Pótkocsirugólap: mégis miért van rá szükség?

Pótkocsirugólap: mégis miért van rá szükség?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Pótkocsirugólap: mégis miért van rá szükség?

A kisteherautók, pótkocsik esetében is elengedhetetlen a laprugók jelenléte, mivel csak így garantálható a stabil vezethetőség és a biztonságos célba érés. De mégis mi ez az eszköz, és mire kell odafigyelni a vásárlás során? Ugyan a beszerzés elsőre egyszerűnek tűnik, de a gyakorlatban több tényezőre is oda kell figyelni. (x)

A laprugó használata pótkocsiknál

Ha megnézzük a Weber Autotechnik laprugóinak felhozatalát, akkor azt is láthatjuk, hogy pótkocsikhoz is kaphatunk ilyen eszközöket. Persze felmerülhet a kérdés az átlagemberben, hogy miért kell a pótkocsira? Nem elég csak a kisteherautóhoz? A laprugó nagymértékben hozzájárul a menetstabilitáshoz. Ha szállításról van szó, akkor nem csak a járművek esetében fontos az, hogy megfelelő vezethetőséggel, kezelhetőséggel és teherbírással rendelkezzenek.

Ha már valaki vezetett úgy autót, hogy pótkocsi is volt rákötve (vagy hivatásából adódóan napi szinten meg kell ezt tennie), akkor az jól tudja, hogy ez a “plusz eszköz” igazán meg tudja nehezíteni a szállítást, a kanyarodást. Nemcsak szimplán arról van szó, hogy az egész jármű “hosszabb” lesz, és jobban oda kell figyelni mozgás közben, hanem a stabilitást is erősen befolyásolja. Minél nagyobb mértékben van megpakolva a pótkocsi és a kisteherautó raktere, annál nehezebb lesz a kanyarodás, valamint annál keményebb munka lesz az úton tartani az egész járművet.

A laprugó segítségével ezek a kilengések sokkal kisebbek lesznek, nem kell aggódni amiatt, hogy a kisteherautó és a pótkocsi súlypontja áthelyeződik. Könnyebb lesz úton tartani a járművet, valamint stabilabb és kényelmesebb lesz az egész vezetés. Továbbá több árut is pakolhatunk, mivel nemcsak a kereszt- és hosszirányú erőket nyelik el, de még a hasznos terhelést is.

Hogyan csinálja ezt a laprugó?

A laprugó egy nagyon egyszerű eszköz, ami mégis hatalmas hatást tud kifejteni az egész pótkocsira. Ahogy a pótkocsi vagy a kisteherautó mozog, az alváz is folyamatosan mozgásban van, rugózik. Ezzel szinkronban a laprugó két vége közötti távolság és a görbület is változik, aminek köszönhetően csökkenti a rugózás okozta hatásokat, és stabilizálja a járművet. 

A laprugó egyik vége egy fixen bekötött fém vagy gumiperselyen átkötött csapszeg segítségével kapcsolódik az alvázhoz. A másik vége az ívelt támaszték vagy a lengő kengyel miatt képes elmozdulni, hogy még hatékonyabb legyen a kilengések elnyelése.

Vásárlásnál legyünk alaposak!

Függetlenül attól, hogy kisteherautóhoz vagy pótkocsihoz szerzünk be laprugót, mindig figyeljünk oda a fontos szempontokra.

Ilyen például az, hogy milyen hasznos teherbírással rendelkezik az adott laprugó. A mérete és a súlya pedig azért fontos, mert ez befolyásolja, hogy kompatibilis-e az adott járművel vagy pótkocsival. Természetesen, ha úgy érezzük elakadtunk, akkor sem kell pánikba esni: kérhetjük szakember segítségét a választáshoz, hogy garantáltan elkerüljük a kellemetlenségeket.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!