A XVIII. századtól napjainkig: a modern fogászat főbb állomásai

A XVIII. századtól napjainkig: a modern fogászat főbb állomásai

Címlap / Életmód / Egészség / A XVIII. századtól napjainkig: a modern fogászat főbb állomásai

A fogfájás megszüntetésére valamennyi történelmi korban változatos módszereket találtak ki. A fájdalomcsillapítás nélkül végzett foghúzások elvégzéséhez még csak képzettség sem kellett, egészen a XVIII. századig, a modern fogászat megjelenéséig. (x)

A modern fogászat atyja, Pierre Fauchard

Míg a 17. században még bárkiből lehetett fogbetegségeket gyógyító, addig a 18. században már az ezzel foglalkozók egy olyan rendszerbe kerültek, amelyet az orvostudomány, az állam és a helyi hatóságok kontrolláltak. Megkezdődött a szakemberek oktatása, a tevékenység végzését a tudásanyag elsajátítását igazoló okmányokhoz kötötték, működési engedélyeket adtak ki.

Ebben az időben kezdte meg fogászati működését Pierre Fauchard – a modern kori fogászat atyja – aki 1728-ban jelentette meg a fogászatról íródott művét, a “Le chirurgien dentiste ou traité des dents”-t. A kétkötetes mű korszakalkotónak számított, hiszen összefoglalta mindazt az ismeretanyagot, amelyet a fogakról, azok anatómiájáról, betegségeiről és kezelésükről lehetett tudni. A fogászat minden területét alaposan bemutatva a fogászatot orvosi szemléletű tudománnyá alakította át.

Az első fogászati fúró megjelenése

George Washington személyes fogorvosa, John Greenwood 1790-ben készítette el egy rokkából az első ismert, lábbal hajtós fogászati fúrógépet, ami nagy jelentőségű volt a fogászat fejlődésében. Szintén mérföldkőnek számított a fogászati szék bevezetése is, ami kezdetben egy alacsonyabb fotelszerű alkalmatosság volt, fejtámlával és köpőcsészével felszerelve.

Az első fogorvosi iskola

Az első oktatóintézményt, ami kizárólag csak fogorvosok képzésével foglalkozott, 1840-ben alapította meg Chapin Harris és Horace Hayden. A College of Dental Surgery – azaz a Szájsebészeti Főiskola 1923-ban egybeolvadt a mai napig is működő Maryland Fogorvos Tudományi Egyetemmel.

A fájdalomcsillapítás megjelenése a fogászatban

1844-ig a fogászati beavatkozásokat fájdalomcsillapítás nélkül végezték. 1844-ben Horace Wells fogorvos volt az, aki véletlenül rájött, hogy a dinitrogén-oxidnak (kéjgáz) fájdalomcsillapító hatása van. A szer hatékonyságát 1846-ban igazolta is egy bemutatón. A fogorvosi beavatkozások érzéstelenítésben történő elvégzése 1876 után vált megszokottá.

A röntgensugarak alkalmazása

A röntgensugarak segítségével lehetővé vált a foggyökerek állapotának felmérése, a szuvasodások mértékének megállapítása. 

A fogászat fejlődése a XX. században

Ahhoz, hogy eljussunk arra a kiváló színvonalra, ahol a budapesti Jildent Clinique francia nyelvű praxisa is tart, a fogorvostudomány XX. századi megállíthatatlan fejlődése kellett. 

Címszavakban: 

  • 1903 – kifejlesztették a porcelán koronát
  • 1905 – felfedezték a novocaint
  • 1957 – feltalálták a nagy sebességű elektromos kézi fúrót
  • 1960 – kifejlesztették a fogászati lézereket 
  • 1990 – kezdetét vette az esztétikai fogászat térhódítása, a kerámiahéjak, a fogfehérítés és fogimplantátumok iránti kereslet megnövekedése

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!