VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A fehér és kék galléros munkakörök csoportosítása viszonylag szélesebb körben ismert már, de egyre többet hallani a rózsaszín galléros munkavállalókról is. A fogalom nem új keletű, már az 1970-es években megszületett a kifejezés, mellyel az egyre inkább elnőiesedő szektorokat definiálták. Írásunkban áttekintést adunk arról, melyik munkákat milyen színekbe soroljuk!
A fehér gallér
A fehér galléros munkás (white-collar worker) kifejezést először az 1930-as években használta Upton Sinclair amerikai író a szellemi munkát végzőkre.
A kifejezés az Amerikában irodai, adminisztratív és banki területen dolgozók inggallérját jelölte, de manapság is a gazdaság húzóágazataiban foglalkoztatott szellemi munkaerőhöz kapcsoljuk, akik iskolai végzettségüket tekintve magasabban kvalifikáltak.
A kék gallér
A kék galléros dolgozók (blue-collar worker) elnevezése is Amerikából ered, ahol a fizikai dolgozók gallérjának volt ilyen színe a századfordulón.
A mai napig is a magas iskolai végzettséget nem igénylő munkakörökre használjuk a kifejezést, tehát a betanított munkára vagy a segédmunkára.
A cikk folytatódik, lapozz!