A farm, ahol az önellátó gombatermesztés titkait is megismerhetjük – interjú a Kalapja Kézműves Gombafarm megálmodójával

A farm, ahol az önellátó gombatermesztés titkait is megismerhetjük – interjú a Kalapja Kézműves Gombafarm megálmodójával

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / A farm, ahol az önellátó gombatermesztés titkait is megismerhetjük – interjú a Kalapja Kézműves Gombafarm megálmodójával

A gomba idehaza is kedvelt élelmiszer, de sokan mégis maximum annyira kerülnek vele közeli kapcsolatba, hogy időnként beszereznek egy doboz csiperkét, vagy esetleg a piacon válogatnak néhány szemet más közismert gombák közül, amelyekből aztán leves, gombapörkölt vagy rántott gomba lesz. A gombák világa azonban ennél jóval változatosabb és csodálatosabb.

Ezt tökéletesen bizonyítja H. Jancsó Kata és párja, Laca gombafarmja is. A Kalapka Kézműves Gombafarmon olyan gombákat termesztenek hatalmas szeretettel és odafigyeléssel, amelyeket rengetegen még csak nem is kóstoltunk eddig, workshopjainkon pedig az önellátó gombatermesztés rejtelmeibe is bevezetnek.

Honnan ered a természet iránti szeretetetek?

Én egyedüli gyerekként nőttem fel, ezért rengeteget voltam a természetben játszani. Már a kert is egy izgalmakkal teli birodalom volt számomra, pláne, amikor vidéken voltam a nagyimnál. Az állatokat is kicsi gyermekkorom óta tisztelem és szeretem. A párom, Laca vidéken nőtt fel, lakott tanyán egy ideig, tartottak állatokat is. A természetet szeretni – szerintünk – természetes. 

Fotó: Kalapka Kézműves Gombafarm

Minek hatására döntöttetek úgy, hogy éppen egy gombafarmot nyittok?

Az én elgondolásom volt, már régóta szerettem volna megvalósítani ezt az ötletet – és amikor Lacával, a párommal találkoztunk, ő is beleszeretett. Mivel egyikünk sem gazdag, ezért próbáljuk minimális befektetésekkel, fenntartható fejlődéssel megvalósítani a farmocskánk folyamatos bővítését. Próbálunk a lehetőségeinkhez képest újrahasznosíthatóan termelni, például a laskát nem műanyag zsákokban, hanem újrafelhasználható vödrökben termesztjük. 

Mivel a klímaváltozás hatásait már sajnos az egész világon érezni, mi így próbálunk egy fenntarthatóbb világ megvalósulásához hozzájárulni. Az egyre melegebb klíma és a csökkenő csapadékmennyiség ugyanis sajnos egyre kevesebb természetben fellelhető gombát eredményez.

Fotó: Kalapka Kézműves Gombafarm (Laska termővödör)

Mi az, ami miatt szerintetek általában véve megéri rendszeresen gombát ennünk?

Rengeteg egészségmegőrző hatásuk van, sőt, ha rendszeresen fogyasztjuk őket, akkor a gyógyító hatásuk is észrevehetően érvényesül. Immunrendszer erősítő, vérnyomás- és vércukorcsökkentő hatásukról a szakkönyvek is elismerően nyilatkoznak, rengeteg tudományos kutatás vizsgálja az egyes gombák egészségre gyakorolt hatását. 

Nem mellesleg nagyon finom, fehérjében gazdag, tápláló ételek. Az ízviláguk is rendkívül egyedi és fajta szerint különböző lehet. A klasszikus gombaízű csiperkétől az egészen különleges, tenger gyümölcsei ízű gombákig rengeteg féle variáció áll rendelkezésre a gourmet fogyasztó számára.

Fotó: Kalapka Kézműves Gombafarm (Friss termés)

Ti milyen alapelvek szerint termesztitek a gombákat?

Az elsődleges alapelvünk a szeretet. Odafigyelünk rájuk, nem tömegben termesztjük őket, hanem igyekszünk mindent megadni nekik, amire szükségük van. Ők ugyanolyan élőlények, mint egy növény vagy egy kisállat, igénylik az odafigyelést és a törődést. Aztán szeretjük a fajgazdagságot. 

Ez a permakultúrás gondolkodásmód nálunk nemcsak a kertben, hanem a gombatermesztésben is megnyilvánul: egymás mellett teremnek az üvegházunkban a laskák, a süngombák és a shiitaké-k is. A missziónk is ez: minél több embernek átadni az önellátó gombatermesztés tudását, ezért tartunk workshopokat is a témában.

Mivel nincs nagy helyünk, ezért próbálunk természetes módon, kertben és üvegházban is termeszteni – így viszont az évszakokhoz való alkalmazkodást is meg kellett tanulnunk, és évszakonként eltérő fajokkal dolgoznunk.

Fotó: Kalapka Kézműves Gombafarm (Süngomba termőblokk)

Hányféle gombával foglalkoztok jelenleg?

Jelenleg 20 faj kultúrája van meg a „könyvtárunkban” – vagyis tartunk belőle oltóanyagot. Nem mindegyiket termesztjük folyamatosan, néhánnyal csak most ismerkedünk. Kétféle gomba van, amely egész évben terem nálunk, a laska és a shiitake. Laskából is több fajtával dolgozunk.

Az ősztől tavaszig tartó időszakban fellelhető nálunk még friss ördögszekérlaska, téli fülőke, süngomba, fafülgomba, nameko és shimeji is. A nyári időszakban még termesztünk pecsétviaszgombát is (kifejezetten gyógygomba). Folyamatosan tanuljuk az új fajták termesztési módszereit és rengeteg kísérletünk is van. 

Fotó: Kalapka Kézműves Gombafarm (Gombalabor kísérlet)

Mi várja azokat, akik részt vesznek egy workshopotokon?

Többféle workshopunk van, mindegyik az egyszerűen, kevés befektetéssel elsajátítható önellátó gombatermesztést ismerteti meg a résztvevőkkel. Van kezdő workshopunk, ami a laskagomba otthoni termesztését oktatja, illetve haladó workshopjainkon megismerkedhetnek a vállalkozó szelleműek a steril körülményeket igénylő gombák termesztési metódusaival is. 

Nem csak elméleti oktatások ezek, rengeteg gyakorlat is van, és a résztvevők hazavihetik az általuk készített termővödröket / blokkokat. Mindezek családias környezetben, madárcsicsergéssel, macskával és gombákkal körülvéve, jó hangulatban zajlanak. 

Fotó: Kalapka Kézműves Gombafarm

Mit tanácsoltok azoknak, akik otthon szeretnének belevágni a gombatermesztésbe?

Hogy ne higgyenek el mindent, amit a YouTube-on látnak! Rengeteg a hamis információ fenn, és nem ajánlott tényleges alapvető tudás nélkül belekezdeni, mert ráfizethet az ember. A gombatermesztés nem bonyolult ugyan, de jó tudni a pontos módját ahhoz, hogy sikeresek legyünk benne. 

Fotó: Kalapka Kézműves Gombafarm (Pink laska)

Milyen jövőbeli terveitek vannak?

Szeretnénk bővülni, lehet, hogy vidék felé terjeszkednénk, hogy lehessen ténylegesen nagyobb területen is akár egyszerre több gombafajt termeszteni. Elsősorban az edukáció a célunk, és szeretnénk a kifejezetten gyógyító hatású gombák termesztését is nagyobb területen csinálni. 

Jelenleg szervezünk workshopokat vidéken is, szeretnénk egyre több vidéki városban is megmutatni az embereknek, hogy milyen egyszerűen meg tudják termelni a gombát magunknak, sőt – egyúttal értékes komposztot is termelni a kertjükbe.

Nyitófotó: Kalapka Kézműves Gombafarm (Pecsétviaszgomba termés)

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!