Vannak munkahelyek, ahol támogatást kínálnak a válófélben lévőknek

Vannak munkahelyek, ahol támogatást kínálnak a válófélben lévőknek

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Vannak munkahelyek, ahol támogatást kínálnak a válófélben lévőknek

Egy házasság felbomlása stresszes élethelyzet lehet, hogy finoman fogalmazzunk. Külföldön már vannak vállalatok, akik ilyenkor rugalmassággal, vagy akár pénzbeli segítséggel segítik az alkalmazottaikat, hogy keresztül tudjanak navigálni ezen az élethelyzeten.

Mentálhigiénés szolgáltatások, termékenységi kezelések, fizetett menstruációs szabadság, vagy akár a háziállatok gyászolása fordított idő – az elmúlt évek során a munkahelyi juttatások fejlődtek, hogy lépést tartsanak a munkavállalók egyre tudatosabb igényével arra vonatkozóan, hogy egyensúlyt tartsanak fent a munka és a magánélet között.

Egyes vállalatok most már a válás intenzív és időigényes – de gyakori – folyamatát átvészelő munkavállalóknak is támogatást nyújtanak.

Egyre több vállalat van tisztában ezekkel a nehézségekkel. A tengerentúlon gyakori, hogy igyekszenek olyan támogatási juttatásokat nyújtani munkavállalóinak, amelyeket a munkáltatók hagyományosan egyébként nem biztosítanak. Egyes cégek fizetett szabadidőt vagy rugalmas munkaidő-beosztást kínálnak. Így lehetővé teszik alkalmazottaik számára a házasság felbontásával kapcsolatos személyes ügyek, például találkozók és bírósági meghallgatások intézését. Mások emellett érzelmi és mentális támogatást is nyújtanak.

A juttatások még nem számítanak elterjed jelenségnek, de a szakértők szerint kulcsfontosságúak lehetnek a munkavállalók támogatásában egy olyan stresszorral kapcsolatban, amely sokakat érint – sőt, a munkavállalók akár el is várhatják őket.

yamasan/istockphoto.com

Az angolszász országokban egyre népszerűbbek a válás miatti juttatások

Az Egyesült Államokban a Hearst kiadóvállalat 2022 szeptemberében a SupportPay nevű, a gyermektartást kezelő és a társszülőknek szóló fizetési platformmal kötött partnerségen keresztül 12 000 alkalmazottja számára vezetett be válási juttatási programot.

A vállalat szerint a különköltöző alkalmazottaknak nyújtott juttatások közé tartoznak az ingyenes terápiás foglalkozások és a jogi segítségnyújtás is. A program célja, hogy kezelje a különválás negatív következményeit, amelyek hatással vannak arra, hogy az alkalmazottak hogyan érzik magukat, hogyan végzik a munkájukat és milyen az általános jólétük.

Az Egyesült Királyságban 2023 elején a Positive Parenting Alliance (PPA), az Egyesült Királyságban a különválás és válás során a gyermekekért dolgozó szervezetek csoportja kezdeményezést jelentett be a váláson vagy különköltözésen áteső munkavállalók családbarátabb politikájának előmozdítására. Felszólították a vállalatokat arra, hogy a HR-politikákban ismerjék el a különválást életeseményként.

Arra is kérték a cégeket, hogy biztosítsanak a szülőknek rugalmas munkavégzést, tanácsadáshoz való hozzáférést, és belsőleg támogassák a különválást megkönnyítő szolgáltatásokat a munkavállalók számára, például az egyedülálló szülőket támogató szervezetek protezsálásán keresztül.

A multinacionális élelmiszer-kiskereskedelmi vállalat, a Tesco egyike azoknak a vállalatoknak, amelyek a PPA javaslatai alapján válási juttatásokat vezettek be az Egyesült Királyságban.

Hasonló intézkedésekre itthon is lenne igény, hiszen a válás cseppet sem könnyű élethelyzetével nagyon sokan találkoznak: a KSH adatai szerint 2021-ben 18 300 házasság ért véget, több, mint az elmúlt 5 évben bármikor.

Míg az 1980-as években 1000 házasságra 346 válás jutott itthon, addig a 2000-es években ez a szám 562-re emelkedett. Ma minden tizedik felnőtt ember elvált, azonban válások tekintetében még így sem mi vezetünk Európán belül. A legrosszabb a belgák aránya, náluk a házasságok háromnegyede válással végződik.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!