Ez történik valójában, ha belekortyolsz a romlott tejbe

Ez történik valójában, ha belekortyolsz a romlott tejbe

Címlap / Életmód / Egészség / Ez történik valójában, ha belekortyolsz a romlott tejbe

Ha csak egy dolgot jegyzel meg a tejről, legyen az, hogy a sajttal ellentétben nem lesz nemesebb a kora előrehaladtával. Így az sem jó ötlet, ha a hűtőszekrény hátuljából előveszel egy kancsó tejet, ami már nem is emlékszel, hogy mikor került oda, és belekortyolsz. Mivel a tejtermékek fogyasztása során aligha van, aki ételmérgezésre vágyna, itt az ideje, hogy te is tudd, mikor van szó már romlott tejről, és mi történik, ha mégis megiszod.

Miért romlik meg a tej?

A tej megromlásának legfőbb oka az, hogy baktériumokat tartalmaz még akkor is, ha pasztőrözik. Egy korábbi kutatás szerint ennek oka az, hogy a baktériumok a tej pasztőrözése (amely magában foglalja a tej felmelegítését is a kórokozók elpusztítása érdekében) és palackozása után is képesek tovább szaporodni. A folyamat nem megállítható, de a tej hűtőben való tárolásával lassítható.

Honnan tudhatod, hogy megromlott a tej?

Bár a tej hűtése valóban lelassítja a folyamatot, túl sokáig nem véd a megromlásától. A hűtőszekrényben tárolt felbontott tej általában a minőségmegőrzési dátumtól számított 4-7 napon belül megromlik. Ha a tejet felbontatlanul a hűtőben hagyjuk, a zsírtartalmától függően általában a minőségmegőrzési dátum után még további 5-10 napig is elállhat.

Ha viszont fura illata van, akkor teljesen mindegy, milyen dátum szerepel rajta, egyértelmű, hogy megromlott.

De a különös szagon túl is vannak észrevehető jelei annak, ha az adott tejet már nem kellene meginnod. A savanyú íz és a színváltozás is árulkodó lehet. Nem érdemes azonban összekeverni az eleve savanyú és a romlott tejet. A savanyú tej (aludttej) olyan tejtermék, amelyet biztonságosan fogyaszthatunk, míg a romlott tejet nem. A savanyú tejet vagy fermentációs eljárással állítják elő, vagy savat, például ecetet vagy citromlevet adnak hozzá, és végeredményben savanyú lesz.

Eközben a romlott tej egészen másféle, kellemetlenül savanyú ízt tud produkálni, és azért, mert vagy jóval elmúlt a minőségmegőrzési dátuma, vagy mert véletlenül nem hűtötték le.

A hűtőszekrényen kívül ugyanis mindössze két órán belül megromolhat. Erre viszont sokan nem gondolnak, éppen ezért ez az egyik leggyakoribb élelmiszer-tárolási hiba, amelyet el kell kerülni. 

A romlott tej fogyasztásának következményei
alvarez/istockphoto.com

Milyen kockázatokkal jár a romlott tej fogyasztása?

Ha nagyobb mennyiségű romlott tejet fogyasztasz, nagyon rossz hatással lehet a gyomor- és bélrendszeredre. Abban az esetben, ha több lejárt tejet ittál, olyan tüneteid lehetnek, mint a hányás, a görcsök és a hasmenés, amelyek néhány órától akár napokon át is tarthatnak. Ha csak 1-2 kortyot ittál, lehetséges, hogy nem lesznek tüneteid, főleg, ha az első reakciód az volt, hogy ösztönösen kiköpted a kellemetlen ízű italt.

Mit tegyél, ha romlott tejet ittál?

Az enyhe ételmérgezéses esetek általában kellő idő alatt maguktól elmúlnak. Addig is fontos, hogy ügyelj a hidratáltságra, hiszen a veséidet is megviseli egy ilyen tortúra. Ha viszont a tüneteid nem csillapodnak, és folyamatosan hánynod kell, mielőbb keresd fel az orvosi ügyeletet, nehogy kiszáradj. Abban az esetben pedig, ha a romlott tej elfogyasztása után hasmenést tapasztalsz, ne vegyél be rá gyógyszert, mert lelassítja a baktériumok eltávolítását a szervezetből.

A legfontosabb az, hogy inkább légy mindig elővigyázatos, mint hogy véletlenül is beleigyál a romlott tejbe. Ennek elkerülésének a legegyszerűbb módja az, ha rendszeresen ellenőrzöd a tejen lévő címkét, vagy ha kancsóban tárolod, ráírod, hogy mikor tetted be a hűtőszekrénybe. Vannak, akik a minőségmegőrzési idő lejárta után eleve kidobják a tejet, de erre tényleg nincs szükség addig, amíg nem tapasztalod a romlás jeleit. Amint viszont igen, jobb, ha minél előbb megválsz tőle.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!