Nagy baj, ha gyulladás van a szervezetedben – Mit tehetsz ellene?

Nagy baj, ha gyulladás van a szervezetedben – Mit tehetsz ellene?

Címlap / Életmód / Egészség / Nagy baj, ha gyulladás van a szervezetedben – Mit tehetsz ellene?

Ha arról beszélünk, hogy gyulladás van a szervezetedben, valószínűleg azonnal torokgyulladásra, esetleg mandula- vagy vakbélgyulladásra gondolsz, pedig ezek csak nagyon szélsőséges esetek. A testedben rengeteg helyen megjelenhet rengetegféle gyulladás, és mindegyik más bajt hoz magával – ha például mostanában nem tudsz koncentrálni, folyton fáradt vagy, és sajog mindened, érdemes lehet tovább olvasnod, mert mindezt szintén okozhatja egy kósza gyulladás jelenléte a szervezetedben.

Kétféle gyulladás jelentkezhet a szervezetedben: az akut az a fajta, amelyről a legtöbbet beszélünk, gyorsan alakul ki, és olyan tünetei vannak, mint a duzzanat, a láz, a pirosodás és a fájdalom. Ez történik, ha megfázol, és begyullad a torkod, vagy ha megsérül a bokád, amikor túlerőlteted. Ez a fajta gyulladás néhány nap, de maximum néhány hét alatt eltűnik, ha kezeled.

A krónikus gyulladás azonban teljesen más dolog, és ez az, amiről akkor beszélünk, ha gyulladást keltő étrendről vagy stressz okozta gyulladásról van szó. Hosszú idő alatt alakul ki, amíg valami folyton irritálja, stresszeli egy bizonyos testrészedet, izomcsoportodat, szervedet, és veled maradhat hónapokig, sőt, akár évekig is. Ide tartoznak az ételintolerancia okozta gyulladások, sőt, az allergia is.

Érdemes tudni, hogy az akut gyulladás a szervezet egy hasznos védekező mechanizmusa, az a célja, hogy a fertőzést eltüntesse a testedből.

Más a helyzet viszont a krónikus gyulladással, ami idővel akár arra is késztetheti az immunsejtjeidet, hogy a saját egészséges sejtek ellen forduljon. Ez pedig komoly betegségekhez vezethet, többek között a rák számos fajtájához is.

Honnan tudod, hogy krónikus gyulladás lehet a szervezetedben?

Teljesen mások a tünetei, mint az akut gyulladásnak. Ha folyamatos fáradtságot, végtagfájdalmat, depressziót, szorongást, emésztőrendszeri problémákat, szorulást, gyakori fertőzéseket, enyhe fulladást, elhízást, bőrbetegségeket vagy szemszárazságot tapasztalsz, és a tünetek nem enyhülnek hetekkel később sem, akkor érdemes elgondolkozni azon, nem lehet-e mindez a krónikus gyulladás eredménye.

Ha ezeket tapasztalod, fordulj az orvosodhoz – de mellette te is tehetsz érte, hogy csökkenjen a gyulladás mértéke.

  1. Felejtsd el a gyulladást okozó élelmiszereket: a koffeint, a glutént, a cukrot, a feldolgozott ételeket. A sok zöldség és gyümölcs segíthet egy fenntartható állapot elérésében.
  2. Eddz gyakran! Már napi 20 perc mozgás is sokat segít a gyulladások elleni küzdelemben, ráadásul az olyan problémás hatásokat is kiküszöbölheted, mint a szorongás vagy a stressz.
  3. Aludj eleget! A kialvatlan test nem tud megpihenni, és ez is gyulladáshoz vezethet. Figyelj rá, hogy minden nap meglegyen a 7-8 órád, és ne zavarjon semmi alvás közben.
  4. Tedd helyre az emésztésedet! Több minden múlik az emésztőrendszereden, mint hinnéd, így ha ez nincs rendben, akkor semmi más nem lesz. Nagyon fontos, hogy megfelelően táplálkozz, és hogy olyan, kollagénben, gyulladáscsökkentő alapanyagokban gazdag étrendet fogyassz, ami biztosítja, hogy minden jól működjön a gyomrodban, beleidben is.

Kép forrása: bernardbodo//Depositphotos.com

VIDEO A legnyugodtabb kutyafajták

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!