Ez a 3 szín a szeretet színe. Így beszélnek a színek helyettünk 

Ez a 3 szín a szeretet színe. Így beszélnek a színek helyettünk 

Címlap / Életmód / Lélek / Ez a 3 szín a szeretet színe. Így beszélnek a színek helyettünk 

Egyes színek ugyanazt a jelentést hordozzák a kultúrák között, míg mások némileg eltérnek – nem egyet mi is használunk közülük.

Ott van például a „sárgul az irigységtől”, vagy éppen az „eluralkodott rajta a zöldszemű szörny”. Talán azt gondolnád, hogy ezek tipikus, magyar szófordulatok, úgynevezett színmetaforák, de az igazság az, hogy az angol, vagy éppen a német nyelvben is megtalálhatóak. Sőt, több országban felfedezték a kutatók, hogy az egyes színek nem csak különböző érzelmekhez kapcsolódnak, hanem annak függvényében is változnak, hogy az adott érzelem mennyire intenzív. 

A sötét színeket automatikusan negatív érzelmekkel párosítottuk

Az International Color-Emotion Association című felmérésben, amit 2018-ban készítettek, arra kérték a résztvevőket, hogy húzzanak párhuzamot 12 szín és 20 érzelem között – ott, ahol ezt indokoltnak látják. 

A barna, a szürke és a fekete színhez olyan érzelmeket társítottak a résztvevők, mint amilyen az undor, csalódás, megbánás, zaklatás, megvetés. Egyszóval a negatív érzelmek tartoztak a sötét és sokak szerint lehangoló árnyalatokhoz. A három szín a szomorúság esetében is felbukkant, egyúttal társult hozzá a sötétkék. Egy érzelem volt, amit a fekete, a szürke, a barna és a piros festett le igazán: a szégyen.

A fekete és a piros párosa pedig olyan érzelmek mentén bukkant fel, mint a félelem, az utálat, valamint a harag.

mohamad fooladi/pexels.com

Azonban nem csak a negatív érzelmek közül kellett választaniuk a kutatásban résztvevőknek. Pozitív emóciókat is társítaniuk kellett a színekhez. Talán nem túl meglepő módon, de ezek az érzelmek egyértelműen színes, élénk árnyalatokat kaptak. Hat színt is húztak pl. az érdeklődéshez, kíváncsisághoz – ez volt a narancs- és citromsárga, a lila, a zöld, a világos- és a sötétkék. Hasonlóan színes volt az élvezet, az öröm, a szórakozás.

A szeretet három színből tevődött össze, a lilát, a rózsaszínt és a pirosat jelölték a legtöbben a résztvevők közül. A csodálat kékekből, lilából és rózsaszínből, míg az együttérzés lilából, rózsaszínből és sötétkékből állt. 

Mi derül ki ebből a szakértők számára? 

Minden résztvevő úgy nyilatkozott, könnyű volt az érzelmeket a színekhez párosítania, különösen a piros, a fekete és a sárga esetében. A kutatók megtudták azt is, hogy a szín-érzelem asszociációk nem egy az egyhez, hanem több a többhöz csatlakoznak. A résztvevők tehát gyakran több érzelmet tudtak összepárosítani a színekkel.

Az is egyértelmű, hogy a legtöbb színt pozitív érzelmekhez kapcsolták, csupán a sötétebb árnyalatok, mint amilyen a fekete, a szürke és a barna, esetenként a sötétkék és a vörös társultak a negatív érzelmekhez. A felmérés szerint egyébként ez utóbbi volt a leginkább vitatott szín, sokak számára ez az árnyalat egyszerre pozitív és negatív. 

Ami viszont fontos és érdekes a kutatók szerint az, hogy nagyon kevés kulturális, nyelvi különbség mutatkozott meg a színek világában.

Pl. a legtöbben egyetértetek azzal, hogy a sárga az öröm, a szórakozás színe, míg a fekete a legszomorúbb árnyalat mindközül. Izgalmas tény, hogy azok a résztvevők, akik egymáshoz hasonló nyelvet beszéltek, nagyobb arányban mutattak hasonlóságokat. Ugyanezt a párhuzamot figyelték meg a szakértők a földrajzilag egymáshoz közelálló nemzetek tekintetében is. Ez tehát azt jelenti, hogy a színek világszinten összekapcsolnak minket, szavak nélkül beszélnek helyettünk egy olyan nyelven, amit mindannyian ismerünk és értünk. 

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!