Van egy gyógynövény, ami megnyugtat és javítja a hangulatodat

Van egy gyógynövény, ami megnyugtat és javítja a hangulatodat

Címlap / Életmód / Egészség / Van egy gyógynövény, ami megnyugtat és javítja a hangulatodat

Az orbáncfű igen közkedvelt gyógynövény, népszerűségét főleg annak köszönheti, hogy nyugtató és antidepresszáns hatással rendelkezik – éppen ezért a nyugalom növényének is szokták nevezni. Lássuk, mi mindenre jó, és hogyan is érdemes alkalmazni!

A közönséges orbáncfű egy lágy szárú évelő növény aranysárga virágokkal. Sokfelé megél: nem csak Európában, hanem a mérsékelt égövi Ázsiában, az Indiai-szubkontinensen és Észak-Afrikában is honos. Főleg erdőszéleken és réteken terem, hazánkban a Bükk-hegység az egyik fő lelőhelye.

Érdekessége, hogy ha a leveleit a fény felé tartjuk, akkor sok áttetsző pontot fogunk látni – ezek úgynevezett illóolajtartók, szélükön pedig érdekes fekete mirigypontok vannak. Az orbáncfüvet népiesen pont emiatt lyukaslevelűfűnek is szokták nevezni, illetve Szent János füveként is emlegetik, mivel első virágzása többnyire június 24-re, János napjára esik.

Mire jó?

Ez a kis növény olyannyira híres lett hangulatjavító hatásáról, hogy némelyek „természetes Prozacként” is emlegetik, ami egy antidepresszáns készítmény. Hatásmechanizmusának lényege, hogy gátolja a monoamin-oxidáz nevű enzimeket, aminek köszönhetően mérsékli a feszültséget, megzabolázza a kedélyállapot hullámzását és hozzájárul az általános jó közérzethez.

Az idegcsillapítás után a második fő indok, amiért sokan használják, hogy serkenti a tobozmirigy által termelt melatonin (az alvás természetes hormonja) mennyiségét, ezáltal pedig megkönnyíti az elalvást és elősegíti a nyugodt pihenést. Ezen kívül be szokták még vetni görcsoldásra, vízhajtásra, emésztési panaszokra, valamint savcsökkentésre is.

Az orbáncfüvet külsőleg is szokták alkalmazni: a vörös orbáncfűolajjal sebeket és zúzódásokat kezelnek. Ezt az olajat úgy nyerik ki, hogy a virágokat és a leveleket szétmorzsolják, és ekkor felszabadul belőlük a vöröses színű hypericin nevű anyag. Kozmetikumokban is előszeretettel használják kivonatát, főleg pattanás elleni kenceficékben.

Hogyan lehet felhasználni?

Készíthetsz belőle teát: forrázz le egy adag (kb. fél evőkanál) orbáncfüvet 2 dl vízzel, majd lefedve hagyd állni 10 percig. Ha a stresszűzés és az alvásjavítás a cél, akkor esténként igyunk meg belőle egy csészével. Ha az emésztésjavítás vagy savcsökkentés a szándék, akkor pedig étkezés után 15-30 perccel fogyasszunk el egy bögrével. Fontos, hogy 6 hét folyamatos teafogyasztás után mindenképpen tartsunk 6 hét szünetet. Ha nincs kedved teázgatni, akkor tabletta vagy kapszula formájában is megvásárolhatod az orbáncfüvet.

Az orbáncfűből kreálhatsz olajat is: kb. fél kiló orbáncfüvet tegyél bele egy üvegbe, és önts hozzá 1 liter olívaolajat, majd hagyd állni 2 hétig egy napos helyen, pl. a teraszon. Ezután szűrd le, és a kapott vörös olajat felhasználhatod például napégés vagy (már nem vérző) sebek kezelésére, de állítólag reumás panaszokra is jótékony hatással van az orbáncfű olajból készített borogatás.

Ezt mindenképp tudnod kell, mielőtt alkalmaznád!

Ezt a gyógynövényt nem szabad csak úgy hirtelen felindulásból használni, érdemes orvosi felügyelet mellett alkalmazni. Lényeges például, hogy az orbáncfű csökkentheti a párhuzamosan szedett fogamzásgátló tabletták, antidepresszánsok, nyugtatók, epilepszia és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát.

Ne alkalmazd a gyógynövényt, ha vérhígítót szedsz vagy cukorbeteg vagy, illetve ha babát vársz vagy szoptatsz! Ezen kívül az is nagyon fontos, hogy az orbáncfű alkalmazásának ideje alatt a napozást (természetes napfényt és a szoláriumot is) ajánlott kerülni, mert ha nem így járunk el, akkor egyrészt a bőr könnyebben leéghet a napon, másrészt akár hólyagos bőrkiütés is lehet a végeredmény.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!