4 mese, amit mutass meg a gyerekeidnek is!

4 mese, amit mutass meg a gyerekeidnek is!

Címlap / Életmód / Család / 4 mese, amit mutass meg a gyerekeidnek is!

Sokan panaszkodnak a mai mesékre, amik túl erőszakosak, nehezen befogadhatóak, vagy egyszerűen csak sablonosak, élvezhetetlenek a kicsiknek, és a szülő is a haját tépi tőlük. Bár azért a modern kínálatban is találni értékes, szép meséket, ha kutakodsz kicsit a neten, találsz epizódokat gyermekkori kedvenceinkből, amit a te gyerkőcödnek is érdemes megmutatni.

A legkisebb ugrifüles „Milyen okos, milyen ügyes a legkisebb Ugrifüles!” – van olyan, aki ne emlékezne erre a mondatra? A magyar bábfilmsorozatot Csukás István írta Foky Ottó rendezte. A kétévados mesesorozat egyik erőssége – a mókás, szerethető történetek mellett – kétségtelenül az volt, hogy a bábfigurák hihetetlenül aranyosak voltak.  

A legkisebb Ugrifüles mellett állandó szereplő volt Tüskéshátú, a sün, és Brekkencs, a béka, akinek a hangját egyébként Gálvölgyi János kölcsönözte. A mese els évada még 1975-ben, a második 1976-ban készült, de ma is élvezhető alkotások. A tanulságos történetet a mező lakóiról és a hetvenkedő hőscincérről például itt nézhetitek meg: 
Pom Pom meséi

A Pom Pom meséit talán azért szerettük annyira, mert egyszerre volt meg benne az állandósság és az újdonság, Picúrt minden reggel ugyanaz a bolyhos és mókás kis jószág kísérte iskolába, de a képtelenebbnél képtelenebb történetek szereplői időről időre változtak, és pontosan olyan világban éltek, amik gyerekfejjel teljesen hihetőek és logikusak voltak.

A hatalmas leleménnyel kitalált történetek Csukás István és Sajdik Ferenc fejében születtek meg –utóbbi a Pom Pom mesék rajzolója is volt, a rendezés pedig a legendás Dargay Attila munkája. Ugye tudod még, hogy mit kell mondanod, ha megkérdezi a gyerkőc, hogy kicsoda Pom Pom? „Hát nem ismeritek? Hohó! Igazén senki sem ismer, mert hol ilyen vagyok, hol olyan.”
Mézga család

Kicsit bolondosok, kicsit hebehurgyák, néha vitáznak, de szeretik egymást – éppen olyanok, mint bármelyikünk családja, és talán ezért is tekintettük családtagnak Mézgékat a ’60-as, ’70-es, de még a ’80-as években is. A sorozat egyébként népszerű volt Németországban, Franciaországban, Olaszországban és Bulgáriában is.

Érdekesség, hogy az első négy rész rögzítése után a gyártás pénzhiány miatt félbe szakadt, de Macskássy György egy filmfesztiválon megismerkedett Georges de la Grandière francia producerrel, akinek úgy megtetszett a történet, hogy kifizette a hiányzó összeget. Az írók Romhányi József és Nepp József, a rendezők pedig Nepp József és Ternovszky Béla.
Kukori és Kotkoda

A Kukori és Kotkoda az első olyan magyar mesesorozat volt, ami a Magyar Televízió megbízására készült, a legenda szerint pedig a sorozat rendezője és tervezője, Mata János azért éppen egy tyúkot és egy kakast választott főszereplőnek, mert úgy gondolta, a kétlábú állatokat könnyebb lesz megrajzolni. Az ötlet pedig az író, Bálint Ágnes egy barátnőjétől jött, aki soka panaszkodott arra, hogy a férje semmiféle házimunkát nem hajlandó elvégezni otthon. Így született meg Kukori és Kotkoda figurája. Kukori hangját Márkus László, Kotkodáét pedig Psota Irén és Hacser Józsa kölcsönözte.
 

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!