Manapság már rengeteg kiváló képminőséggel rendelkező tévé közül válogathatunk, sok pedig egészen elképesztő funkciókkal is rendelkezik, még tovább emelve a tévénézés élményét. Ezeknek a készülékeknek persze jellemzően magas az ára is, ami máris motiválhat minket arra, hogy az átlagos odafigyelésnél is jobban próbáljunk meg vigyázni az épségére. Ennek az egyik alapja, ha tudod, hogyan takaríthatod le biztonságosan a képernyőjét.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
1/5 A porral mindenképp számolj
Szerencsés esetben a tévé képernyőjéhez nem nyúlunk hozzá minden nap ujjlenyomatokat hagyva magunk után, ellenben por szinte biztos, hogy folyamatosan kerül rá. Ez pedig bizony torzíthatja a kép minőségét, arról nem is beszélve, hogy a poros felületek eleve ronthatják az otthonod összképét. Na de hogy milyen gyakorisággal és pontosan hogyan érdemes letakarítani?
A szakértők szerint annak érdekében, hogy a tévé képe olyan éles maradjon, mint a vásárlás napján, a heti rendszerességű takarítással érdemes számolni. Már csak azért is, mert minél tovább maradnak rajt a különféle szennyeződések a képernyőn, annál nehezebb lesz az eltávolításuk. A jó hír az, hogy abszolút nem bonyolult és nem is túl időigényes műveletről van szó, így könnyen beilleszthető mondhatni bármilyen heti takarítási rutinba.
A tévé letisztításához mindenekelőtt szükséged lesz tiszta mikroszálas törlőkendőkre, vízre (a legjobb, ha desztillált víz), ecetre és egy tálra vagy szórófejes flakonra. Ha ezeket a kellékeket előkészítetted, egyből bele is vághatsz a tévé tisztává varázslásába.
Első lépésben kapcsold ki a tévét, vagy még jobb, ha áramtalanítod is. Így egyrészt biztonságosabb lesz a takarítás, másrészt pedig, ha sötét a képernyő, a különféle szennyeződéseket is könnyebb lesz észrevenni. Ezután érdemes megnézned a televíziód kézikönyvét, hogy annál a modellnél mire kell esetleg pluszban figyelni, majd ha nem mond ellent az általános ajánlásoknak, akkor kezdődhet is a tévé letakarítása.
A szakértők szerint a legtöbb esetben először egy száraz, puha, tiszta mikroszálas törlőkendővel ajánlott finoman leporolni a tévé képernyőjét, fentről le vagy balról jobbra haladva. Más törlőkendők túl durvák lehetnek, és karcolásokat hagyhatnak maguk után, ezért tényleg fontos, hogy egy kímélő mikroszálas törlőkendővel takaríts. Ha végeztél a képernyővel, ne felejtsd el leporolni a keretet és a tévé lábazatát se.
Ha bármilyen foltot látsz, nedvesítsd be meleg vízzel a mikroszálas kendőt, majd töröld le. Ha makacsabb foltokba ütközöl, akkor használj egyenlő arányú desztillált vízből és fehér ecetből álló tisztítóoldatot (ha a sima víznél maradnál, akkor csak egy cseppnyi ecetet használj, de tényleg érdemesebb a desztillált víznél maradni).
Fontos, hogy soha ne permetezd a tisztítóoldatot közvetlenül a képernyőre. Vagyis ha egy tiszta szórófejes palackban készíted el az ecetes keveréket, akkor is csak a kendőre fújj belőle, és úgy használd. Illetve ügyelj arra is, hogy a kendő éppen hogy csak nedves legyen, ne csöpögjön. Ha letakarítottad a tévét, és mindenhol tisztának tűnik, töröld szárazra egy tiszta mikroszálas törlőkendővel, és már el is készültél.
Ha nincs otthon eceted, csak különféle vegyszeres tisztítószerek, akkor inkább ugorj el egy boltba vagy napold el a tévé letakarítását, ne pedig más otthon lévő opciók között keresgélj. Ugyanis sok tisztítószer durva összetevőket, köztük alkoholt és ammóniát is tartalmazhat, amelyek károsíthatják a tévé képernyőjét. Végül, de nem utolsó sorban pedig a legbiztosabb tényleg mindig az, ha elolvasod a tévé kézikönyvét is, és utána látsz neki a letakarításának.