Úgy érzed, hogy ráférne egy kis frissítés a konyhádba, de kifejezetten felújításba most nem vágnál bele? Akkor talán itt a tökéletes időzítés, hogy feldobd néhány növénnyel. Hiszen míg egyes növények a hálószobában érzik magukat csodásan, bőven akadnak olyanok is, amelyeknek a konyhában is remek helyük van, vagy éppen határozottan ott érzik magukat jobban. Amellett pedig, hogy jól érzik magukat ott, stílusossá tehetik az egész teret, és élettel telibb is lesz az a helyiség, ahol sokan nap mint nap akár órákat is eltöltünk.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
1/10 Orvosi aloé (Aloe barbadensis)
Az orvosi aloé, közismertebb nevén Aloe vera dús, zöld levelei szépen megtartják a nedvességet, ezért kiváló választás, ha új növényszülő vagy, és akkor is, ha néha elfelejtesz öntözni. Szereti a közvetett fényt, az ázott talajtól viszont óvd meg. Egyes fajtái piros dudorokkal vagy fehér pöttyökkel is rendelkeznek. Gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezni, és úgy tartják, hogy a sebgyógyulást is felgyorsíthatja, így duplán jó lehet, ha tartasz belőle egy példányt a konyhádban.
Az aranyos szobafutóka egy igazán káprázatos növény. Szereti a fényt, de a mérsékelt fényviszonyokhoz is tud alkalmazkodni, így egy napfényes és egy kevésbé világos konyhában is jól érzi magát. Az átázott talajt nem szereti, de ha erre figyelsz, egyébként könnyű gondozni, és szintén akkor sem kell tőle tartanod, ha kezdő növénytulajdonos vagy.
A filodendronok egyik legnagyobb előnye, hogy könnyen termeszthetőek. Maximálisan igaz ez a szívlevelű filodendronra is, amelynek fényes, szív alakú levelei és indás formája van. Egyáltalán nem kényes, és jól alkalmazkodik az alacsonyabb fényviszonyokhoz. Öntözni akkor kell, amikor a talaja felső néhány centimétere száraznak tűnik. Kezdő növénytulajdonosoként a szívlevelű filodendron sem fog cserben hagyni.
Rajongsz a kávéért? Akkor miért is ne tartanál a konyhádban abból a növényből, amelyről a kávébabot szedik? A kávécserje gyönyörű, fényes zöld levelekkel és bokros formával büszkélkedik, ezért igazán mutatós. Tavasszal még az is előfordulhat, hogy néhány illatos fehér virágot hoz. Szereti a közvetett fényt, arra azonban figyelj, hogy a közvetlen napfényre ne kerüljön, mert megperzselheti a leveleit. Öntöznöd pedig akkor kell, ha a talaja felső 1-2 centimétere már száraz.
Ha a konyhádban nem olyan jók a fényviszonyok, a szobai szanszeviéria akkor is jó választás lehet. Jól bírja azt is, ha keveset tudsz foglalkozni vele, még öntözni is csak néhány hetente kell, amikor a talaja felső néhány centimétere száraz. Előnye az is, hogy sokféle változatban kapható, így biztosan megtalálod belőle azt a példányt, ami a te konyhádban is remekül mutatna.
A fokföldi ibolya régóta az egyik legkedveltebb növény. Nem is csoda, hiszen ha megfelelő körülmények között van, és rendszeresen gondozod, akár egész évben is virágozhat. Rengeteg fajtája létezik, de mind közül is az egyik legkedveltebb a lila árnyalataiban pompázó virágú fokföldi ibolya. Viszonylag olcsó, remekül feldobja az ablakpárkányt, de a közvetlen napfénytől tartsd távol, nehogy megperzselje a leveleit. Ami az öntözést illeti, amikor a talaja felszíne már száraznak tűnik, alulról öntözve állítsd 30 percre egy vízzel megtöltött tálba, és hagyd, hogy magába szívjon annyit, amennyire szüksége van.
Ha páfrányt szeretnél a konyhádba, akkor a madárfészek páfrány ideális választás lehet. Vastag, hullámos, örvénylő levelei remekül megtartják a vizet, így kevésbé kényes, mint sok más páfrányfajta. Szereti a közvetett napfényt, öntözni pedig akkor kell (nagyjából heti 2-3 alkalommal), amikor a tetejét száraznak érzed.
A kukoricalevél szinte elpusztíthatatlan. Az alacsony vagy mérsékelt fényviszonyok is tökéletesek számára, öntözni pedig akkor kell, ha a talaja felső egy-két centimétere száraz. Hosszú leveleivel (egyes fajtái pettyezettek) és magasba törekvő formájával a konyha gyengén fényes sarkaiban is jól mutat.
A Philodendron Birkin a részben krémszínű, csíkos leveleivel szemet gyönyörködtető kiegészítője lehet a konyhánknak. Egy viszonylag lassan növő filodendron fajta, így kisebb helyeken is jól érzi magát. Szereti a közvetett fényt, arra viszont figyelj, hogy soha ne legyen átázott a talaja.
Ha egy igazán szokatlan, különleges megjelenésű növénnyel is szeretnéd gazdagítani a konyhádat, akkor a szakállbromélia fajtái között mindenképp nézz szét. Függő gömbökben, kosarakban vagy faállványokban is jól érzik magukat. A közvetett napfényt kedvelik, az öntözésük pedig attól függ, hogy éppen milyen fajtát szereztél be, ezért mindig kérj tanácsot hozzájuk, amikor kiválasztod, pontosan mely példányok mennek veled haza.