válik őket eltávolítani.

Amikor megtörölközünk, hiába lesz fürdés után tiszta a testünk, a törölköző anyagán a szárazra törlés alkalmával különböző organizmusok tűnhetnek fel. Ezek önmagukban nem fertőzőek, de bizonyos sebekbe, nyílt sérülésekbe, horzsolásokba és vágásokba belekerülve súlyos következményeket okozhatnak. 

Számít, hogy kivel élünk?

Naná, hogy számít. Néha olyan organizmusokat hordozunk magunkon, melyek az éppen aktuális pillanatban nem okozhatnak semmilyen galibát, ám ha továbbadjuk őket más – velünk együtt élő – embereknek, súlyos problémákat is felszínre hozhatnak. Ez akkor fordulhat elő, ha valakivel ugyanazt a törölközőt használjuk, és a pici mikroorganizmusok megtelepednek a másik emberen azáltal, hogy hozzáér az anyag a testükhöz.

Ha valaki egyedül él, természetesen csökken a fertőzések esélye, de ebben az esetben sem szabad restnek lenni, és ugyanolyan sűrűn ki kell mosni a törölközőnket, mintha többen élnénk egy háztartásban. 

Szakértők úgy vélik, ha nem megfelelő időközönként küldjük mosásba törölközőnket, növeljük az esélyét egyes bőrbetegségek kialakulásának vagy fokozódásának is pl. pattanások, aknék, szőrtüszőgyulladás stb.

LumenSt/istockphoto.com

Ha tudunk, használjunk több darabot is

Ha sportolni, edzeni vagy tornázni járunk, iktassunk be külön erre a célra használatos törölközőt, mellyel testünk izzadtságát tudjuk felitatni. A testmozgás ugyanis egy kritikus kategória baktériumok szempontjából, hiszen az izzadtság fokozódásával testünk apró bőrsejteket ürít ki a bőrfelszínre, melyek által még több baktérium kerül a törölközőnkre.

Bár megoszlanak a vélemények arról, hogy szükséges-e tulajdonképpen a napi tisztálkodáshoz külön törölköző az arcra és megint másik a testre, mégis azt javasoljuk, ha belefér, tartsunk a két különböző testtájunk szárazzá tételéhez két különböző törölközőt a fürdőszobában, ugyanis ez sokkal higiénikusabb megoldás, mint minden testrészünket ugyanabba a felületbe törölni. 

Az arctörlőt igyekezzünk naponta, de legalább háromnaponta lecserélni, arcunk egészséges állapotának fenntartása érdekében. Ami pedig a hagyományos kéztörlőt illeti, azt is érdemes hetente legalább kétszer cserélni. A folytonos kéztörlések alkalmával ugyanis jobban tartja a nedvességet, ezzel teret engedve a vírusoknak, gombáknak, mikroorganizmusok elterjedésének.

Hogyan mossuk és szárítsuk a törölközőt?

A legjobb, ha magas hőfokra tesszük be a mosógépbe, ugyanis a 60-70 fokos mosóprogramnál már jó esélyünk van arra, hogy a különböző mikrobák elpusztulnak. Az energiatakarékosság jegyében, ha nem szeretnénk ilyen magas hőmérsékleten mosni mindig, megtehetjük alacsonyabb programon is.

Ilyen esetben érdemes egy csésze ecetet hozzáadni a mosáshoz, ugyanis az ecet megakadályozza a baktériumok kiújulását, mindemellett a rossz szagokat is elűzi az anyagból.

Ha használtuk a törölközőt, próbáljuk meg jól szellőző helyre tenni, ahol teljesen meg tud száradni. Ha ugyanis nedves marad, nemcsak korábbi illata változik kellemetlen szaggá, hanem ezzel zöld utat engedünk a nedves közeget igencsak kedvelő gombák megtelepedésének. Ez pedig láthatatlan penészt idézhet elő, mely egészségkárosító hatással rendelkezik, ugyanis asztmát, bőrfertőzést, esetleg bőrirritációt is okozhat.

Jó megoldás mosás után a szárítógép használata is, mert a forró hőnek köszönhetően ad egy plusz fertőtlenítést a törölközőknek. Emellett az anyag sokkal puhább és kellemesebb tapintású lesz, mintha a közönséges szárítóra tettük volna.

Nyitókép: Karolina Grabowska/pexels.com

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!