1. Nem szereti, ha ölelgeted
Az ölelgetés nem igazán van jelen az állatvilágban, legalábbis semmiképpen sem úgy, ahogy mi azt megszoktuk. Míg nálunk egy jó szoros ölelés boldogsághormonnal árasztja el a testet, addig ez a kutyáknál – és más, általunk ölelgetett állatnál – nem így van.
Készült egy kutatás, ami szerint a kutyákban megemelkedik a stresszhormon szintje az ölelés hatására, szóval a céllal éppen ellentétes hatást ér el a szereteted kifejezése.
Ennek oka nagyon egyszerű, egy kutya sem tudja hova tenni az ölelés okát. Ők leginkább ebből annyit szűrnek le, hogy korlátozva van a mozgásterük, ami egyes állatokat nem zavar különösebben, de mások feszültté, vagy agresszívvá válhatnak tőle. Ha úgy veszed észre, hogy a kutyád kitér az ölelésed elől, elfordul, próbál kibújni, akkor az nem felhívás a keringőre, hanem egyértelmű jele annak, hogy a legkevésbé sem élvezi az ölelést, és más módot kell találnod az üdvözlésére.
2. Nem kedveli, ha az érzékszerveit simogatod
Vannak kutyák, amik egyenesen imádják a fejvakarást, de ők is inkább csak a gazdájuktól tűrik el ezt a magatartásformát, idegenek esetén meghátrálnak, vagy támadnak. Az ok itt sem túl bonyolult: a kutyáknak erős érzékszerveik helyezkednek el a fejükön, amik így funkciójukban szenvednek sérülést. Hihetetlenül érzékeny orruknak nem esik jól a simogatás, és a szemüknek is hasonlóan fontos szerep jut az érzékelésben.
Gondolj csak bele, míg az arcod simogatását bizonyára szívesen fogadod a szeretteidtől, addig neked sem esik jól, ha valaki az orrodat birizgálja, vagy éppen a szemeid előtt húzza el közvetlenül a kezét. Ha választhatnának, a kutyák minden bizonnyal szívesebben vennék, ha a fülük tövét vakargatnád (nem a fülüket közvetlenül!), vagy inkább a hátukat simogatnád.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!