Apa nélkül született? Megoldódott a connecticuti szűznemzés rejtélye

Apa nélkül született? Megoldódott a connecticuti szűznemzés rejtélye

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Apa nélkül született? Megoldódott a connecticuti szűznemzés rejtélye

A legtöbb állatkertben és vadasparkban nagy örömmel fogadják, ha egy állat utódnak ad életet, és amint lehet, a kicsit a közönségnek is bemutatják. Nem volt ez másképp egy Connecticut-beli természetvédelmi központban sem, ám a boldogságba egy nagy adag döbbenet is vegyült. A park óriás hangyásza ugyanis apuka nélkül vált anyukává.

Archie, a nem várt jövevény

A központ hangyásza, Armani, valóban egy hím hangyász társaságában élt, azonban őt másfél évvel korábban elköltöztették a parkból. Mivel egy hangyász vemhessége hat hónapig tart, a zoológusok úgy számították, hogy a nemrég világra jött babának – aki egyébként az Archie nevet kapta – augusztusban kellett megfogannia. Csakhogy az egyetlen lehetséges apukajelölt ekkor már egy éve nem tartózkodott a mama közelében, más hangyász pedig nem élt a parkban.

  Érthető tehát, ha a gondozókat alaposan meglepte Armani vemhessége, és az, hogy egészséges újszülöttet hozott a világra. Bár a hírek először a szűznemzés csodájával voltak tele, úgy tűnik, most a kutatók reálisabb magyarázatot találtak a különös jelenségre.

„Lefagyasztotta” a mama a babát

A biológusok és gondozók a legfrissebb nyilvánosságra hozott álláspont szerint úgy gondolják, hogy nem szűznemzés történt, hanem egy szintén fura biológiai folyamatnak, az embrionális diapauzának lehettünk szemtanúi.

Ebben az esetben a petesejt megtermékenyítéséhez szükség van ugyan apukára, de maga a teherbe esés nem feltétlenül történik meg azonnal. Az anyaállat „lefagyasztja” a petesejtet, és az embrió akár évekig is ebben az állapotban maradhat, amíg az anya úgy nem ítéli meg, hogy a körülmények most már megfelelőek ahhoz, hogy az utód a világra jöjjön. Ilyen jelenséget egyébként még soha nem figyeltek meg hangyászoknál, de feljegyezték már korábban is tatukkal kapcsolatban.

Bár a gondozók nem tudnak róla, hogy Armani, és egykori férfi társasága, Alf valaha is érdeklődést tanúsítottak volna egymás iránt, úgy tűnik, a két hangyász között mégis szerelem szövődött, amíg az állatkert dolgozói nem figyeltek oda, és ennek gyümölcseként érett be Archie, másfél évvel később.
Nem valószínű, hogy újra megtörténik

Bár Archie hamar a központ kis sztárja lett, nem valószínű, hogy anyukája a jövőben újabb meglepetés-babával örvendezteti meg a közönséget. -Még ha volt is másik petesejt, amit az állat a méhében őrzött, az a szüléskor kiürült, ilyenkor ugyanis nem csak a kifejlett utód, hanem minden más is kiürül a méhből – mondta el az újságoknak Stacey Belhumeur, az észak-amerikai hangyászsünfélék túléléséért kialakított terv koordinátora.

A szűznemzés sem lehetetlen

Az elmúlt hetekben, amíg mindenki azt találgatta, hogyan adhatott életet Armani Archie-nak, többen úgy vélték, a szűznemzés lehet a megoldás. A szűznemzés esetében nincs szükség hímivarsejtre ahhoz, hogy a petesejt megtermékenyüljön. Bár a jelenség nagyon hihetetlennek, szinte csodaszerűnek hat, a kutatók szerint ez történik, ha a nőstények számára nincsenek elérhető hímek, és így kell biztosítaniuk a faj fennmaradását.

Bár a pontos mechanizmus fajonként eltérhet, szűznemzést figyeltek már meg komodói varánuszoknál, kígyóknál és leopárdcápáknál is, sőt van olyan szalamandra, aminek csak nőstényei vannak. Az így született utódok teljesen egészségesek lehetnek, a különbség csak annyi, hogy génállományuk teljes mértékben megegyezik az anyaállatéval.   

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!