Ugyanazt a parfümöt más illatúnak érzed magadon, mint a többieken? Ez lehet az oka

Ugyanazt a parfümöt más illatúnak érzed magadon, mint a többieken? Ez lehet az oka

Címlap / Stílus / Test / Ugyanazt a parfümöt más illatúnak érzed magadon, mint a többieken? Ez lehet az oka

Elgondolkoztál már valaha azon, hogy ki lehet a világ legjobb illatú sztárja? Nos, Cardi B, Jennifer Lawrence, Nick Jonas és sok más híresség szerint ez a személy nem más, mint Rihanna. Na de hogy vajon mi a titka? Nos, bár a pletykák szerint rengeteg pénzt költ parfümökre, sőt van saját parfümmárkája is, sajnos ez még nem jelenti azt, hogy azokat használva nekünk is automatikusan ugyanolyan jó illatunk lesz. A parfümök ugyanis mindenkin más illatúak lehetnek.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Miért más ugyanaz a parfüm rajtunk?

Te is jártál már úgy, hogy valakinek nagyon megtetszett az illata, ezért te is ugyanolyan parfümöt vettél, mint az illető, kipróbálva aztán mégis kissé csalódott voltál? Emögött a jelenség mögött valójában komoly tudományos ok áll, amelynek megértéséhez fontos, hogy megismerjük a parfümök alapvető kémiáját. Ahogyan azt nemrégiben Krishna Kundu, az Antica Farmacista vezető parfümőre is hangsúlyozta, a legtöbb illatjegy, vagyis a gyümölcsök, a virágok, az erdők vagy a frissen vágott pázsit illata a természetből származó szerves aromás vegyi anyagok.

Amikor parfüm készül belőlük, hasonló keverék részévé válnak, mint mondjuk ha vízhez cukrot kevernénk. A különböző vegyi anyagok különböző reakciókon mennek keresztül, az pedig, hogy mi történik ezután, a vegyületek határozzák meg. Hangsúlyos például a molekulatömeg és az is, hogy a választott jegyek milyen gyorsan tudják érvényesíteni az aromáikat.

Az egyes illatjegyek máskor érvényesülnek

Az illatjegyek között vannak úgynevezett fejjegyek (a citrusos illatok), amelyekről mondhatjuk, hogy a parfümök fő vonzerejét adják; azt az illatot, amibe valóban „bele tudunk szeretni”. Ezt az illatot érezzük először, gyakorlatilag azonnal, miután felvittük a bőrünkre a parfümöt. Ezután jönnek a középső jegyek vagy szívjegyek (a virágos és fűszeres illatok), majd utoljára az erős alapjegyek (mint a vanília). Utóbbiak csak akkor bukkannak fel, amikor a fejjegyek és a középső jegyek már elpárologtak.

Annak, hogy miért éppen a citrusos jegyek érvényesülnek elsőként, mindössze annyi az oka, hogy alacsonyabb molekulatömegűek. Ezután jönnek a virágos, gyógynövényes és fűszeres jegyek, majd végül a vanília, a fás illatok, a pézsma, a borostyán vagy a bőr illata, amelyeknek a legnagyobbak a molekulái. Az viszont, hogy egyénileg a mi bőrünkön hogyan érvényesülnek, már némileg bonyolultabb.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!