Őszi ájurvédikus életmód tanácsok

Őszi ájurvédikus életmód tanácsok

Címlap / Életmód / Egészség / Őszi ájurvédikus életmód tanácsok

A napok hűvösebbek, rövidebbek és szelesebbek lettek, melyek a vata dosha eljövetelét jelentik. Testünk is változásokon megy ilyenkor keresztül, mert erősen befolyásolják a környezeti változások. Az ájurvéda orvoslás szerint a vata dosha ellenőrzésével egyensúlyban tartjuk szellemünket és fizikumunkat, csökkentve a betegségek kockázatát.

A vata-súlyosbodás következményei

– száraz bőr és ajkak
– székrekedés
– puffadás
– kis étvágy
– csuklás
– szorongás, félelem
– szétszórt elme
 
Hogy mindezeket elkerüljük próbáljuk követni az ájurvéda ősi gyógyászati rendszer őszi tippjeit:

Bőr

Alkalmazzunk egy abhyanga masszázst, amely szezám és kókuszolaj keverékével történik. A masszázs induljon körkörös mozdulatokkal a fejbőrön, majd következik a nyak és a vállak.
 
Az ízületeknél körkörös mozdulatokkal, míg a hosszú csontok mentén teljes tenyérrel masszírozzunk. A mellkas , szív és has környékét finom körkörös mozdulatokkal masszírozzuk. A háton is ugyanilyen technikát alkalmazunk, finom körkörös mozdulatokkal serkentjük a vérkeringést.
A gerinc mentén hosszan és finoman végighúzzuk ujjunkat. Az abhyanga masszázs az önszeretetről is szól, amikor is kényeztetjük testrészeinket. Érezd úgy, hogy ez a masszázs jár Neked és élvezd ki minden pillanatát.

Fülek

Az ájurvéda tanításai szerint az őszi időszakban kéthetente meleg szezámolajat vagy növényi fül olajat kell csepegtessünk fülünkbe. Feküdjünk le oldalasan, egyik fülünkkel felfelé. Cseppentsünk 5-10 csepp meleg illóolajat fülünkbe és közben pihenjünk, vegyünk mély lélegzetet.
Ugyanígy alkalmazzuk a másik fülre is. Vigyázzunk, hogy az olaj hőmérséklete kellemes meleg legyen. Ezzel a módszerrel megelőzzük a fülzúgást, fokozott fülzsírképződést és halláskárosodást. Ne alkalmazzuk az olajat, ha bármilyen fülfertőzésünk van.

Szemek

Sok ember szenved ilyenkor szemszárazságban, részint a kinti szeles idő miatt, részint a koncentrációt igénylő munka miatt. A szemszárazság elkerüléséhez lefekvés előtt csepegtess egy csepp ricinusolajat a szemedbe. Reggelre a szemed nedves és tiszta lesz.
Természetesen ma már nagyon hatékony szemnedvesítő cseppek léteznek, melyeket szinte könnyebb beszerezni, mint a ricinusolajat. Érdemes beszereznünk és alkalmanként használnunk.

Száj

Minden este lefekvés előtt kenjük be ajkunkat szezámolajjal és finoman masszírozzuk át vele bőrünket.
Továbbá alkalmazzuk az ínyre és fogakra is, ugyanis a szezámolaj nagyon jó az ínynek és érzékeny fogaknak, megakadályozza a fogszuvasodást és a száj okozta fülfájást.

Diéta

Az ebben a szezonban érő gyökérzöldségek, gyümölcsök és sütőtök táplálják szervezetünket és fenntartják az egyensúlyt szervezetünkben. Fogyassz minél több sárgarépát, céklát, édesburgonyát, tököt, makkot és szezongyümölcsöket. Kerüld a keserű, fanyar ízű terméseket, fogyaszd az édes, savanyú és sós zöldségeket és gyümölcsöket.
 
Fogyassz magvakat, mint a mandula, szezám vagy napraforgómag, mert a bennük levő ghee és más egészséges olajok helyreállítják belső olajtermelésünket és serkentik a felszívódást.

Étkezési szokások

– Étkezz ugyanabban az időben minden nap, az ebéd legyen a legnagyobb étkezés
– Szánj időt tápláló ételek házi elkészítésére
– Kerüld a jéghideg italokat, különösen ha étkezések mellé fogyasztod vagy közvetlenül utána
– Limitáld a nyers, hideg ételek fogyasztását, mint a saláták és nyers zöldségek.
– Csökkentsd a koffeintartalmú italok és egyéb stimulánsok fogyasztását, mert hozzájárulnak az idegrendszer súlyosbodásához.
– Fogyaszd a következő idegnyugtató italt: meleg tej egy csipet gyömbérrel, fahéjjal, kardamommal és szerecsendióval fűszerezve. Lefekvés előtt ez segíti az elalvást.

Életmód

A napi tevékenységek nagy hatással vannak egészségünkre. Próbáljuk fenntartani környezetünkben a békét és stresszmentességet.
Ahhoz, hogy kiegyensúlyozottak lehessünk, állítsunk be egy napi rutint magunknak, melyet szigorúan követünk. 

További ájurvédikus életmód tanácsok

– Légy melegben, kerüld a hideget és huzatot.
– Távolítsunk el minden olyan tényezőt, ami érzelmi stresszt okoz
– Kerüljük a túlzott fizikai aktivitást.
– Minden éjjel legyen részünk 6-8 óra pihentető alvásban.

Jóga

A „pawanmuktasana” póz, avagy a szél póz, elősegíti a vastagbélben összegyűlt gázok kibocsájtását, megszünteti a székrekedést, oldja a hátunkban összegyűlt feszültséget, serkenti a gyomor- és bélműködést.
 
Feküdj a hátadra és húzd fel egyszerre a lábakat úgy, hogy kezeddel átkulcsolod térded. Lélegezz be és húzd fel a fejed a térdedhez és maradj így néhány másodpercig. Majd lassan lélegezz ki és engedd vissza a hátad a padlóra. Ismételd a gyakorlatot még 5 percen keresztül.

Meditáció

Ha félelem és szorongás van tudatunkban, a vata nyilvánvalóan elveszti egyensúlyát. Meditációval visszanyerhetjük lelki egyensúlyunkat, megnyugtathatjuk érzelmeinket és visszahozhatjuk a békét és jólétet életünkbe.
Szánj időt nyugodt pihenésre minden nap. Végy kényelmes pózt és próbálj összpontosítani magadra, belső világodra. Közben lassan és mélyen lélegezz. A meditáció segít védőpajzsot létrehozni a káros környezeti hatásokkal szemben.
A pranayama, avagy a légzőgyakorlat lényegében lassú mély, ritmikus légzést jelent, amely segít megnyugtatni az idegrendszert és felállítani lelki egyensúlyunkat. Hagyd, hogy mellkasod és hasad megemelkedjen, majd lassan engedd ki a levegőt.
 

Az őszi ájurvédikus életmód tippek segítenek megőrizni a szervezet egészségét a hideg hónapokban. Tartsd tehát melegen magad, tápláld egészségesen tested és védd vitalitásod az ősi bölcsesség elvei szerint.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!