A szülés utáni depresszió megelőzése

A szülés utáni depresszió megelőzése

Címlap / Életmód / Család / A szülés utáni depresszió megelőzése

A baba érkezése alaposan átrendezi életritmusodat, melyet ezentúl az ő igényeihez kell igazítanod, nem csoda hát, ha időnként erőt vesz rajtad a bizonytalanság.

Csak hánykolódsz éjszakánként? Napközben kimerült, ingerlékeny, frusztrált vagy? Gyakran sírdogálsz, mindent borúsan látsz, és ok nélkül rád tör a szorongás? A baba érkezése alaposan átrendezi életritmusodat, melyet ezentúl az ő igényeihez kell igazítanod, nem csoda hát, ha időnként erőt vesz rajtad a bizonytalanság. Mégis érdemes odafigyelned Magadra, mert nem veszélytelen, ha napjaidon hosszú időn át a rosszkedv uralkodik. A szülés utáni depresszió az anyukák 10-20%-ánál fordul elő, ám ha okosan készülsz az anyaságra, jó eséllyel elkerülheted a nehézségeket!

A hullámzó kedélyállapot, a kimerültség a szülést követő néhány napban teljesen természetes, hiszen testileg-lelkileg óriási változásokon mentél, mész keresztül. Hormonszinted a terhesség alatt termelődő hormonok mennyiségének töredékére esik vissza, és ez bizony rányomja bélyegét hangulatodra és teljesítményedre. Baj akkor van, ha ez az állapot tartóssá válik, illetve, ha félelmeid meggátolnak abban, hogy ellásd a babád, esetleg ijesztő, agresszív gondolataid támadnak vele vagy saját magaddal kapcsolatban. Ha ilyesmit tapasztalsz, mindenképpen keress fel egy orvost!

Különféle – akár egymást kiegészítő – terápiák színesítik a szakemberek eszköztárát, egész biztosan tudnak majd segíteni Neked! Az is lehet, hogy a megoldás egyszerűbb, mint gondolnád; a túlságosan alacsony vércukorszint, illetve a vas- és a cinkhiány is okozhat fáradékonyságot, levertséget, a teljesítő- és koncentrálóképesség romlását. Természetesen, számtalan egyéb magyarázat állhat a háttérben, ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy még a szülés előtt felderíted a rizikófaktorokat, és ha lehetséges, kiiktatod azokat.

A hormonális tényezők és a tápanyaghiány mellett lelki okokkal is számolni kell, úgy mint a támogató, biztonságot nyújtó környezet hiánya, az anyagi gondok, a terhesség alatti depressziós tünetek, a várandósságot megelőző pre-menstruációs szindróma, vagy éppen a szülés körüli nehézségek. A mélyben gyökerező problémák megoldása valószínűleg nem egyik napról a másikra történik, de vannak olyan feszültségforrások, amelyeket csírájában elfojthatsz: a szülést például már jó előre megtervezheted!

A túlságosan elhúzódó szülés a kisbabádra és rád nézve egyaránt veszélyes lehet, ráadásul a hüvelyi szülések majd’ felénél a kismamák gátsérülést szenvednek. A regenerálódás akár hónapokat is igénybe vehet, rosszabb esetben maradandó károsodások árnyékolhatják be a szülés élményét! Létezik azonban egy természetes alapanyagokból álló szülészeti gél, amely védi a medencefeneket, a hüvelyt és a gátat, biztonságosabb, kevesebb fájdalommal járó, rövidebb szülést, továbbá lényegesen gyorsabb regenerációt tesz lehetővé. További információk Dianatal szülészeti gélről a www.dianatal.hu oldalon található.

Akármennyire is elcsépelt, étkezz tudatosan és mozogj rendszeresen. Jól teszed, ha e tanácsokat is megfogadod, hiszen előbbivel az említett vitamin- és nyomelemhiányt, valamint a vércukorszint ingadozását küszöbölheted ki, a testmozgás pedig endorfint szabadít fel, amely jókedvre derít, sőt még fájdalomcsillapító hatással is bír! A szomorúság, a szorongás, az aggodalom, az agresszió leginkább a tehetetlenség érzéséből fakad, amelynek gyakran a félelem a forrása. Legtöbbször attól félünk, amit nem ismerünk, ezért félelmeink elűzésének egyik leghatékonyabb módja a tapasztalat- és ismeretszerzés, továbbá a pozitív hozzáállás!

Edison, a villanykörte feltalálója több mint kilencszáz(!) sikertelen kísérlet után rukkolt elő működőképes villanykörtével! Meddő próbálkozásait nem kudarcként élte meg, mert úgy vélte; minden egyes alkalom közelebb juttatja a helyes megoldáshoz. Te se csüggedj, ha a dolgok nem változnak máról holnapra! Légy kitartó és következetes, gondolkozz-, tervezz előre, és oszd meg a gondjaid a családoddal, barátaiddal, vagy ha úgy érzed, válaszaik nem elég megnyugtatóak, szakemberrel!

Gondold csak végig; minden nap tanulsz valami újat, napról napra rutinosabb édesanya leszel, egyre könnyebben oldod meg a rád váró feladatokat, és szép lassan szervezeted működése is visszaáll a régi kerékvágásba; lecsillapodnak a hormonjaid, elhalványulnak a kedélyingadozások. Bízz Magadban, és mindig arra koncentrálj, amit szeretnél, ne arra, amit szeretnél elkerülni!

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!