Túl sok a paradicsomod? Így fagyaszthatod le, hogy finom maradjon

Túl sok a paradicsomod? Így fagyaszthatod le, hogy finom maradjon

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Túl sok a paradicsomod? Így fagyaszthatod le, hogy finom maradjon

A paradicsom a nyár egyik legnagyobb slágere az élelmiszerek tekintetében, nem véletlenül. Ilyenkor a legzamatosabb, idehaza a legkönnyebben ekkor érhető el, és isteni ételek, például saláták, mártások, levesek, vagy éppen az örök kedvenc lecsó is hamar elkészíthető belőle. Éppen ezért sokan nagy adagokat is termesztünk vagy veszünk belőle, amelyet azonban gyakran nehéz egyszerre elfogyasztani. Ilyenkor segít a fagyasztás, amivel egész évben élvezheted a nyári paradicsom ízét.

Többféle tartósítási módszer létezik

A legtöbb élelmiszer esetében, köztük a paradicsom esetében is többféle tartósítási módszer létezik. Az egyik legelterjedtebb a konzerválás, ami néha kissé ijesztőnek tűnhet, hiszen ha bizonyos lépéseket elrontunk, könnyen káros baktériumok jelenhetnek meg az adott élelmiszerben. A paradicsomot sütőben is lehet szárítani, ebben az esetben viszont eléggé be van korlátozva, hogy milyen ételeket készíthetünk belőle. Na de mi lenne, ha lefagyasztanánk? Nos, ez valójában egy nagyszerű lehetőség.

A fagyasztás működik, de nem mindegy, utána hogyan hasznosítod

A fagyasztás tulajdonképpen a paradicsom tartósításának a legegyszerűbb módja, mégsem sokan használják. Pedig tényleg remek módszer, azonban vannak dolgok, amelyekre később, a felhasználásakor érdemes ügyelnünk. A friss paradicsom nagyon finom nyersen is, ha viszont a fagyasztóba tesszük, némileg megváltozik az íze és az állaga, ezért a legjobb, ha levesekhez, mártásokhoz és pörköltekhez használjuk, amelyekből viszont persze rengeteg opció létezik.

Qwart/istockphoto.com

Így csináld:

Mielőtt elkezdenéd lefagyasztani a paradicsomot, fontos hogy eldöntsd, héjjal vagy héj nélkül szeretnéd elrakni. A héja keserűbb lehet, mint az édes húsa, ezért kevésbé lehet finom a mártásokhoz, illetve daradosabbá is teheti az ételeket. Így ha később lágy püréként, nagyobb darabkák nélkül szeretnéd felhasználni,  érdemes meghámoznod. Ha pedig a hellyel szeretnél takarékoskodni a fagyasztóban, vágd kisebb darabokra. Ezután kezdődhet is a fagyasztás.

1. Készítsd elő a paradicsomot

Távolítsd el a paradicsom szárát egy kés segítségével. Vágj egy „X”-et minden paradicsom héjába, hogy ha később anélkül szeretnéd használni, könnyebben lejöjjön, vagy akár, ahogyan arról szó volt, igény szerint fagyasztás előtt is meghámozhatod blansírozással, ebben az esetben pedig akár egy évig is tárolhatod a fagyasztóban gond nélkül. Ha így döntesz, az érett paradicsom 15 másodpercre kerüljön egy fazék forró vízbe, ha pedig éretlen, 30 másodpercre, majd ha leszűrted, mehetnek egy jeges vizes tálba.

2. Hámozd meg és magozd ki a paradicsomot

Ha blansíroztál, várd meg, amíg a paradicsom kihűl, majd egy késsel óvatosan távolítsd el a héját. A héj az „X” közelében könnyebben kinyílik, és nagyon egyszerűen lehámozható. Ezután vágd félbe a paradicsomot, és kanalazd ki a magját.

3. Irány a fagyasztó

Vágd fel a paradicsomot tetszés szerint, vagy maradhat egyben is, majd helyezd egy sütőpapírral kibélelt tepsibe. Tedd a tepsit a fagyasztóba, majd 30 perc elteltével, vagy amikor megszilárdult, vedd ki. Ezután tedd egy műanyag fagyasztózacskóba, és címkézd fel. Fontos, hogy a lefagyasztásának a napját is tudd, hiszen legfeljebb egy évig használható fel biztonsággal. 

Hogyan engedd fel?

Ha fel szeretnéd engedni a fagyasztott paradicsomot, akkor két módszer közül is választhatsz. Vagy tedd egyszerűen a hűtőszekrénybe, és hagyj neki időt, hogy felengedjen, vagy olvaszd fel a mikrohullámú sütőben. Szobahőmérsékleten felolvasztani azért nem érdemes, mert ha több, mint két órán át kint hagyod, már nem lesz teljesen biztonságos a fogyasztása. Ha pedig felolvasztva szeretnéd lehámozni a paradicsom héját, csak tedd forró víz alá, majd távolítsd el egyből.

Forrás: southernliving.com

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!