Személyes fejlődés és jólét: útmutató a mindennapi boldogsághoz

Személyes fejlődés és jólét: útmutató a mindennapi boldogsághoz

Címlap / Életmód / Lélek / Személyes fejlődés és jólét: útmutató a mindennapi boldogsághoz

A boldogság különleges koncepció: mindenki szeretné elérni, mindenki vágyik rá, miközben szinte mindenki számára egészen mást jelent, hiszen mi emberek sokfélék vagyunk. Vannak azonban olyan gyakorlatok és szokások, amelyeket mindannyiunknak érdemes beiktatni a mindennapokba az általános boldogság zálogaként. Mindehhez pedig szorosan kapcsolódik a személyes fejlődésünk és a jólétünk, hiszen ezek mind-mind egymástól függnek. (X)

Az alábbiakban konkrét tippeket hozunk, amelyek megfogadásával ráléphetünk egy kiegyensúlyozottabb és boldogabb élet útjára.

Vezessünk hálanaplót!

Próbáljuk ki: tíz héten keresztül minden nap írjunk le három dolgot, amiért hálásak vagyunk az életünkben. Egy kutatás kimutatta, hogy azok, akik követik ezt a gyakorlatot, általában optimistábbak és elégedettek lettek, mint azok, akik a kontrollcsoportban voltak.

Segítsünk valakinek!

Az emberi agy alapvetően az altruizmusra van „bekötve”, ráadásul a szociális környezetünkből is ezt tanuljuk: már egészen kicsi korunktól hallhatjuk a mondást, miszerint jobb adni, mint kapni. Ezt pedig mára már MRI-vizsgálatok is alátámasztották: ha segítünk egy embertársunknak vagy megajándékozunk valakit, az azokat az agyi területeket lendíti mozgásba, mint az ételek vagy éppen a szex. 

Aludjunk jobban!

Számtalan helyről hallhatjuk, hogy minden éjjel legalább hét-kilenc órát kellene aludnunk ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően regenerálódhasson és a hormontermelésünk is egészséges legyen. Ennek ellenére ezt nem vesszük eléggé komolyan – pedig az alvás az aktív, kiegyensúlyozott, boldog napokhoz is elengedhetetlen. Ha a mindennapos aggodalmak, stresszfaktorok miatt nem tudunk pihentetően aludni, próbáljunk ki olyan módszereket, mint a meditáció vagy éppen a relaxáló kannabiszolaj.

Tanuljunk! 

Már többféle kutatás is irányult arra, hogy a folyamatos edukáció, fejlődés hogyan hat az emberi szervezetre. Azt találták, hogy a tanulás az a változó, ami a legközvetlenebb módon kötődik a jobb egészséghez és a hosszú élettartamhoz. Ráadásul amikor az ember valóban intenzíven és szívesen foglalkozik egy új dolog elsajátításával, annak megélésével, azzal a jólétére és a boldogságára is pozitívan hat. És még a személyes fejlődésünket is biztosíthatjuk általa!

Kezeljük a stresszt!

Az alvás kapcsán már említettük, hogy mennyire fontos a mindennapi feszültségek kezelése – ám ez sok más szempontból is lényeges. Ha túl sokat stresszelünk, akkor nem tudunk megfelelően koncentrálni, ingerlékennyé válhatunk, nem tudjuk kiélvezni az élet szép pillanatait, ráadásul hosszú távon komoly egészségügyi problémákkal is szembesülhetünk. 

A stresszkezelés mindenki számára mást jelent: van, aki sportolással oldja meg, van, aki felkeres egy pszichológust, van, aki egy jó minőségű kannabiszolaj áldásos hatásait veti be. Találjuk meg a számunkra működő megoldást!

Az élményekre koncentráljunk!

Egy új cipő vagy egy új lakáskiegészítő egy rövid időre intenzíven megemelheti a boldogságszintünket, ám ez az érzés hamar elhalványulhat. Viszont az az öröm, amit akkor érzünk, amikor valamilyen élményt élünk át, sokkal hosszabban marad velünk, rengeteg életerőt és boldogságot adhat. Ráadásul, ha ezeket az élményeket másokkal is megosztjuk, tovább fokozhatjuk a hatást!

Tegyünk magunkat próbára!

Kétségtelen, hogy az olyan passzív kikapcsolódási formák, mint a tévénézés vagy a közösségi média böngészése, hirtelen dopaminlöketekkel látják el az agyat. Ezek azonban nem nyújtanak tartós elégedettségérzetet – nem úgy, mint a kihívások keresése! Ha belemélyedünk a hobbinkba, ha teljesítünk egy projektet, vagy éppen ha valamilyen kreatív feladatot hajtunk végre, hosszú távon érezhetünk nagyobb boldogságot. Ezek alatt pedig szinte bármit érthetünk. Megejthetjük a régóta tervezgetett növényátültetést, befejezhetünk egy könyvet vagy éppen egy festményt, amin dolgoztunk. A lényeg, hogy jelentsen kihívást a dolog!

Takarítsunk ki!

Amikor az öngondoskodásról beszélünk, aligha jut eszünkbe az otthonunk kitakarítása – pedig nem ártana erre is gondolni! Egy 2016-os felmérés szerint a rendetlenség, a nem tiszta környezet közvetlenül befolyásolja az ember azon képességét, hogy mennyire tudja magát jól érezni egy helyiségben. Egy tiszta és rendes tér ugyanakkor képes fokozni a produktivitást, növeli az önbizalmat, így általánosságban véve kiegyensúlyozottabbá teszi az embert. 

Mosolyogjunk!

Amikor nincs olyan hangulatunk, és valaki azt kéri, hogy mosolyogjunk, az inkább csak bosszantó. Ugyanakkor nem árt tudni, hogy a mosoly kvázi „visszafelé” is működik, amit a pszichológiában arc-visszacsatolási hipotézisnek neveznek. Ez azt jelenti, hogy az érzelmeinket valamilyen szinten az arcmozgásunk is befolyásolja. Így például, ha egy stresszes helyzetben mosolygunk – mosolyt erőltetünk magunkra –, úgy kevésbé fogjuk érezni a szituáció szorongató mivoltát. A test és a lélek tehát ilyen irányban is összekapcsolódik, érdemes ezt kihasználni!

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!