Tévhitek az őszülésről

Tévhitek az őszülésről

Címlap / Stílus / Haj / Tévhitek az őszülésről

Amikor harminconévesen megláttam első ősz hajszálaimat a munkahelyem jól megvilágított mellékhelységében, sírva fakadtam. Estére már lelki szemeim előtt láttam magam olyan ősz hajjal, ami a nyolcvanéves nagyimnak volt. Úgy éreztem, innen már csak egy ugrás a hajháló, műfogsor és sétabot. Igen, az ember mindent szeret túldramatizálni, de leginkább azokat a dolgokat, amik a hiúságát karcolgatják…

Visszafordítható folyamat?

Sajnos kiderült, hogy az őszülés sem nem megelőzhető, sem nem visszafordítható folyamat. Sokan próbálkoznak vajas és kókuszolaj, citromlé keverékes hajmosással, azzal, hogy megváltoztatják étrendjüket, sőt az a tévhit is szárnyra kapott, hogy banánt kell enni. A fejbőrmasszázs is csak egy próbálkozás marad ez ügyben.
A helyzet az, hogy az őszülésért a genetika felelős. A fehérbőrűek a harmincas éveik közepén, az ázsiaiak a harmincas éveik végén, míg a fekete bőrűek negyvenéves koruk közepén kezdenek el őszülni. Tehát az etnikum számít. A bőrszín mellett az egyéni eltérésekért saját génkészletünk felelős.

A stressz

A stressznek semmi ráhatása nincs egy egészséges embernél az őszülés folyamatára. Az csak egy egybeesés, hogy a gének által időzített folyamat egybeesik azzal az időszakkal, amikor az ember élete stresszesé kezd válni. A stressz jellemzően a harmincas évek környékén kezdődik, amikor már annyi tapasztalat és tudás birtokában egy ember, hogy feljebb lépjen a szamárlétrán, vagy jövője megalapozásának közepén legyen.
Egyetlen kivétel van, egy betegség, melynek egyik tünete az őszülés, és valóban a stresszel hozható kapcsolatba. Ez az alopeciaareata, mely egy autoimmun betegség. Ilyen esetben a színezőanyaggal ellátott haj kihullik, és a beteg akár két hét alatt megőszülhet.

Dohányzás és napfény

A dohányzás öregíti a bőrt, az oxigénhiánytól karikásabbá teszi a szemet, az ember általa valóban öregebbnek nézhet ki koránál, így sokan arra asszociálnak az öregség látszata miatt, hogy attól őszül a haj.
A napsütés ugyan kifakíthatja a hajat, citromlével akár rá is lehet segíteni, de a hajba már beágyazódott pigmenteket nem tudja oly módon kifakítani, hogy ősz haj legyen a végeredmény. A pigmentek a tüszőkben termelődnek, a fejbőr alatti hajba épülnek be, tehát az egy nagy tévhit, hogy a nap képes ilyen nagyságú ,,fakításra”.

Segít-e, ha kitépkedjük az ősz hajszálakat?

Maximum lelkivilágunknak tesz jót, hogy ,,hibás” hajszálat eltávolítjuk, hogy ne rontsa az összképet. Ugyanis, a megőszült tüsző csak ősz hajszálat képes létrehozni, akárhogyan is akarjuk ezt másként. Az ősz tüsző melletti tüszők is előbb utóbb megőszülnek, és így tovább.
Az őszülő hajszál nem a hajszálak ,,fertőző betegsége”, így teljesen felesleges ilyen barbár módon megritkítani a hajmennyiséget. A kitépett hajszál helyében nem valószínű, hogy három másik ősz szál fog visszanőni, egyszerűen csak a gének által a többi tüsző is megőszül, így az is egy tévhit, hogy az ősz hajszálak a test egészségi állapotát tükrözik.

Viseljük méltósággal az őszülést

Nincs más választásunk, mint az, hogy beletörődünk: igen, öregszünk – de csak egy kicsit. A férfiak nagy többségének, sőt, mindnek jól áll az őszülő halánték, emiatt a nők gyakran irigykednek is rájuk. Nekik előny az, ami egy nőnek a szomorú valóság. Vannak, akik gyönyörűen őszülnek, vannak, akik nem.
Láttam olyan negyven éves nőt, akit nemhogy öregített volna az őszülés, hanem kimondottan jól állt neki. Ám ez ritka. Ilyenkor kell örülni annak, hogy a 21. században élünk, és van hajfesték. Mert mint tudjuk: amit nem ad meg a természet, megadja a művészet.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!