Habár ma már rengeteg féle tisztító- és takarítószer áll rendelkezésre, egyre többen vannak, akik ilyen téren is inkább a természetesebb megoldásokat részesítik előnyben. Ha te is közéjük tartozol, valószínűleg már magad is próbáltad az ecetet, cikkünkben azt vettük sorra, miként veheted hasznát a fürdőben.
Vízkő ellen
Ha az agresszív vízkőoldóktól ódzkodsz, remek alternatíva lehet az ecet, mely nem csak a vízforralóval képes csodát művelni, de a wc-ben vagy a fürdőkádban lévő makacs lerakódásokkal is felveszi a harcot.
Nem mellesleg az ára is sokkal kedvezőbb, mint a boltok polcán sorakozó, csodaszernek titulált készítmények.
A 10%-os ecet is kellően hatásos, ha legalább fél óráig áztatod vele a kádat vagy a vécécsészét – a vízkő mértékétől függően egy-két decit szükséges közvetlen a vízköves területre önteni. Ha a csempét szeretnéd vízkőteleníteni, hígítsd egy-egy arányban vízzel, és úgy törölgesd át egy rongy segítségével.
Takarítás közben mindenképp használj gumikesztyűt, ugyanis töményen, nagy mennyiségben a bőrödet is irritálhatja, valamint érdemes közben nyitva hagyni ajtót, ablakot, hogy szellőzzön a helyiség. Az ecetet elegendő ne keverd más takarítószerekkel, nem tudhatod, milyen reakcióba lépnének egymással.
Mosáshoz
Vízlágyító, fertőtlenítő tulajdonságainál fogva az ecet a mosáshoz is nagyszerű választás. Ha makacsabb folt van a ruhán, már mosás előtt érdemes ecetes vízben áztatni, 10%-os ecet esetén egy liter vízhez adj 2 decit.
5 dolog, amire az alufóliát használhatod, és sose jutott volna eszedbe
Segítségével még a bor- és tintafoltot is kiszedheted, ha csupán az áztatás kevésnek bizonyul, egy tiszta szivacsot itass át tömény ecettel, ha ezzel dörzsölöd a foltot, biztos lehetsz a sikerben.
Öblítéshez
Az ecet nem csak folttisztítóként, öblítőként is használható: az öblítő rekeszbe adagolva biztos lehetsz benne, hogy egyéb szer használata nélkül is puhák lesznek a ruhák.
Akár töményen vagy vízzel hígítva is kipróbálhatod, mosógéped mindenképp hálás lesz, hiszen az ecettel való öblítés a vízkőlerakódást is megakadályozza. Ha szeretnéd, hogy mégis illatozzanak a ruhák, önts néhány csepp illóolajat az ecethez.
A már említett fertőtlenítő hatása miatt remek alternatíva, ha kisbabád van, és nem akarod ruháit 60 fokon mosni, ugyanakkor szeretnéd, hogy fertőtlenítve legyenek – az ecet segítségével akár már 40 fokon is elérheted ezt.
Penészölő
A vizesblokkokban a vízkő mellett a legbosszantóbb – és gyakran legmakacsabb – ellenség a feketepenész, mely a legkisebb zugokban is képes megjelenni, de még a fogmosópoharad alján is felütheti fejét.
A penészölő szerek általában nagyon agresszívak és szúrós szagúak, ám az ecettel ezeket is helyettesítheted, ha a falon van a penész, vagy olyan helyen, ahol nem férsz könnyen hozzá, hígítsd fel egy-egy arányban vízzel, majd töltsd egy szórófejes flakonba, és spricceld le vele a problémás felületet.
Hetente ismételd, és jó eséllyel megelőzheted a penész kiújulását.
Hajbalzsam helyett
Nagyanyáink idejében még nem létezett ilyen sokféle hajbalzsam, -pakolás, mint napjainkban, ám az ecet segítségével mégis könnyedén elérhették, hogy csillogjon a hajuk.
Próbáld ki te is a régi módszert: egy liter vízhez adj egy evőkanálnyi ecetet, s hajmosás után ezzel is öblítsd át a hajad. Esztétikai hatása mellett a fejbőr esetleges bakteriális fertőzéseire is gyógyír lehet.
Nem szükséges tiszta vízzel öblíteni, ha a fent említett arányban kevered, nem kell félned, hogy büdös lesz tőle a hajad, mire megszárítod, már el is illan az ecetszag.