Hogyan mondjunk nemet? A nemet mondás művészete

Hogyan mondjunk nemet? A nemet mondás művészete

Címlap / Életmód / Hogyan mondjunk nemet? A nemet mondás művészete / 2. oldal

Te is érezted már úgy magad, hogy mindenre igent mondasz, de legbelül a lelked tiltakozik? Sokszor mondunk olyan dolgokra igent, amire amúgy nemet kellene mondanunk, de jószívűségből, megszokásból nem tesszük meg, pedig nem árt néha egy határozott „nem”.

Hogyan mondjunk nemet?

Nem bűn, ha nemet mondasz. A barátaid és a családod meg fogja érteni és akkor is törődni fognak veled, ha nem tudsz bizonyos társadalmi elkötelezettségeket vállalni. Amikor valóban szeretünk valakit, akkor is törődünk vele, ha lemondunk vele egy programot, mert más dolgunk van, vagy egyszerűen nem szeretnénk.

A szakmai életedben is fontos kiállnod magadért: mondj nemet mindarra, ami nem elengedhetetlen a munkád szempontjából. George McKeown: Lényeglátás – Kevesebbet, de jobbat című könyvében kifejti azt a 4 módot, ami alapján megtanulhatunk nemet mondani.

A közvetett „nem”

Először nemet mondani talán fura, kínos érzés lehet. A legtöbb ember inkább indirekt megközelítéssel kezd. Magánéleti példát nézve a következő lehet például „Nézd, szeretnék csatlakozni hozzád egy italra, de dolgoznom kell ezen a projekten, mert ez fontos számomra.” Ha nem akarsz megtenni valamit, találj módot arra, hogy nemet mondj anélkül, hogy kényelmetlenül éreznéd magad.

Adj egy kis időt, majd jelentkezik nálad

Gyakran kapunk meghívókat vagy különböző kéréseket barátoktól, ismerősöktől. Sokszor úgy érezzük, hogy ezekre a kérésekre vagy meghívásokra azonnal reagálnunk kell.

Legközelebb, amikor megkérnek minket szívességre, vagy meghívnak minket egy eseményre, mondjuk azt, hogy „meg kell néznem a naptáramat, térjünk vissza erre később.” Alternatívaként azt is mondhatjuk, hogy először meg kell beszélnünk a házastársunkkal vagy a családunkkal, mielőtt válaszolnánk.

A feltételes „igen”

Nem kell mindig nemet mondanod. Amikor főnököd arra kér, hogy gyűjts információkat a nap végére, akkor nem mondhatsz nemet. Amit tehetsz, hogy ráveheted a főnöködet, hogy állítson fel fontossági sorrendet.

Ha például értékesítéssel foglalkozol, akkor azt is mondhatod: „Megadhatom az információkat, de ez azt jelenti, hogy nem tudom megcsinálni azt a tíz hívást, amelyben ma megállapodtunk. Ez így rendben van?” Ezzel a feltételes igennel rákényszeríthetjük az embereket a prioritásokra. 

Az egyszerűen „nem”

Társadalmi szempontból kínosnak érezhetjük magunkat, ha csak azt mondjuk: „Nem tudok ebédet készíteni a héten.” Ha elsajátítottad a nemet mondás tudományát, akkor abbahagyhatod a kifogásokat és határozottan mondhatsz nemet arra, amit nem szeretnél. Hidd el, gyakorlat teszi a mestert!

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»