Természetes szépségápolásra és fenntarthatóbb mindennapokra vágysz? – a Tellus Manufaktúra segít, hogyan csináld

Természetes szépségápolásra és fenntarthatóbb mindennapokra vágysz? – a Tellus Manufaktúra segít, hogyan csináld

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Természetes szépségápolásra és fenntarthatóbb mindennapokra vágysz? – a Tellus Manufaktúra segít, hogyan csináld

A mai világban óriási jelentősége van minden olyan lépésnek, amit megteszünk a környezetünk védelmében. Erre sokan akkor döbbennek rá, amikor szülők lesznek, és mindent szeretnének megtenni azért, hogy a gyermeküknek a legjobbat adják, közben pedig a minél szebb jövőjüket is építsék.

Egy magyar házaspár, Zita és Zoli pedig álmodott is egy olyan vállalkozást, amely mindezt könnyebbé teheti. A Tellus Manufaktúra segít a természetes szépségápolásban, abban, hogyan vezessünk öko háztartást, és a fenntartható kisgyermekes mindennapokhoz is nagyszerű tanácsokat, illetve egészségtudatos és környezetbarát termékeket kínálnak.

Milyen indíttatásból kezdtél el annak idején kozmetikumokkal foglalkozni?

Egy teljes körű életformaváltásnak köszönhettem, hogy már nagyon korán elkezdtem figyelni a kozmetikumaim összetételére. Valójában azonban akkor kezdtem el beleásni magam a kozmetikumkészítés rejtelmeibe, amikor az első gyermekünkkel várandós lettem. A férjemtől kaptam ugyanis ajándékba egy kozmetikumkészítő hobbitanfolyamot, ahol azonnal megéreztem azt a szenvedélyt és tudásvágyat, amit mindig is kerestem. Innentől kezdve pedig nem volt megállás: lázasan vetettem bele magam a szakmai könyvek, tudományos cikkek olvasásába, és vettem részt különböző nívós képzéseken külföldön és itthon is egyaránt. 

Fotó: Tellus Manufaktúra

Mi hívta életre a Tellus Manufaktúrát?

Miután kipihentük a szülés fáradalmait és újra erőre kaptam, minden szabad percemben azon dolgoztam, hogy kiderítsem, hogy valójában mire is van szüksége egy bababőrnek, hogy kislányomnak a lehető legtermészetesebb kozmetikumot készíthessem. Beleástam magam a nemzetközi és nemzeti ajánlásokba, olvastam rengeteg tanulmányt, tudományos cikket, de érdekelt az is, hogy népi gyógyászatban milyen alternatív megoldások léteznek.

Megvizsgáltam egy csomó babakozmetikum receptúráját, majd kidolgoztam, elkészítettem, és kukába dobtam több tucat sajátot. Azon kezdtem gondolkozni, hogy hogyan tudnék olyan kozmetikumokat készíteni, ami a lehető legkevesebb terhelést jelenti a Földünknek és bőrünknek is, de figyelembe veszi az édesanyák és kisbabáik bőrének valódi igényeit.

Ez a sok-sok kutatás és kísérletezés végül nemcsak a saját babakozmetikumainkat hívta életre, hanem sikerült kialakítani egy olyan babaápolási rutint is, ami egyszerre az egészséges bababőr fenntartását és a különböző „népszerű” bőrbetegségek megelőzését segíti, illetve a földünk védelmét is szolgálja.

Ezt az ápolási rutint kezdtem el édesanyáknak is tanítani még 2018-ban Budaörsön, ami a visszajelzések alapján nagyon népszerűnek bizonyult. Aztán jött a Covid és sajnos megszűntek ezek a tanfolyamok. Ekkor jött az ötlet, hogy folytassuk tovább az oktatást az online térben, így legalább több édesanyához fog eljutni a tudás. A kurzuson ajánlott természetes anyagokat, és az általam jónak tartott babakozmetikumokat, kiegészítőket azonban ezer féle különböző helyről lehetett beszerezni, így kitaláltuk, hogy az online oktatói platform mellé csináljunk egy webshopot is, ahol ezek a termékek mind egy helyen megtalálhatók, hogy ne kelljen az édesanyáknak még a beszerzésekkel is szenvedni.

Mindeközben sikerült városból vidékre költöznünk és megteremteni azt a természetközeli életformát, amire mindig is vágytunk: erdőszéli ház a domboldalon, gyümölcsfákkal, gyógynövényekkel, szőlővel, kutyákkal, macskával, tyúkokkal vegyesen.

Ez az idilli környezet és a kétszáz tő szőlőnk pedig a férjemnek, Zolinak is adott egy új szenvedélyt, amit élelmiszermérnökként különösen élvez: ez pedig a verjus (zöldszőlőlé) és a gyógynövény szörpök készítése. Így a tiszta kozmetikumok mellett elkezdtünk prémium minőségű kistermelői élelmiszerekkel is foglalkozni. 

Hányféle általatok kifejlesztett termék található jelenleg a kínálatotokban, és melyek a legnépszerűbbek?

Jelenleg a Verzsünádé (zöldszőlőszörp), Verjus, illatkavics (passzív diffúzor), és a multikendők vannak a kínálatban, mint saját termékek, és hamarosan végre megérkeznek a babakozmetikumaink is. Ezeket szerintem egyformán szeretik a vásárlóink, de ha rangsorolni kellene, akkor talán most a Verzsünádé állna az első helyen, és a másodikon az illatkavics. 

Miért tartottátok fontosnak, hogy más márkák termékei is helyet kapjanak nálatok?

Szerettük volna megkönnyíteni a tudatos édesanyák mindennapjait azzal, hogy olyan szakértői szemmel válogatott egészség- és környezettudatos termékek kerülnek be a kínálatunkba, amik nekünk is nagy segítséget jelentettek a kisgyermekes mindennapjaink során, legyen szó kozmetikumokról, mosó- és tisztítószerekről vagy tartós élelmiszerekről. Ezeket nem tudjuk, és nem is akarjuk mind magunk elkészíteni, viszont mégis szeretnénk, ha az édesanyáknak minél kevesebb helyről kelljen rendelgetni, keresgélni, mi ugyanis már ezt megtettük helyettük. Amit tudunk, mi magunk készítünk (egyes kozmetikumok, kiegészítők, élelmiszerek), de amit nem, ott szeretnénk elérhetővé tenni az általunk kipróbált, rendszeresen használt és kedvelt minőségi termékeket. A célunk az, hogy egy erősen megszűrt, válogatott termékpaletta álljon az édesanyák rendelkezésére a legszükségesebbekből, prémium minőségben. 

Milyen szerepet tölt be a manufaktúrátok életében a környezettudatosság?

A környezettudatosság, az ökologiai lábnyomunk csökkentése fontos szempont mind a saját, mind a manufaktúránk életében. A környezettudatosság eléggé egyénileg értelmezett fogalom, és mint ilyen, mindenkinek egy kicsit mást jelent.

Nekünk a mértékletességet, a „kevesebb több” és a „használj kevesebbet, de jobbat” elvek fontosságát, az etikusságot, kisléptékű/ kisszériás termékeket, vegyszermentességet, helyit, kíméletes feldolgozást, a multifunkcionalitást, a természet szeretetét, tiszteletét, a hasonló gondolkodású termelőkkel, gyártókkal való közvetlen kapcsolatot egyaránt jelenti.

A termekeink fejlesztése, gyártása, csomagolása, vagyis az egész életútja és más gyártók termékeinek forgalmazása során ezeket a szempontokat mind figyelembe vesszük. 

Az, hogy egy kozmetikum vagy egy élelmiszer mennyire lesz környezettudatos, (és egészséges) szerintem a termék életútjának elején, a felhasznált alapanyagnál kezdődik (vagyis mi maga az összetevő, milyen minőségű, hol gyártották, hogyan gyártották, stb).

A Verzsünádénk pl. csak két összetevőből áll: zöldszőlőlé és cukor. Se citromsav, se aroma, se színezék, se fruktóz szirup, se tartósítószer. Nekem ez egy környezettudatos és egészségtudatos választás is egyben, hiszen eleve csak két alapanyag kell a készítéséhez, nem pedig 6-10, mint az átlagos bolti szörpök esetében. Ezáltal egyrészt sokkal kevesebb nemkívánatos összetevővel terheljük feleslegesen a szervezetünket, másrészt pedig sokkal kevesebb alapanyag mozgatását, szállítását is teszi szükségessé. 

Fotó: Tellus Manufaktúra

Mivel a szőlőt helyben dolgozzuk fel, ezért nekünk csak a cukrot és a szörpös üveget kell megvásárolni (természetesen magyar gyártóktól). A szőlő minőségéről, eredetéről mindent tudunk. Mi magunk gondozzuk, mindenféle vegyszerektől mentesen. Zoli szedi le és dolgozza fel saját kezűleg, majd keveri be cukorral, végül hőkezeléssel tartósítja. A gyártás során visszamaradt zöld hulladékot pedig visszaforgatjuk a földbe, így hulladék alig keletkezik. A szörpöket üvegpalackba töltjük, fém kupakokkal zárjuk, vagyis a termék teljesen műanyagmentes. Direkt olyan szörpös üvegeket választottunk, amiket aztán az ember könnyedén ki tud mosni a szélesebb szájméret miatt, és újra tud használni a saját háztartásában, hiszen a legjobb az lenne, ha az üres Verzsünádés üvegnek a vásárlók új életet adnának (pl. vázaként, saját készítésű szörpök, szószok tárolójaként, kulacsként, stb). 

A szörpös címke anyagának is a papírt választottuk, nem a műanyagot. Amikor valakinek összekészítjük a megrendelését, akkor újrahasznált papír térkitöltőket használunk, amiket mi magunk vágunk csíkokra használt papírdobozokból, így nem vásárolunk pluszban térkitöltőt. Saját logós pecséttel díszítjük a kartondobozt, nem matricával és papír ragasztószalaggal zárjuk le nem műanyaggal. Számlát csak elektronikusan küldünk, a reklámanyagokat kerüljük, viszont el szoktunk rejteni a csomagba egy kis ajándékot, amit mi magunk készítünk helyi alapanyagokból. Ezen a nyáron pl. saját körömvirág és luffa vetőmagjainkat tettünk a csomagokba meglepetésként, ezzel is motiválva/ inspirálva a vásárlóinkat arra, hogy ha tehetik ültessenek, kertészkedjenek, kerüljenek kapcsolatba a földdel.  

Mi várja azokat, akik részt vesznek a mentorprogramjaitokon?  

Mindenféle klassz meglepetés és tömény tudásanyag, aminek az eredménye a magabiztosság és gyönyörű, egészséges bőr! Jelenleg 3 féle mentorprogramunk van. Az egyik a Tudatos Kosár, ahol az egyéni igények alapján, szakmai szemmel segítjük a vásárlást.

Ezt azoknak ajánljuk, akik szeretnének tudatosan dönteni és személyes preferenciáik szerint terméket választani, de nincs idejük arra, hogy hosszasan végigböngésszék a termékjellemzőket, összevessenek termékeket, vagy mérlegeljék a pro-contra érveket, illetve az ehhez szükséges szakmai tudásuk is hiányzik.

A Tudatos Kosár abban segít, hogy azt a terméket válaszd, ami leginkább megfelel az elképzeléseidnek. Anno nekem első gyermekes édesanyaként, vagy természetes, tiszta kozmetikumra vágyó vásárlóként tuti, hogy hatalmas segítség lett volna. 

A másik mentorprogramunk az arcápolási mentorprogram, ahol rád szabjuk az arcápolási rutinodat! Ha ez minimalista, vagy környezettudatos bőrápolás akkor azt, ha a „mindegy mi csak hasson” a cél, akkor azt. Van egy nagyon komplex kérdőívünk, amin együtt végigmegyünk.

Itt nem csak azt mérem fel, hogy milyen a jelenlegi rutinod, milyen kozmetikumokat használsz és hogyan, hanem megvitatjuk azokat az egyéb tényezőket is, amik hatással lehetnek a bőröd szépségére, átbeszéljük az esetleges bőrproblémáidat, allergiáidat, egyéb érzékenységeidet, megnézzük a bőrtípusodat/jelenlegi bőrállapodtodat, de átbeszéljük azt is, hogy mit vársz el egy kozmetikumtól, állag, illat, csomagolás, összetétel vagy egyéb környezetvédelmi/egészségügyi szempontból.

Ezek a kérdések ugyanis mind befolyásolni fogják az általam ajánlott kozmetikumokat. A folyamat végén az általam ajánlott kozmetikumokból mintát is fogsz kapni, ezért ki tudod próbálni, hogy a bőrödön is tetszik-e az adott készítmény. 

A harmadik mentorprogramunk a komplex szépségápolási mentorprogram, ami az arcápolási rutin kialakításán kívül magába foglalja a teljes tested bőrápolási rutinjának kialakítását a fejtetőtő egészen a sarkadig.

Egy nagyon hasonló folyamaton megyünk végig mint az arcápolási mentorprogramon, csak nyilván sokkal több területre terjed ki. Elképesztő hasznos szerintem ez is, főleg annak, aki elhatározta, hogy nem akarja tovább a testét mindenféle nem kívánatos összetevővel terhelni tovább, de nem tudja, hogy mik azok a kozmetikumok, amik valóban egészségtudatosak, és az ő bőrének, életformájának, egyéb személyes preferenciáinak valók és nem mellesleg a környezetünket is kímélni tudjuk velük.

Fotó: Tellus Manufaktúra

Mit tanácsolnátok azoknak, akik úgy érzik, kevés idejük van a bőrük ápolására?

A hozzám fordulók legnagyobb részének elképesztő kevés az ideje a bőrápolásra, vagy nem szeretne ennek az egésznek nagy feneket keríteni. Hogy mivel ápold az arcbőröd, ha kevés időt tudsz tölteni a fürdőszobában? Először is felejtsd el a szappant! Helyette legyen egy kíméletes, bőrállapotodnak megfelelő arctisztító (ez lehet pl. zabpehelyliszt, hidegen sajtolt növényi olaj, szappanmentes szilárd arclemosó vagy mindenmentes micellás víz), legyen egy bőrállapotodnak megfelelő aromavized, amit a testápolásod során, sőt a házipatikádban és a konyhában is rendkívül sokrétűen tudsz kamatoztatni, és legyen egy bőrállapotodnak megfelelő hidratálód (hidegen sajtolt olajkeverék vagy egy mindenmentes krém formájában). 

Az arctisztítót este érdemes inkább használni (ha sminkeltél, akkor nyilván kötelező), reggel az arctisztító helyett elég felfrissítened az arcod az aromavizeddel, erre mehet a hidratáló és kész is vagy. Nyilván ezt a rutint az adott évszak, a bőröd és az egészséged aktuális állapota is befolyásolni fogja, mert van, amikor ez a rutin bőven elég, van, amikor kevés lesz, vagy egy picit módosítani kell rajta. De rengeteg mindentől függ, hogy kinek milyen kozmetikumot érdemes használnia. Pont ebben segít a már említett arcápolási mentorprogram is. 

A kozmetikumokkal való bőrápolás azonban csak egy lehetőség a sok közül. Rengeteg olyan rutin van, ami kihatással van a szépségünkre, de nem igényelnek fürdőszobai jelenlétet, viszont nem csak a bőrünk állapotát, hanem az egészségünket is elképesztő módon befolyásolják. Ilyen tényező pl. a napi testmozgás, amivel kellő mennyiségű oxigént, ezzel tápanyagot juttatunk a szervekhez, szövetekhez, így a bőrünkhöz is, az egészséges étkezés, amikkel a megfelelő szépség vitaminokat, makro- és mikrotápanyagokat tudjuk bevinni a szervezetünkbe, amik mind kihatással vannak a bőrünk, hajunk, körmünk szépségére, vagy a kellő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel, ami szintén elengedhetetlen a bőr hidratáltságának megőrzéséhez.

Milyen jövőbeli terveitek vannak?

Rengeteg tervünk van.. Mindig is volt, csak sajnos két kisgyerek mellett, mindenféle segítség nélkül iszonyú lassan haladunk. Az első és legfontosabb cél talán az, hogy végre piacra kerüljenek a babakozmetikumaink, aztán az, hogy befejezzem végre a babápolásos kurzusom online verzióját. Zoli ősszel szeretne kijönni a szuperfinom lándzsás útifű szirupjával, amit már 2 éves kortól lehet adni a megfázásos, köhögős időszakban. 

A webshopunk kínálatát is szeretnénk bővíteni, főleg illóolajokkal, aromavizekkel, az oktatói platformunkat pedig újabb kurzusokkal, aminek a témája az illóolajok biztonságos használata és az aromavizek csodálatos világa, amiket én fogok tartani. De más oktatóktól is lesznek újabb fantasztikus kurzusok a szoptatás, fenntartható ruhatár és a gyógynövények otthoni felhasználása témakörében. Illetve Zoli hamarosan kezdi a gombaszakellenőri képzést, ami megint egy csomó új kaput fog majd kinyitni előttünk. Szóval az elkövetkezendő időszakban biztosan nem fogunk unatkozni.

Nyitófotó: Tellus Manufaktúra

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!