A természet festői színei a ruhatáradban – Így fess növényekkel

A természet festői színei a ruhatáradban – Így fess növényekkel

Címlap / Otthon / Hobbi / A természet festői színei a ruhatáradban – Így fess növényekkel / 3. oldal

A színeknek felbecsülhetetlen hatásai vannak ránk, hatnak a hangulatunkra, élénkítenek, nyugtatnak, gyógyítanak. Manapság megszámlálhatatlan színt tudnak előállítani mesterségesen. Ruháink, háztartási textiljeink, használati tárgyaink színeit is többnyire ilyen módon készítik. Milyen csodálatos lenne, ha természetesebb színek vehetnének körül minket. Ha azt gondolod tán, hogy unalmas vagy komor lenne így élni, akkor tarts velem egy rövid „sétára” a természetes színek világába.

Színskála

Sárga

  • farkaskutyatej: festésre a növény egész föld feletti része alkalmas, teljes virágzásban gyűjtsük. Főzzük 1- 2 órán keresztül, míg erős sárga színű főzetet kapunk. Az átszűrt léhez timsót adunk,  ezután tesszük bele a textilt, majd lassú tűzön melegítjük 2 órán keresztül. 
  • aranyvessző: júliusban és augusztusban gyűjthető, frissen használjuk fel. Színezésre a teljes növény alkalmas, de tisztább színt kapunk, ha csupán a virágokat főzzük ki. 

Narancssárga

  • kökény: virága narancssárga színt ad, 4- 5 óra főzés hatására változik a főzet halvány sárgából narancsszínűvé. A timsóval pácolt gyapjút 30 percig főzzük benne. 

Piros/ bordó

  • szurokfű: pirosas színt kapunk, ha csak a virágait főzzük meg.

Rózsaszín

  • amerikai ecetfa érett, bíborvörös termésével rózsaszínre festhetünk.

Zöld

  • csalán: a fiatal, friss hajtások halványzöldre színeznek
  • menta: levele halványzöld színt eredményez

Kék/lila

  • bodza: érett bogyóival kékre és violaszínre festhetjük a vásznakat. A sötét violaszín eléréséhez a teljesen érett bogyókat felöntjük vízzel, kevés vasgálicot és ecetet adunk hozzá, 2 napig áztatjuk, majd 1 órát főzzük és az átszűrt lébe tesszük a timsóval pácolt gyapjút vagy pamutot, további 2 napig áztatjuk a lében, kicsavarjuk, és végül öblítjük.
  • vöröskáposzta: 2 kisebb fej káposztát vágjuk vékony csíkokra, öntsünk rá annyi vizet, amennyi éppen ellepi és egy nagy fazékban főzzük 1 órán keresztül. Egy liter főzethez tegyünk 1 evőkanál timsót és 3 evőkanál ecetet, ebbe kerül a beáztatott gyapjúfonal, ekkor fél óra főzés következik, végül a színezőben hagyjuk kihűlni. Nagyon alapos öblítés után szárítsuk meg és gyönyörködjünk a hihetetlenül szép, kékes színű fonalban. 

Barna/ sárgás barna

  • dió: a levelek pácolás nélkül is tartós barna színt adnak. A kérgével szintén barna színt festhetünk, kifőzött csonthéjával drappot. A zölden szedett diókopács is barna színt eredményez, beérett állapotban sötétbarnát, vasgáliccal feketét. 
  • vöröshagyma: külső buroklevelei tartalmazzák a színanyagot; sárgás barna, vöröses barna színt nyerhetünk általa a főzet töménységétől és a főzés időtartamától függően.  A száraz hagymahéjat felöntjük vízzel, kb. 1 órán keresztül főzzük, leszűrjük és beletesszük a timsóval pácolt textilt. Néhány perces főzés után már sárga színt kapunk. Varázslatos élmény látni, amint az ugyan önmagában is szép narancsos- barnás színt adó főzet egy kevés timsó hozzáadása után már élénksárga színben pompázik.
  • vadgesztenye: a levelei sárgás barna színt adnak, a gesztenyék héja tartósan barnára színeznek. 

Ez tényleg csak egy picurka ízelítő volt csupán, de talán arra elég, hogy felébressze az érdeklődésedet. Rengeteg növényi rész használható, és a velük való festegetés fantasztikusan jó szórakozás. A növények káprázatos – olykor meglepő – színekkel ajándékoznak meg, és még batikoláshoz is alkalmasak. 

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»