Az MRI vizsgálat menete: ezek a fő lépések

Az MRI vizsgálat menete: ezek a fő lépések

Címlap / Életmód / Egészség / Az MRI vizsgálat menete: ezek a fő lépések

A lakosság körében a 2000-es évektől vált ismertté a mozaikszó: MRI. Szerencsére azóta csak javul a hozzá fűződő viszonyunk. A kezdetekben főleg a tumorsejtek diagnosztizálása céljából alkalmaztak MRI vizsgálatokat, ezért ha bárkit beutaltak rá, rögtön a legrosszabbra gondolt. Azonban az MRI vizsgálatok során nem csak tumordiagnosztika történhet. A Centro-Medical Egészségügyi Központ segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az MRI vizsgálatokról, hogy ne a balsorsot, hanem a gyógyulás lehetőségét lássuk meg benne! (X)

Mikor van szükség MRI vizsgálatra?

Bár a magánorvosi rendelők lehetővé teszik, hogy öndiagnosztika alapján részt vegyünk MRI vizsgálaton, ajánlott inkább orvosi ajánlás után jelentkezni. Az MRI vizsgálat nem tartozik a legolcsóbb vizsgálatok közé, de elérhető az ára. Ezzel azonban ne éljünk vissza oly módon, hogy orvosi konzultáció nélkül, negyedévente jelentkezünk egyre. Természetesen fontos a megelőzés és a szűrés, de előtte egyeztessünk orvosunkkal!

A mozgásszervi diagnosztika

sokat köszönhet az MRI készülékeknek. A végtagok ízületeinek, a gerincnek, a csontoknak, az inaknak, az izmoknak a diagnosztikája mind minőségében, mind sebességében sokat fejlődött segítségével. Az ízületek esetén a gyulladások, az inak és a porc sérülései, kóros elváltozásai, tumorai mutathatóak ki vele. A gerinc részletgazdag anatómiai képleteinek MRI vizsgálat alá vetésével gyorsan pontos képet kaphatunk az esetleges porckorongsérvről, -kopásokról, gyulladásokról, más sérülésekről, tumorokról.

A lágyrészek

(máj, pajzsmirigy, vese, hasnyálmirigy, petefészek, prosztata, lép stb.) vizsgálatában forradalmi jelentőséggel bírt az MRI kifejlesztése, hiszen segítségével mellékhatások nélkül láthatunk bele ezen képletekbe. MRI vizsgálattal felismerhető ezen szervek diszfunkciója, illetve bárminemű sejtburjánzás a testben.

Az agy

a másik mérföldkőnek számító terület, melyet a konvencionális MRI mellett gyakran funkcionális MRI-vel vizsgálnak. Ez utóbbi lehetővé teszi, hogy az agy aktivitását is megfigyeljék az orvosok felderítve olyan kóros állapotokat, mint az Alzheimer-kór, Szklerózis Multiplex, epilepszia, sztrók, illetve azok pusztításának mértéke is felmérhetővé vált az MRI vizsgálatok segítségével.

A szív és erek

betegségeinek diagnosztikája is kiemelten jelentős fejlődésen ment keresztül az MRI készülékek elterjedésével: érszűkületek, -tágulatok, szívroham, szívbillentyű-problémák, szívburokgyulladás, szívmegnagyobbodás, aortaproblémák, aneurizmák stb. A betegségek, elváltozások sajnos vég nélkül sorolhatók. A szerencse azonban az, hogy ma már van esély ezeknek az időben történő észlelésére MRI vizsgálatokkal, s így a kezelésükre is.

A panasztól az MRI-ig

Kortól, nemtől függetlenül, sajnos egy-egy betegség, sérülés könnyen kialakulhat, illetve bekövetkezhet. Gyakran nehéz eldönteni mikor forduljunk orvoshoz. Ha nincs semmi gond mérgesen elküld azzal megbélyegezve, hogy: „Hipochonder!” Ha nem fordulunk időben segítségért: „Nem elég az internetes öndiagnosztika! Ki az orvos? Ön vagy én?”

Ezért akár kisebb esés, fejsérülés esetén, különös rosszullét esetén is inkább forduljunk szakemberhez! Elsőre ő sem fog belénk látni, de sejtése lehet arról, hogy mi a bajunk, s ezáltal tudni fogja azt is, hova küldjön bennünket kivizsgáltatni. A fentiekben olvashattuk, hogy az MRI vizsgálatokat mennyire sok területen lehet alkalmazni, ezért ha MRI-re kapunk beutalót, akkor sem kell megijedni, vagy a legrosszabbra gondolni!

Melyiket válasszam?

Az MRI fejlődéstörténete napjainkban is tart. Ennek köszönhetően ma már többféle MRI berendezés, illetve vizsgálati típus is rendelkezésünkre áll (fMRI, MR spektroszkópia, zárt és nyitott MRI). Azt hogy melyiket válasszuk, szerencsére nem nekünk, hanem a kezelőorvosnak kell eldöntenie. Szintén az ő belátásától függ, hogy szükséges-e kontrasztanyagot alkalmazni.

Vizsgálatra készülődve

Amennyiben MRI vizsgálatra kapunk beutalót, a papírunkon jelezve lesz, hogy kontrasztanyagos vagy anélküli (natív) vizsgálat fog-e történni.

Natív vizsgálat előtt

  • Az MRI vizsgálatot megelőző napokban fogyasszunk bőségesen folyadékot, hogy minél hidratáltabbak legyünk a jobb képminőség érdekében.
  • A zavartalan képalkotás érdekében az összes fémet (beleértve az ékszereket, hajcsatot, piercinget, sőt a sminket is) távolítsuk el magunkról!
  • Ürítsük ki zsebeinket, különösen tekintettel a karórára, bankkártyára, okostelefonra, autó- és lakáskulcsra, fémpénzre, hiszen a mágneses erőtérben törlődhetek róluk az információk, illetve, a mágnes vonzó hatása elrepülhetnek az MRI berendezés felé, amivel könnyen sérülést okozhatnak.
  • Ha korábban volt balesetünk, műtétünk, jelezzük a beutaló orvos felé!
  • Ha rendelkezünk pacemakerrel, protézissel vagy más implantátummal, tudassuk az orvossal illetve a beültetés idejét is!
  • Gyógyszereinket normál módon szedhetjük
  • Böjtöt sem kell tartanunk, hacsak az orvos másként nem rendelkezik.

Kontrasztanyagos vizsgálat előtt

A fentiek betartása mellett a következőkkel módosulnak az előző pontok:

  • 14 napnál (2 hétnél) NEM régebbi vesefunkciós (eGFR) vérvizsgálat (laboreredmény) feltétele a kontrasztanyagos MRI vizsgálatnak.
  • 6 órával a vizsgálat előtt, NE fogyasszon ételt.

A nagy napon

Az MRI egy fájdalommentes diagnosztikai vizsgálat mellékhatások nélkül, ezért izgalomra, félelemre semmi ok. A következő pontok betartásával a vizsgálat gördülékeny és eredményes lesz!

Natív MRI vizsgálat esetén

  • Érkezzünk 20-30 perccel korábban!
  • Távolítsunk el minden fémet, fémes anyagot testünkről (ékszerek, hajcsat, smink)!
  • Ürítsük ki zsebeinket!
  • Lehetőség szerint viseljünk kényelmes, melegítőszerű öltözetet!
  • Kövessük figyelmesen az asszisztens instrukcióit!

Kontrasztanyagos vizsgálat esetén

  • Érkezzünk 60 perccel korábban a kontrasztanyag elfogyasztása érdekében!
  • Egyébként kövessük a fenti pontokat!

A vizsgálat folyamata

  • Követve az asszisztens utasításait, feküdjünk a vizsgálóasztalra!
  • Valószínű, hogy kapunk fejhallgatót!
  • Az MRI vizsgálat közben a fejhallgatón keresztül kapni fogunk kisebb légzőfeladatokat, amelyeket lehetőség szerint precízen kövessünk!
  • Feküdjünk mozdulatlanul, még ha el is húzódik a vizsgálat
  • Amint nem érezzük jól magunkat, hangosan (nem kiabálva), szóval jelezzük ezt a vizsgálók felé.
  • A vizsgálat befejeztét érzékelni fogjuk, az asszisztens is be fog jönni a vizsgálószobába. Várjuk meg az instrukcióit! Addig feküdjünk mozdulatlanul!
  • A vizsgálat befejeztével öltözzünk vissza, s hagyjuk el nyugodtan a vizsgálati helyszínt.
  • Kísérőt lehet, de nem kötelező magunkkal vinni.

Az MRI vizsgálat eredménye és utóélete

Az eredmény általában a vizsgálattól számított két hét múlva készül el, amiről értesíteni szokták a pácienst. Magánorvosi intézményben elvégezve az MRI vizsgálatot gyakran mi is megkaphatjuk a felvételeket az írásos vélemény mellé. Ezekkel ajánlott visszamenni a beutaló orvoshoz, hogy elemezze azt, s rendelkezzen a továbbiakról.

Az MRI vizsgálatokkal rengeteg ember számára nyílt lehetőség a gyógyulásra, hiszen a betegségek időben történő felismerése az első lépés a sikeres kezelés útján. Figyeljünk magunkra, figyeljünk szeretteinkre!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!