5 tipp kismamáknak, hogy könnyebb legyen a visszatérés a munkaerőpiacra

5 tipp kismamáknak, hogy könnyebb legyen a visszatérés a munkaerőpiacra

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 5 tipp kismamáknak, hogy könnyebb legyen a visszatérés a munkaerőpiacra

Sokan már kislányként is arra vágyunk, hogy egyszer majd férjhez megyünk, és gyermeket szülünk, de az még nem igazán szerepelt az álmaink között, hogy ha szeretjük a munkánkat, egy-két év babázás után visszamenjünk dolgozni. Ezzel a kihívással azonban szinte minden kismamának szembe kell néznie.

Nem vagy könnyű helyzetben, ha nemcsak egy, hanem akár két-három gyermeket is vállaltok sűrű egymásutánban. Már 1-2 év után is érezheted úgy, hogy szakmailag nem vagy a topon, kiestél a rutinból, és nem tartozol a legértékesebb munkaerő kategóriájába ennyi otthon töltött év után.

A helyzeten nem könnyít az sem, hogy a gyermekeid is maximális figyelmet igényelnek még tőled. Ha sikerül is bölcsődébe adnod, vagy bébiszittert találnod, esetleg ott vannak a nagyszülők, akik vigyáznak rá, akkor is állandóan ott jár az eszed, hogy jól felöltöztették-e, evett-e eleget, megkapta-e a reggeli mellé a vitamincseppeket, sikerült-e elaltatni őt délben stb.

Kapocs a munkához

Ha komolyan tervezed, hogy szülés után 1-2 évvel folytatnád a karriered, érdemes valamilyen úton-módon megtartani a munkahelyeddel a kapcsolatot.

Jó ötlet olyan néhány órában végezhető munkát vállalni – akár más cégnél is –, amit szeretsz, amit hobbiból megcsinálsz, ami feltölt.

Ha csak annyi pénzt is keresel, amiből kifizeted a bébiszittert, akkor is hosszú távon jól jársz, mert nem esel ki a gyakorlatból. Az sem elhanyagolható szempont, hogy ha keresel valamennyi pénzt – még ha keveset is –, az önértékelésed nő, és ezáltal döntésképesebbnek érzed magad.

Szervezd meg a gyermek felügyeletét

Ahogy a szülést követő első néhány hétben azért kérsz segítséget, hogy tudj néhány órát pihenni, úgy a munkába visszatérés előtt is létfontosságú, hogy támogatást kérj a gyermekfelügyeletben. Erre nemcsak amiatt van szükség, hogy legyen legalább napi 4-6 órád a későbbiekben, de azért is, hogy szokjátok a különlétet (különösen ő).

5 tipp kismamáknak, hogy könnyebb legyen a visszatérés a munkaerőpiacra

Egy-két óra a nagyival, vagy a szomszéd nénivel, játszóházi program apával, vagy 2-3 óra délelőttönként egy magánbölcsiben szükséges a későbbi zökkenőmentes munkába álláshoz – még ha részmunkaidőről van is szó.

Fejleszd magad!

Néhány órás önkéntes munka, bármilyen e-képzés, önismeret-fejlesztés, fejlesztő könyvek, videók megnézése, workshopokon való részvétel, coaching folyamat – mind hasznos módja saját magunk és az elménk fejlesztésének.

Némelyik képzés nem vesz több időt igénybe, mint 1-2 nap – ennyi időre akár még a gyermek is könnyen másra bízható, nem jelent sem számára, sem számodra nagy törést, sőt, feltöltődve tudsz visszamenni hozzá egy-egy ilyen rövid képzés után.

Vállalkozz!

Ha régóta dédelgetsz magadban egy olyan álmot, amit most megvalósíthatnál, vágj bele! A kismamaság a legjobb időszak az életünkben, amikor van időnk kicsit megnyugodni, újragondolni az életünket, a prioritásokat, és akár gyökeresen a feje tetejére állítani a világot. Ha szeretnél saját vállalkozást, kezdd el! Nem kockáztatsz semmit, mert a kismamaságért kapott pénz mindenképp megérkezik a számládra, és még nem a saját keresetedből kell megélned. Ha pedig nem jön be, akkor is lesz hova visszamenni dolgozni.

Keress pozitív példákat!

Kismamaként újra karriert építeni nem könnyű, de nem lehetetlen. Sokszor csak az a baj, hogy nincs kellő számú pozitív példa előttünk, és azt gondoljuk, mindent csak úgy csinálhatunk, ahogy az anyáink, nagyanyáink, testvéreink, barátaink, kollégáink csinálták. A régi berögződéseket meg lehet változtatni és számtalan inspiráló példa áll előttünk, csak észre kell venni őket!

Kép forrása: [email protected]/depositphotos.com

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!