Ugyanazt a parfümöt más illatúnak érzed magadon, mint a többieken? Ez lehet az oka

Ugyanazt a parfümöt más illatúnak érzed magadon, mint a többieken? Ez lehet az oka

Címlap / Stílus / Test / Ugyanazt a parfümöt más illatúnak érzed magadon, mint a többieken? Ez lehet az oka

Elgondolkoztál már valaha azon, hogy ki lehet a világ legjobb illatú sztárja? Nos, Cardi B, Jennifer Lawrence, Nick Jonas és sok más híresség szerint ez a személy nem más, mint Rihanna. Na de hogy vajon mi a titka? Nos, bár a pletykák szerint rengeteg pénzt költ parfümökre, sőt van saját parfümmárkája is, sajnos ez még nem jelenti azt, hogy azokat használva nekünk is automatikusan ugyanolyan jó illatunk lesz. A parfümök ugyanis mindenkin más illatúak lehetnek.

Miért más ugyanaz a parfüm rajtunk?

Te is jártál már úgy, hogy valakinek nagyon megtetszett az illata, ezért te is ugyanolyan parfümöt vettél, mint az illető, kipróbálva aztán mégis kissé csalódott voltál? Emögött a jelenség mögött valójában komoly tudományos ok áll, amelynek megértéséhez fontos, hogy megismerjük a parfümök alapvető kémiáját. Ahogyan azt nemrégiben Krishna Kundu, az Antica Farmacista vezető parfümőre is hangsúlyozta, a legtöbb illatjegy, vagyis a gyümölcsök, a virágok, az erdők vagy a frissen vágott pázsit illata a természetből származó szerves aromás vegyi anyagok.

Amikor parfüm készül belőlük, hasonló keverék részévé válnak, mint mondjuk ha vízhez cukrot kevernénk. A különböző vegyi anyagok különböző reakciókon mennek keresztül, az pedig, hogy mi történik ezután, a vegyületek határozzák meg. Hangsúlyos például a molekulatömeg és az is, hogy a választott jegyek milyen gyorsan tudják érvényesíteni az aromáikat.

Az egyes illatjegyek máskor érvényesülnek

Az illatjegyek között vannak úgynevezett fejjegyek (a citrusos illatok), amelyekről mondhatjuk, hogy a parfümök fő vonzerejét adják; azt az illatot, amibe valóban „bele tudunk szeretni”. Ezt az illatot érezzük először, gyakorlatilag azonnal, miután felvittük a bőrünkre a parfümöt. Ezután jönnek a középső jegyek vagy szívjegyek (a virágos és fűszeres illatok), majd utoljára az erős alapjegyek (mint a vanília). Utóbbiak csak akkor bukkannak fel, amikor a fejjegyek és a középső jegyek már elpárologtak.

Annak, hogy miért éppen a citrusos jegyek érvényesülnek elsőként, mindössze annyi az oka, hogy alacsonyabb molekulatömegűek. Ezután jönnek a virágos, gyógynövényes és fűszeres jegyek, majd végül a vanília, a fás illatok, a pézsma, a borostyán vagy a bőr illata, amelyeknek a legnagyobbak a molekulái. Az viszont, hogy egyénileg a mi bőrünkön hogyan érvényesülnek, már némileg bonyolultabb.

Photo_life/istockphoto.com

Így változhatnak egyénenként az illatok

Annak, hogy ugyanaz az illat másként érződik rajtad, egy barátodon vagy egy családtagodon, rengeteg tényező eredménye lehet. Ugyanis az étrendünk, a testünk és a környezetünk hőmérséklete, de még az izzadás is szerepet játszik abban, hogy rajtunk egy bizonyos illat hogyan érződik.

Mind közül is a legnagyobb befolyásoló ereje a bőrünk pH-értékének van, vagyis a savasságára/lúgosságára, amely a táplálkozásunktól és az életmódunktól függően is változhat.

A testünk kémiája – egész pontosan a bőrünk pH-ja és olajszintje megváltoztathatja azt, ahogyan a parfümökben vagy más illatos készítményekben lévő vegyi anyagok kölcsönhatásba lépnek a bőrünkkel, ami viszont már kihat arra is, milyennek érzünk egy adott illatot. De még más tényezők, például a genetikánk is befolyásolhatja azt, hogy a szervezetünk hogyan metabolizál bizonyos olajokat.

Hogyan válassz igazán megfelelő illatot magadnak?

Ahhoz, hogy rátalálj arra az illatra, ami nálad igazán jól érvényesülhet, elősorban azt kell tudnod, milyen a bőröd természetes pH-értéke. Ennek megállapításához mindössze egy pH-tesztcsíkra van szükséged, ami általában maximum párezer forintból beszerezhető. Ha már tudod, milyen a bőröd pH-ja, máris könnyebb lesz rátalálnod a „te illatodra”.

Ha savas a bőröd (4-4,5 pH), akkor az erős alapjegyekkel rendelkező illatok között érdemes keresgélned, mivel ezek általában tovább tartanak.

Ha a bőröd pH-ja semleges (4,5-6) pH, akkor szinte bármilyen illat remekül működhet, de ha egy erőteljesebb, határozottabb illatra vagy, akkor a fás, virágos, borostyános és édeskés illatjegyegyeket érdemes keresned. Ha pedig lúgos a bőröd (6+ pH), akkor válassz világosabb fejjegyekkel rendelkező illatokat. Végül, de nem utolsó sorban természetesen fontos az is, hogy bármikor keresel magadnak parfümöt, mindig fújj az egyes illatokból egy keveset egy-egy tesztcsíkra, hogy egyből érezd is, vajon a nagyobb eséllyel bíró illatok közül melyik lesz számodra az igazi.

Forrás: wellandgood.com

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!