Így terjedt el a pizza az egész világon – egy nagyszerű történet áll mögötte

Így terjedt el a pizza az egész világon – egy nagyszerű történet áll mögötte

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Így terjedt el a pizza az egész világon – egy nagyszerű történet áll mögötte

A pizza a világ egyik legnépszerűbb étele. Rengeteg változatban kapható, kérheted vastag vagy vékony tésztával, többféle alappal, és szinte bármilyen feltéttel, amit csak megkívánsz. Otthon is sokféleképpen elkészítheted, és ha szeretsz utazni, nincs olyan ország, ahol ne kóstolhatnád meg hagyományos változatokban és helyi sajátosságok szerint is elkészítve. De hallottál már arról, kinek köszönhetjük az első pizzát, és később hogyan terjedt el az egész világon?

Mikor találták fel a pizzát?

A történészek a mai napig sem határozták meg pontosan a pizza feltalálásának a dátumát. Ami biztos, hogy a hozzá felhasznált paradicsom Nyugatról származik, és csak az 1500-as években jutott el Európába, így az első pizza is csak ezután készülhetett el. Egy 1799-ből származó könyv még tovább szűkíti a lehetséges születésnapját. Úgy írja le a pizzát, mint egy tésztát paradicsomszósszal és sajttal, tehát azt biztosan tudjuk, hogy akkor már létezett.

Hol készült az első pizza?

Bár a legtöbben, ha a pizza származási helyére gondolnak, egyből Olaszországra fókuszálnak, a történészek egyetértenek abban, hogy a története még régebbre nyúlik vissza, mint hogy felbukkant Nápolyban. Ha a pizzát tágabban értelmezzük, és a lepénykenyeret is pizzafélének tekintjük, akkor ilyen formában már az ókori görögök, rómaiak és egyiptomiak is ették különféle olajokkal és gyógynövényekkel kiegészítve. 

A perzsák pedig már az időszámításunk előtti 6. században is fogyasztottak sajttal és datolyával megpakolt lepénykenyereket, amelyek a mai modern kézműves pizzériákban is gyakran feltűnnek. Az viszont igaz, hogy ahogyan ma ismerjük a pizzát, úgyszintén lepénykenyérnek nevezve először valóban Olaszországban, Nápoly szegény részein fogyasztották az ottani lakosok. 

Ókori görög falfestmény
Rajz: 1858, Il Pizzaiuolo munka közben. BRITISH LIBRARY/PUBLIC DOMAIN

Honnan származik a legnagyobb klasszikus?

A legtöbb nagyszerű eredettörténethez hasonlóan a legnagyobb klasszikus, a margherita pizza megszületésének története is kissé homályos. A legvalószínűbb, hogy akkor találták fel, amikor Olaszország egykori leendő királya, I. Umbertó és királynéja, Savoyai Margit 1889-ben Nápolyba látogatott. Margit ugyanis meg szerette volna kóstolni a pizzát, így magához hívatta a híres nápolyi pizzaszakácsot, Rafael Espositót, aki többféle variációt is készített belőle. 

Sütött egy fokhagymás, egy szardellás és egy paradicsomszósszal lekent, mozzarella sajttal és bazsalikommal megszórt változatot. A leendő királynénak legjobban az utolsó ízlett, ezért Esposito a tiszteletére a „pizza margherita” nevet adta a tésztának. Az épületben pedig, ahol Esposito dolgozott (a mai nevén Pizzeria Brandi) most is áll egy emléktábla, amely azt jelzi, hogy ott született meg az első margherita pizza.

Pizzeria Brandi ma

Hogyan került a pizza Amerikába?

Az Egyesült Államokban az 1910-es évekre már viszonylag sok helyen lehetett pizzát venni. Először a keleti parton és közép-nyugaton bukkant fel – például Nebraskában és Wisconsinban, de ha arról van szó, hogy hol vált igazán híressé az Egyesült Államokban, akkor egyértelműen New York városa az, ahol elsőként a legtöbben megismerték. Mi több, a pizzát egy USA-beli városban, New Havenben kínálták először a manapság egyik legnépszerűbb feltétjével. 

Nem másról, mint a pepperoniról van szó, amiről úgy tartják, hogy az Ezzo család kezdte el gyártani még 1906-ban. Évtizedekkel később, az 1950-es években került először pizzára feltétként egy New Haven-i pizzériában. A későbbiekben persze sok más variáció is született szerte a világon. A legnagyobb hálával talán mégis az olaszoknak tartozunk azért a finomságért, ami manapság a világ egyik legnépszerűbb étele.

firstpizza.com

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!