10 meseszép régi keresztnév, amit ismét divatba hoznánk

10 meseszép régi keresztnév, amit ismét divatba hoznánk

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / 10 meseszép régi keresztnév, amit ismét divatba hoznánk / 2. oldal

Mindenkinek mások az elképzelései arról, hogy mitől lesz egy név szép. Szerencsére bőven van miből választani, és a neten is rengeteg listát találsz akár egzotikus, akár egyedi, akár ősmagyar nevet keresel a gyermekednek.

6/10. Géza

A régi magyar név jelentése hercegecske, és hát ki ne gondolna kicsi hercegként a saját kisfiára? Rokon nevei, a Décse, Gécsa, Gejza, Gyécsa, Zéta egyben becézőiként is használhatóak, maga a név pedig olyan népszerű volt, hogy egészen sokáig kitartott, bár az ’50-es évek után egyre kevesebben választották, még a 2000-es évek elején is megjelent az újszülötteknek adott keresztnevek között, míg szinte teljesen meg nem feledkeztek róla.

7/10. Imre

Egykori népszerűségéhez képest ma már csak árnyéka önmagának, de az Imre név azért nem tűnt el teljesen, noha a magyarnevek.hu adatai szerint a kétezres évek után egyre inkább második keresztnévként választották ezt a szülők. Az MTA szerint a név a “rendkívül gyakori” kategóriából mára a „közepesen gyakori” kategóriába esett vissza, vagyis jóval kevesebb gyereket becézgetnek Imruskának, Pinkónak vagy Imkónak a szülei.

8/10. Mihály

A Mikáel magyar formájának jelentése: „ki olyan, mint az Isten?” A Mihály név jelentéséhez méltóan komoly, elegáns hangzású, ám becézési lehetőségei szinte elénk vetítik egy maszatos arcú, huncut szemű, de angyali mosolyú kisfiú képét: a Misi, a Misu, a Misa vagy Miska mellett kevésbé ismertek, de szintén a Mihály becézési lehetőségei a Mihók és a Mihu is.

9/10.
Dezső

Az egykor közepesen gyakori név mára nagyon ritka lett – mondja az MTA, pedig ha másért nem, hát kiváló írónk, Kosztolányi Dezső kedvéért többet kellene használnunk ezt a kellemesen zsizsegő nevet – ami egyébként a 2000-es évek elejéig kitartott, legalábbis mérhető maradt, akkor viszont szinte teljesen eltűnt. A név jelentése egyébként szintén gyönyörű üzenetet hordoz, a latin Desideruisból fordított Dezső azt jelenti: óhajtott, kívánt gyermek.

10/10. Móric

A Móric beceneve, a Mór talán még kicsit népszerűbb is, köszönhetően Jókai Mór máig érezhető hatásának, pedig az írót Jókay Móricz néven anyakönyvezték, és állítólag ő maga kimondottan nem kedvelte a becézést – egy anekdota szerint amikor írótársa, Tóth Lőrinc úgy címezte neki a levelét, hogy „Jókai Mór úrnak”, Jókai válaszára azt írta: „Tóth Lőr úrnak”. Végül Petőfi volt az, aki rábeszélte a Mór használatára és az y elhagyására – de lényeg a lényeg, a Móric nagyon ritka névnek számít, pedig irodalmi, elegáns és dallamos a csengése.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»