Bette Davis színésznő mondta anno nagyon bölcsen: „Az öregedés nem gyáváknak való”. Milyen igaz! A legtöbb embert megviseli ez a folyamat, pedig nem is feltétlen a ráncok száma sejteti, hogy öregszünk. De akkor mi? Amikor megkérdezik tőlünk, mit tekintünk az öregedés biztos jelének, leginkább a fizikai jeleket vesszük számba: megjelennek a szarkalábak, a test már nem olyan rugalmas, könnyebben hízunk. Aztán eszünkbe jut, hogy ilyenkor veszünk fel új szokásokat, otthonülővé válunk, nem ismerjük a legújabb zenéket, kardigánban kezdünk járni és gyűjtjük a tök egyforma szobanövényeket…Vannak viszont egyéb tényezők is, amelyek jól mutatják, hogy már nem vagyunk húszévesek – de összességében talán mégsem olyan tragikus, hogy ezek a változások bekövetkeznek, hiszen semmi nem lesz rosszabb, csak kicsit más.
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/5 Más ízeket kedvelsz
A korral egyre kevesebb ízlelőbimbónk aktív, így az ízeket sem érezzük annyira intenzíven. Előbb a sós ízek halványulnak, majd az édes, a keserű és végül a savanyú. Sokan intenzívebben fűszereznek és hajlamosabbak több édességet enni. Érdemes odafigyelni, hogy ne sózzunk, cukrozzunk ész nélkül, mert negyven felett már az anyagcsere is lassul és hajlamosabbak leszünk a hízásra.
Ilyenkor szoknak rá sokan a réteges öltözködésre és figyelik megrökönyödve, hogy a feleannyi idősek csípőfarmerben és pucér bokával rohangálnak a mínuszokban, miközben ők eszkimónak öltözve is majd megfagynak. Az idő múlásával megváltozik a hőérzet, ezért elkezdünk „rendesen” felöltözni. Ki gondolta volna, hogy ilyen is lesz?
Nem mindenkinél született hajlam a laktózintolerancia. Ahogy megyünk bele a korba, a laktáz enzim szintje lassanként csökkenni kezd mindannyiunknál, így nagyobb az esély arra, hogy problémás lesz a tejtermékek fogyasztása. Ebben az esetben újra kell gondolnunk a táplálkozási szokásainkat, de ma már nem megoldhatatlan probléma ez.
Vagy csak nem érzed. A fogérzékenység enyhül idősebb korban, ami jó hírnek tűnik, viszont sanszos, hogy az esetleges fogromlás később derül ki emiatt, ráadásul a fogínysorvadásra is hajlamosabbak leszünk. Az idősödéssel járó új szokások közé érdemes tehát felvenni a rendszeres fogászati ellenőrzést is.
Lehet, hogy jobban megküzdünk a kilókkal és a bőrünk is kevésbé feszes, mindez mégsem jelenti azt, hogy az önbizalmunk is eltűnik, sőt! Megfigyelések szerint a negyven feletti emberek magabiztosabbak lehetnek, mint fiatalabb társaik. Mindez logikus, hiszen végre ismerjük és elfogadjuk magunkat, már nem aggódunk feleslegesen mindenen, jobb az anyagi helyzetünk és felépítettük az életünket. Mindez pedig a környezetünk szemében is vonzóbbá tesz minket.