A chat-szorongás létező jelenség. Tippek, amivel legyőzheted

A chat-szorongás létező jelenség. Tippek, amivel legyőzheted

Címlap / Életmód / Lélek / A chat-szorongás létező jelenség. Tippek, amivel legyőzheted

Téged is zavar, ha olvasatlanul állnak az üzeneteid, de közben nem tudsz rájuk válaszolni? Így szerezd vissza a kontrollt.

Azok az idők már elmúltak, amikor naponta csak egy-egy sms érkezett a telefonodra, hiszen ma már több helyről ömlenek az üzenetek, állandóan elérhető vagy. Mivel a rengeteg írásos kommunikáció hatására kimerülhetsz, nem meglepő, ha néha egy-egy üzenetet figyelmen kívül hagysz. Ez azonban sokak számára később szorongást okozhat.

Egy kutatás szerint 2022-ben egy átlagember naponta 262-szer nézi meg a telefonját. Ez a szám 6 évvel ezelőtt még csak 80 volt. Átlagosan 47 olvasatlan üzenetünk van és 1602 olyan emailünk, amit nem nyitottunk meg. A sok olvasatlan üzenet már önmagában nyomasztó tud lenni, hiszen minden alkalommal, amikor rápillantunk a telefonunkra, ott virítanak a számok. Ezen pedig – nem túl meglepő módon – a pandémia tovább rontott.

A pandémia hatása a kommunikációra

Ahogy az várható volt, a járvány csak tovább rontott a helyzeten. Sokan csak a közösségi oldalak segítségével tudták tartani a családjukkal a kapcsolatot. Az online vagy telefonos, gyakran üzenetekkel való kapcsolattartás viszont ahhoz vezetett, hogy a felhasználók 73%-a negatív érzésekkel fordul ezekhez a kommunikációs módszerekhez.

Az egyik leggyakoribb probléma a félrekommunikáció volt, hiszen a leírtak hangnemét sok esetben elég nehéz pontosan felmérni a testbeszéd hanglejtés nélkül.

Hiába az emojik, még egy mosolygó fej sem mindig egyértelmű, különösen a szorongással küzdők számára.

És ez még csak egy dolog, ami miatt aggódni lehet.

BARBARA RIBEIRO/pexels.com

Mit mond a pszichológus?

Leah Aguirre pszichológus szerint az sms-szorongás azért is jött létre, mert rengeteg a bizonytalanság az üzenetváltás során.

Nem tudjuk, hogy milyen választ fogunk kapni, egyáltalán visszaírnak-e, vagy mikor reagálnak.

Ehhez még hozzáadódik az, hogy a másik hogyan értelmezi majd az üzenetet. A kettő így együtt valóban sok lehet azok számára, akik egyébként is hajlamosak a szorongásra a szakértő szerint. 

Ez nem csak mentálisan kimerítő, de olyan fizikai tüneteket is okozhat, mint az izomfeszülés, a pulzus növekedése, vagy a mellkasi szorító érzés. Az pedig hab a tortán, hogy ilyen állapotban egyetlen értesítés hangja is a stresszhormonok szintjének emelkedését okozhatja. Ennek pedig hosszabb távon komolyabb egészségügyi hátrányai is lehetnek.

Mit tehetsz az sms-szorongás leküzdésére?

Érdemes lehet limitálni a képernyőidődet és kialakítanod egy rutint, mely során külön időintervallumot jelölsz ki arra, hogy válaszolj az üzenetekre. Így kapásból csökken a stressz mennyisége, hiszen nem 24/7 vagy elérhető. A másik fontos teendőd, hogy tudatosítsd magadban, hogy nincs ráhatásod a másik válaszára. Ez már egy hosszabb és nehezebb feladat, azonban jó ötlet minden ilyen esetben gyorsan emlékeztetned magadat arra, hogy érdemes elengedni a várakozást.

Érdemes arra is időt szánnod, hogy válaszolj mindenkinek, akinek nem volt alkalmad, így az olvasatlan üzenetek száma sem fog szorongást okozni. Az csak a te preferenciádon múlik, hogy viszonylag gyorsan reagálsz-e, vagy akár napok, hetek is eltelnek úgy, hogy nem válaszolsz az üzenetekre. Ha szükséges, ezt közöld az ismerőseiddel is, így nem lesz félreértés belőle.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!