Óriási tévhitek az anyagcseréről, amit tisztázni kell

Óriási tévhitek az anyagcseréről, amit tisztázni kell

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Óriási tévhitek az anyagcseréről, amit tisztázni kell

Az izmosak tényleg több kalóriát égetnek? A „gonosz” szénhidrátokon múlik minden? Minden a hasadban játszódik le? Sorra vesszük a leggyakoribb tényeket és tévhiteket, amelyek az anyagcserével kapcsolatban keringenek!

„Minél izmosabb vagy, annál gyorsabb az anyagcseréd”

Tény. Mivel a testösszetételed jelentős mértékben befolyásolja, hogy a sejtjeid hogyan és milyen tápanyagokat hasznosítanak, kulcsfontosságú a zsír és az izom aránya. Minél több izom és minél kevesebb zsír alkotja a tested, annál gyorsabb a metabolizmusod, és annál kevésbé vagy hajlamos a lassúságra jellemző raktározásra.
Talán igazságtalan a természettől, hogy a férfiaké „gyárilag” gyorsabb, de a nők azért kaptak egy kicsit „csigább” verziót, hogy alkalmas legyen a szervezetük a babavárásra.

„Főleg a szénhidrátok bevitelén múlik, milyen gyors az anyagcseréd”

Tévhit. Bár lényeges, hogy mennyi és milyen minőségű szénhidrátot viszel be a szervezetedbe, valójában a fehérjék a leglényegesebbek. Ezek megemésztése, illetve hasznosítása ugyanis több energiát igényel, hosszabban eltelít, és gondoskodik az izmok gyarapodásáról.
Ha tehát fogyni vagy formálódni szeretnél, érdemes figyelned, hogy minél több proteint fogyassz. A legegészségesebb források egyikét a zsírszegény tejtermékek jelentik.

„Az anyagcsere a hasadban játszódik le”

Tévhit. Bár a hasi szervek óriási szerepet játszanak a metabolizmus folyamatában, a fogalom valójában minden egyes sejtedre kiterjed. Lefedi a légzést, az emésztést, az izomépítést és –bontást, a zsírraktárak kezelését, a vérkeringést – tehát az összes olyan munkát, amit a tested azért végez, hogy a bekerülő energiát hasznosítsa.
Az anyagcsere két különböző típusú tevékenységből áll: az anabolizmus során sejtstruktúrák épülnek (pl. izmosodás), míg a katabolizmus a molekulák energiává bontását jelenti (pl. zsírégetés).

„Az anyagcsere több tényezőn múlik”

Tény. Az életmódod – tehát a táplálkozási és testmozgási szokásaid –, a genetikai adottságaid, illetve a korod mind befolyásolják a metabolizmusod. Előfordulhat, hogy ugyanannyit eszel és edzel, mint korábban, mégis hízásnak vagy fogyásnak indulsz.
Előbbinek általában az idő múlása az oka, hiszen a kor előrehaladtával az anyagcsere egyre lassul. Utóbbinak a hátterében pedig túl sok stressz, egyéb pszichés ok vagy akár valamilyen fizikai betegség is állhat, így mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod.

„Az anyagcserét a gyomor irányítja”

Tévhit. Bár minden táplálék átáramlik rajta, az a gyomrod csupán utasítást hajt végre – mégpedig az agyad és a pajzsmirigyed utasításait.
A nyakad elülső részén lévő, pillangó formájú szerv olyan hormonokat termel, amelyek alapjában véve meghatározzák, hogyan és mennyi kalóriát égetsz, mihez kezd a szervezeted a fehérjékkel, valamint miként reagál a tested a hormonális változásokra. A hirtelen hízás vagy fogyás éppen ezért gyakran a pajzsmirigy-probléma tipikus panasza.

„Az edzés megváltoztatja az anyagcserét”

Tény. Mind az erőedzés, mind pedig a kardiózás olyan erőteljes pozitív folyamatokat indít el a testedben, amelyek fokozzák a zsírégetést. Más kérdés, hogy ezek egyensúlyával, illetve a saját céloddal is tisztában kell lenned, hiszen eltérő edzésterv vezet a raktárak felhasználásához, tehát fogyáshoz, mint az izomtömeg növeléséhez, tehát a testépítéshez.
Nyugodtan lapozz vissza a hárommal ezelőtti kérdéshez, ahol az anabolizmus és a katabolizmus különbségét taglaltuk – éppen erről van szó!

„A koplalás lassítja az anyagcserét”

Tény. Bár attól függ, mit értünk koplalás alatt. A szervezetednek ugyanis van egy úgynevezett alap kalóriaigénye, melyre mindenféle fizikai vagy szellemi aktivitás nélkül is szükség van, mégpedig a belső folyamatok hibátlan elvégzéséhez. Ez a legtöbb nőnél ugyan valahol 1 000 – 1 400 kalória környékén van, ezért általánosságban 1 200-at is szokás mondani, de igazából teljesen egyénfüggő, s az említett tényezőktől függ, kinél mennyi pontosan.
Műszeres vizsgálattal lehet megmérni, de kevésbé pontos kalkulátorok közül is választhatsz a neten, ha kíváncsi vagy, a tiéd mennyi. Nos, ha sokáig az alap anyagcseréd alá mész a napi kalóriabevitelt illetően, akkor lelassítod a metabolizmusod, és nem fogsz fogyni, csak szenvedni.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!