Mire számíthatunk az interjún, ha NEM irodai munkára jelentkezünk?

Mire számíthatunk az interjún, ha NEM irodai munkára jelentkezünk?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Mire számíthatunk az interjún, ha NEM irodai munkára jelentkezünk?

Attól függően lehetnek eltérések az interjún, hogy fizikai vagy szellemi munkára jelentkezünk. Az interjú sikerét minden esetben befolyásolhatjuk néhány átgondolt válasszal, ezért lássuk, melyek a leggyakoribb kérdések és mik az arra adandó ideális feleletek, ha nem irodai munkára, hanem például segédmunkásnak, betanított munkásnak jelentkezünk!

Miért szeretne munkahelyet váltani?

Bármilyen munkára is jelentkezünk, nagyon fontos, hogy lehetőleg ne beszéljünk negatívan az előző munkahelyünkről. Erre a kérdésre például válaszoljuk azt, hogy fontos, hogy a lakhelyünkhöz közelebb legyen, vagy ha az anyagiak számítanak, akkor nyugodtan mondjuk meg azt is.
Teljesítménybér esetén például nagyon pozitívan hat, ha megmondjuk, hogy szeretnénk a jobb teljesítményünkért cserében jobban keresni a többieknél.

Előző munkahely

Tény, hogy nem sok sikerre vezet, ha rosszat állítunk az előző munkahelyünkről, de azért van néhány olyan információ, amit elmondhatunk egy interjún. Sajnos még ma is előfordul, hogy a munkahely nem adja meg a beígért jutalmat vagy akár az alapfizetés kifizetése is késhet.
Ha ez igaz a mi esetünkben is, akkor ezt nyugodtan elmondhatjuk. Tegyük azonban hozzá, jól és pontosan dolgozó emberek vagyunk, ezért is tartjuk elfogadhatatlannak, hogy a munkaadó nem tette meg ugyanezt.

Jó tulajdonságok

Szinte minden interjú elmaradhatatlan része, hogy megkérdezik, melyek szerintünk a saját jó tulajdonságaink. Erre a kérdésre készüljünk fel a meghallgatás előtt, hogy ne ott kelljen gondolkozni a megfelelő válaszon.
A kiírásban valószínűleg szerepel néhány elvárás a személyes tulajdonságokkal kapcsolatban, ezért ezekre érdemes odafigyelni. Ha például a kiírás alapján elvárás, hogy valaki pontos és megbízható legyen, akkor ezt a tulajdonságunkat emeljük ki mi is az interjún.

Rossz tulajdonságok

A munkahelyek megbízható, precíz és szorgalmas kollégákat szeretnének felvenni, ezért lehetőleg ne olyan rossz tulajdonságokat említsünk az interjún, ami ezeknek ellent mond, hiszen azzal azt sugalljuk, hogy sok gond lehet velünk a későbbiekben. Valótlant állítani nem érdemes, de céltudatosan beszélni soha nem árt.
Ezért ha igaz ránk, említsük meg azt, hogy esetleg a rossz hangulat vagy a kizárólag negatív visszajelzések rosszul hatnak ránk. Hangsúlyozzuk azt is, hogy nem folyamatos dicsértet igénylünk, csupán a munkánk elismerését szeretjük megkapni.

Túlzások

Fontos, hogy egyik tulajdonságunkkal kapcsolatban se essünk túlzásokba. Fontos például elmondani, ha mi képesek vagyunk magunk körül jó hangulatot teremteni, de érdemes hozzátenni, hogy ez még soha nem ment a munka rovására, sokkal inkább támogatta annak eredményességét.
Több éves tapasztalat mellett szintén túlzás lehet, ha azt állítjuk, hogy soha egyetlen hibát nem vétettünk, hiszen ezt az interjúztatók valószínűleg nem fogják elhinni. Ezért mondjuk inkább el, ha ritkán bár, de elkövettünk néhány kisebb hibát a munkánkban, de emeljük ki, hogy utána mindent megtettünk annak helyrehozása érdekében.

Vezetővel kapcsolatos elvárások

Gyakori interjúkérdés az is, hogy milyen számunkra az ideális vezető. Ha ez a kérdés elhangzik, akkor nyugodtan mondjuk el azt, ami nekünk fontos, a hangsúlyt pedig helyezzük arra, ami a munkaadó szempontjából a legfontosabb.
Vagyis emeljük ki, hogy szerintünk az a jó főnök, aki segít abban, hogy jó munkát végezhessünk. Így fogalmazva a munkaadónak is szimpatikusabbak leszünk, és jogosnak találja majd az olyan elvárásunkat is, mint hogy egy főnök teremtsen jó hangulatot, és adjon pozitív és negatív visszajelzést egyaránt.

Kritika

Egy eredményorientált munkahelyen fontos, hogy mindenki tudja, hogy mit csinál jól és mi az a munkaszakasz, amelyet máshogy eredményesebben tudna elvégezni.
Az interjú során ezért nyugodtan elmondhatjuk, hogy az építő jellegű kritikával nincs semmi problémánk, azt sokkal inkább ösztönzőnek és segítőnek tartjuk. Itt is kiemelhetjük, hogy a jó kritika alapja az, hogy pozitív dolgok is elhangozzanak, hiszen senki nem szereti, ha kizárólag negatív visszajelzéseket kap a munkájával kapcsolatban.  

Miért Önt válasszuk?

Nagyon tipikus kérdés az interjúk végén, hogy az interjúztató megkérdez bennünket, hogy miért éppen bennünket válasszon. Ilyenkor nyugodtan ismételjük el a jó tulajdonságainkat, említsük meg újra a megszerzett tapasztalatainkat és hívjuk fel a figyelmet néhány további erősségünkre is.
Ha olyan helyre jelentkezünk, amelyik részben vagy egészben eltér a korábbi munkáinktól, akkor említsük meg, hogy gyorsan és könnyen tanulunk, így várhatóan nem lesz hosszú időt szánni a betanításunkra sem.

A lényeg

Ha nehézséget okoz nekünk egy interjú, úgy érezzük, hogy nem tudjuk jól eladni magunkat egy ilyen szituációban, akkor sem kell kétségbe esni. Valószínűleg nem egy kommunikációs szakembert keresnek, ezért nem baj, ha néhány dolgot nem úgy mondunk, ahogy eredetileg terveztük.
Mondjuk el nyugodtan, hogy mit érzünk: például azt is, ha nehézséget jelent nekünk az ilyen típusú beszélgetés. A lényegre azonban mindig hívjuk fel a figyelmet: attól, hogy nem tökéletesen mondjuk el azt, amit hallani szeretnének, attól mi még megbízható, jó munkaerők leszünk, aki tényleg szeretne náluk dolgozni.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!