Több nő esik teherbe a 30-as éveiben, mint a 20-asban

Több nő esik teherbe a 30-as éveiben, mint a 20-asban

Címlap / Hírek / Több nő esik teherbe a 30-as éveiben, mint a 20-asban

Az első gyermeket szülő nők átlagéletkora az elmúlt időben látványosan kitolódott, ez közismert tény. Angliában és Wales-ben azonban most valami olyan történt, ami még soha nem fordult elő az ottani statisztikák vezetése óta: több 30-as éveiben járó nő esik elsőként teherbe, mint a 20-as éveiket taposók.

Az Office for National Statistics legfrissebb, 2017-es adatai szerint Anglia és Wales területén 395 856 terhességet regisztráltak a 20-as éveikben járó nők között, és 398 284-et a 30 év feletti nők körében.

Mindeközben ez már a második olyan év volt egymás után, amikor mindössze egyetlen korcsoportban növekedett a terhességek száma, és ez a 40 év feletti nők csoportja volt, ők 2,6%-kal magasabb arányban vállaltak gyermeket.

A statisztikák elemzői szerint a már olyan sokat emlegetett okok – a nők magasabb arányú részvétele a felsőoktatásban, a karrierépítés és a nehezebb pártalálás – mellett néhány specifikus ok is szerepet játszhat abban, hogy az angliai és wales-i nők később vállalnak gyereket.

Ott ugyanis ahhoz, hogy valaki anyasági támogatást kapjon, azt megelőzően legalább egyéves munkaviszonnyal kell rendelkeznie, ami napjainkban, amikor egyre több fiatal dolgozik vállalkozóként vagy szabadúszóként, esetleg megbízási szerződéssel, nem is olyan egyszerű, így egy fiatal család nem minden esetben kaphatná meg azt az anyagi támogatást, amellyel elég biztosnak érzik a helyzetüket egy vagy több gyermek vállalásához.

Ugyanakkor az elemzők azt is hozzáteszik, hogy a fiatal párok talán csak kevésbé érzik a gyermekvállalást sürgető társadalmi nyomást, és egészen egyszerűen úgy döntenek, hogy tovább élvezik még kicsit a gondtalan éveket, mielőtt nyakukba vennék a gyermekneveléssel járó szép, de kétségtelenül egész embert kívánó feladatokat.

Mi a helyzet Magyarországon?

A KSH szerint Magyarországon az első gyermek vállalásának és általában a gyermekvállalásnak a rendszerváltást követően jelentősen kitolódott az átlagos életkora. 2011-et követően azonban ez a kitolódás lassulni, sőt megállni látszik.

Míg 1980-ban idehaza az átlagéletkor az első gyermek születésekor 22 év volt, addig 2016-ban már majdnem 28. 2017-es adatok szerint 19 év alatt a legtöbben Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Tolna megyében szülnek, 20-24 év között Békés, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyében, 25-29 év között Tolna, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében, 30-34 év között Győr-Moson-Sopron, Zala megyében és Budapesten, 35-39 év között Fejér megyében és Budapesten, 40 év felett pedig Budapesten emelkedik ki a gyermekvállaló nők száma.

Míg a legfiatalabban az ország észak-keleti részében vállalnak a nők gyermeket, 2004 óta megfigyelhető tendencia, hogy Budapesten leggyakrabban 30-34 év között vállalják a nők az első gyermeküket.

Ez a különbség egybevág több olyan okkal, amellyel a gyermekvállalás kitolódását szokták magyarázni: a fővárosban többen vesznek részt felsőoktatásban, vagy szeretnének karriert építeni, ugyanakkor a lakhatás megoldása is jóval nehezebb.

Kép forrása: nd3000/depositphotos.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!