Az orosz koronavírus-vakcina: minden amit tudnod kell

Az orosz koronavírus-vakcina: minden amit tudnod kell

Címlap / Hírek / Az orosz koronavírus-vakcina: minden amit tudnod kell / 2. oldal

Kutatások kiderítették, hogy eléggé alacsony a bizalom a kínai és orosz koronavírus-vakcinákkal szemben, míg a nyugati verziókban viszonylag bíznak az emberek – ez pedig nem is véletlen. Nem feltétlenül a vakcina maga a probléma, hanem az, hogy nagyon kevés információ érhető el róluk a neten, így pedig nehéz független szakértőknek véleményt mondaniuk. Most az orosz verziót vesszük górcső alá.

A vakcinát egyelőre nem nyújtották be az Európai Gyógyszerügynökséghez (EMA) engedélyeztetésre, itthon is csak beszélnek a külön engedélyeztetési eljárásról. A Szputnyikot a tervek szerint az EMA februárban felügyeli majd, és dönt arról, hogy biztonságos-e engedélyezni az Európai Unión belül.

Mivel nem biotechnológiát alkalmazó oltásról van szó, ezért Magyarország elméletben külön engedélyeztetheti. Nem kell megfelelnie a koronavírus-vakcinákkal kapcsolatban kötött uniós megállapodásnak, miszerint az EU szerzi be az oltóanyagokat, és osztja szét azokat lakosságarányosan. A Szputnyik V engedélyeztetésének folyamatát még október végén kezdeményezték az Európai Gyógyszerügynökségnél, most indulhat el ténylegesen a folyamat.

Nem ez az egyetlen orosz fejlesztésű vakcina azonban: a novoszibirszki Vektor virológiai és biotechnológiai kutatóközpont által kifejlesztett EpiVacCorona immunológiai hatékonysága az új koronavírusos fertőzéssel szemben a klinikai tesztek alapján száz százalékos. Ez egyrészt megint nem publikált tudományos kutatásokkal alátámasztott állítás, másrészt elméletileg lehetetlen is, hiszen a WHO szerint száz százalékos védőoltás nem létezik.

Az EpiVacCorona – a SARS-CoV-2 koronavírus elleni epitópvakcina – peptid antigén alapú oltóanyag, amely október 14-én kapta meg a feltételes bejegyzést Oroszországban.

Az orosz vakcinákkal tehát alapvetően továbbra is a dokumentáció hiánya a probléma.


Ez azonban nem sért semmilyen törvényt, hiszen a gyártók nem kötelesek a tudományos kutatásaik eredményeit a nagyközönség elé tárni. Hivatalosan bőven elegendő, ha az engedélyeztető hatóságoknak mutatják meg azokat, ahogyan valószínűleg mind az oroszok, mind a kínaiak tenni fognak az engedélyeztetési eljárás során.

Forrás 1, 2, 3

VIDEO Van egy sminktrükk, amitől nagyobb és igézőbb lesz a szemed

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»