A műanyag evőeszközök helyett létezik valóban nagyszerű alternatíva – ismerd meg a Vilhempet

A műanyag evőeszközök helyett létezik valóban nagyszerű alternatíva – ismerd meg a Vilhempet

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / A műanyag evőeszközök helyett létezik valóban nagyszerű alternatíva – ismerd meg a Vilhempet

Veled is előfordult már, hogy bosszankodtál, mert ugyan a poharad még ki sem fogyott, a benne lévő szívószál már használhatatlan lett? Vagy próbáltad megenni az ebédedet egy hagyományos műanyag evőeszközzel, de közben eltörött? Az ilyen szituációk igazán kellemetlenek tudnak lenni, azt pedig a legtöbben jól tudjuk, hogy a hagyományos eldobható evőeszközök és szívószálak a környezetünk számára nagy terhet is jelentenek.

Ezekre a problémákra egyszerre jelentenek nagyszerű alternatívát a Rédey Soma, Fülöp Villő és Szűts Gergely által megálmodott Vilhemp evőeszközei és szívószálai: komposztálható alapanyagból készülnek, közben viszont kényelmesen étkezhetünk velük.

Honnan ered a környezettudatosság iránti elhivatottságotok?

Alapvetően úgy gondoljuk, hogy a környezetvédelem az egyes embereken, szokásainkon és egyéni döntéseinken legalább annyira múlik, mint a szabályozásokon, vagy nagyipari fogyasztókon. Tudatára ébredtünk annak, hogy számít és fontos odafigyelnünk arra, hogy mikor melyik kukába milyen szemetet dobok, mit veszek le a polcról a boltban, az milyen összetevőket, alapanyagokat, csomagolást tartalmaz, adott esetben hol gyártották, honnan származik. Sokszor ezek automatikus döntések, nem is vesszük észre őket.  

Hogyha viszont minél több ember teszi ezt a helyes irányba, akkor annak pozitív irányba komoly következménye lehet. Hasonlóképpen annak is, hogyha nem figyelünk erre oda. Ezt az elvet próbáljuk a három kisgyerekünknek is mutatni, sokszor már ők javítanak ki minket, hogy mi megy a sárga, mi a kék kukába, és mit lehet komposztálni. Valóban nem könnyű, oda kell figyelni rá, de lehet ezt tudatosan és játékosan is csinálni.

A döntéshozatali szabályozások is irányelveket kívánnak betartatni, aminek a célja alapvetően helyes. Csak sajnos az eszközök nem mindig naprakészek és még az is lehetséges, hogy nincsenek összhangban a fejlődési iránnyal vagy trendekkel. Jelenleg például azt vesszük észre, hogy a szabályozások ellenére a legtöbb vendéglátóhelyen a fogyasztók visszatértek a hagyományos műanyag evőeszközök használatához. Az élet más területén is azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy idővel korrigálja magát a szabályozás, alkalmazkodva egy megfelelő irányvonalhoz. Hiszünk benne, hogy amit kitaláltunk, az helyes, és ezzel is hozzájárulunk a környezeti terhek csökkentéséhez. 

Fotó: Déry Fotóstúdió

Miért döntöttetek úgy, hogy éppen a műanyag evőeszközökre, szívószálakra szeretnétek alternatívát kínálni?

Először nem akartunk ilyen jellegű termékeket gyártani. Alapanyag fejlesztéssel foglalkoztunk, aminek a fókuszában a kender növény volt, annak különböző területeken történő alkalmazása, felhasználása. Így jutott eszünkbe az, hogy akár műanyagot helyettesítő alapanyagként is hasznosíthatnánk a növény másra fel nem használt hulladék, de rostokban gazdag szárrészét. Azt tapasztaltuk, hogy az eredmény egy újszerű, és tulajdonságaiban is kedvező alapanyag lett. 

Később, ismét a szabályozások miatt váltanunk kellett és jelenleg farostot használunk a termékeink előállításához, hasonlóan előnyös tulajdonságokkal. Amikor az ötlet üzleti modellé történő kidolgozásával foglalkoztunk, már körvonalazódott, hogy Európa-szerte betiltásra kerülnek ezek a termékek. Így jött az ötlet, hogy jó eséllyel tudnánk piacot szerezni ezen a területen egy műanyagot helyettesítő alapanyaggal.

Az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy nem volt rossz döntés, ugyanis az alapanyagunk egyéb lehetséges használati területeit figyelembe véve jóval több lehetőség van benne. Sok helyen kifejezetten keresnek minket, mert a fával és papírral helyettesített evőeszközökkel, szívószálakkal nincsenek megelégedve és kifejezetten fontos, hogy a hagyományos műanyag helyett egy környezetbarát megoldást találjanak. 

Jelenleg azonban sajnos, ahogy korábban is említettük, számos vendéglátóhelyen tértek vissza a hagyományos műanyag evőeszközökre. Sajnos ezzel növelik az életünkben már így is túlzott mértékben jelenlévő mikroműanyag szennyezést. A mi termékeinknek garantáltan alacsonyabb az egyes termékre vetített karbonlábnyoma. A környezetvédelemnek ára van, sokszor kompromisszumot kell kötni a jó ügy érdekében. A legtöbben tudatában is vannak ennek a ténynek, csak sajnos az anyagi nehézségek közvetlenebbül érintik őket, mint a bolygónk helyzete.

Fotó: Déry Fotóstúdió

Miben különböznek a ti termékeitek más hasonló célra kifejlesztett opcióktól?

Amikor néhány évvel ezelőtt azt vizsgáltuk, hogy kik lennének a legfőbb versenytársaink, úgy gondoltuk, hogy az egyéb, műanyagtól eltérő anyagból gyártott evőeszközök gyártói és kereskedői lesznek a versenytársaink. Ezzel szemben a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy visszatértek, illetve piacon maradtak a kedvezőbb áron elérhető, hagyományos fosszilis alapanyagból gyártott és műanyag csomagolt termékek. Ahol pedig váltottak, ott a legtöbb helyen fa és papír alapú termékekre váltottak.

Legnagyobb előnyünk az előbbiekhez képest, hogy a mi termékeink megújuló energiaforrásból származnak és a hazai gyártásnak köszönhetően alacsonyabb az egy termékre számított karbonlábnyomunk. Törekszünk a természetes, papír alapú csomagolásra, van olyan termékünk, aminek a lezárásához még ragasztóanyagot sem használunk. A fa és papír alapú termékekhez képest jobbak a fizikai tulajdonságok, nem törnek olyan könnyen el, nincs kellemetlen mellékízük, a szívószálak sem válnak használhatatlanná az italban a papírból készülthöz képest.

Fotó: Déry Fotóstúdió

Hogyan és milyen alapelvek szerint zajlanak a gyártási folyamataitok?

A gyártási folyamat minden ciklusa, az alapanyag gyártástól a késztermék előállításon át a csomagolásig magyar partnereknél történik. Igyekszünk az egyes fázisoknál is odafigyelni arra, hogy minél hatékonyabb legyen az energiaráfordításunk, illetve ahol lehetséges, megújuló legyen a felhasznált energia. Mivel start-up vállalkozásként csupán néhány éve vagyunk jelen a piacon, ezért saját gyártósorunk még nincs, azonban a gyártói partnereink kiválasztásánál ez egy szempontot jelent.

Hol találkozhatunk jelenleg a termékeitekkel?

A termékeink jelenleg elérhetőek országszerte több kiskereskedelmi lánc hálózatának boltjaiból. A Spar üzleteibe a Hungaricool by Spar programján keresztül kerülhettünk be 2021-ben, a Rossmann polcain pedig tavaly év végétől lettünk elérhetők. Legfőbb vevőink a HoReCa szektorból vannak, ilyen például egy hazai étteremlánc, szállodák, kisebb-nagyobb vendéglátóipari egységek és cukrászdák. De különféle rendezvényekre, fesztiválokra is eljutunk a termékeinkkel a viszonteladóinknak köszönhetően. Szerencsére a piacunk egyre bővül, hiszen egyre több szereplőnek fontos, hogy hazai és környezettudatos terméket válasszon.

Fotó: Déry Fotóstúdió

Mely eddig kapott visszajelzésekre gondoltok vissza a legszívesebben?

A negatív kritikák éppen annyira lehetnek építő jellegűek, mint a pozitívak. A hőállóság az egyik legnagyobb kihívásunk a termékfejlesztés során. Több észrevétel is érkezett, hogy forró ételben a termékeink meglágyulhatnak, melynek tudatában vagyunk. Ennek ellenére abszolút piacképes a termékünk: az eladási számaink is ezt támasztják alá. Szükség van tehát a fogyasztói szokásainkon is változtatni, nem kell a forró ételt egyből a szánkhoz venni, néhány percet érdemes várni, amíg fogyasztásra alkalmasra visszahűl. Ezek vállalható kompromisszumok a környezetvédelemért cserébe.

Mit ajánlanátok azoknak, akik most szeretnének belevágni egy fenntarthatóbb életmódba?

Mindenképp érdemes elkezdeni, kortól, élethelyzettől függetlenül. Ez nem feltétlenül jelent többletkiadást, sőt. Érdemes odafigyelni és körülnézni, mit, hol és miből készítenek, mi lesz ezekkel a termékekkel az élettartamuk végén. Amit lehet, azt érdemes elmosogatni, többször használni. 

Fotó: Déry Fotóstúdió

Milyen jövőbeli terveitek vannak?

A termék- és alapanyagfejlesztés folyamatos. A meglévő piacon szeretnénk bővíteni a termékkínálatunkat, illetve a hőálló termékcsalád, valamint a csomagolás terén szeretnénk leginkább újítani. Szeretnénk, ha tudatosulna az emberekben, hogy mennyi mindent lehet tenni a környezetért kis lépésekben is. A fogyasztók részéről megjelenő igény motiválja leginkább a vendéglátóipart a váltásra, ezért fontos, hogy keresse mindenki tudatosan a környezetbarát termékeket az éttermekben, fesztiválokon.

Nyitófotó: Déry Fotóstúdió

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!