Meglepő tények és tévhitek a citromról

Meglepő tények és tévhitek a citromról

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Meglepő tények és tévhitek a citromról

A citromot különleges aromája miatt gyakran használjuk teák, édességek és sült húsok ízesítéséhez. Magas C-vitamin tartalma miatt is fogyasztjuk. Levét gyümölcssalátába csepegtetjük, hogy a felkockázott és felkarikázott gyümölcsök ne barnuljanak meg. Sokan a fogyókúrájukba is beépítik. Valóban ilyen sokoldalú a citrom? Mik a tények, és mik a tévhitek? Utánajártunk!

A gyümölcsök közül a citromban van a legtöbb C-vitamin?

Nem igaz. A citrom valóban sok C-vitamint tartalmaz, de nem kiemelkedően sokat. A gyümölcsök közül például a narancs, a kivi, a feketeribizli, a csipkebogyó és a földieper is megelőzi. Egy közepes méretű citrom leve fedezi napi C-vitamin szükségletünk felét, de ugyanez a mandarinról is elmondható. A zöldségek esetében a paprikában és a brokkoliban, a fűszernövényeknél pedig például a petrezselyemben is sokkal több C-vitamin fordul elő, mint a citromban.
Aki egészségesen táplálkozik, nincs szüksége arra, hogy bármelyik C-vitamin bombának nevezhető gyümölcsből vagy zöldségből többet egyen, mint amennyit kíván, hiszen az étkezések alkalmával magához veszi azt a mennyiséget, amennyi a szervezete kiegyensúlyozott működéséhez elegendő. Amikor citromos teát készítünk, a citromot ne tegyük bele a forró vízbe, mert akkor a benne levő értékes hatóanyagok megsemmisülnek, így a C-vitamin is lebomlik. Várjunk, amíg a tea lehűl legalább 70 fokra. Az alacsonyabb hőmérsékletű tea nemcsak hatékonyabb, az íze és az illata is jobban élvezhető.

A citromlé savasító hatású?

Nem igaz. Mivel az íze savanyú, ezért azt gondolnánk, hogy ártalmas a szervezetre, mert savasít. Valójában a citromlé lúgosító hatású, mert az emésztés folyamatában a benne levő szerves savak az ásványi anyagokkal lúgos vegyületeket hoznak létre.

A citromlé megszünteti a fejfájást?

Ez csak részben igaz. A citromlé önmagában nem mulasztja el a fejfájást, de feketekávéba csepegtetve hatásos lehet. Akinek fáj a feje, és nem szeretne gyógyszert bevenni, kóstolja meg a citromos kávét! A fura íze miatt valószínűleg nem szokik majd rá, de fejfájás esetén talán a jövőben is alkalmazni fogja.
Figyelem, a cukor semlegesíti a hatását, ezért inkább ne ízesítsük vele! A kávéban levő koffein blokkolja annak az enzimnek a képződését, amelyik a testben a fájdalom elosztásáért felelős. A citrom viszont aktiválja a szervezet fájdalomcsillapító mechanizmusait.

A citromlé segít a fogyásban?

Szintén csak részben igaz. A citromlé ugyanis az emésztést gyorsítja. Tegyünk 1-2 teáskanálnyit egy pohár vízbe, és étkezés után igyuk meg!
Az anyagcsere fokozására, a haspuffadás megszüntetésére alkalmas a citromlé, de a zsírégetést nem indítja be, ezért sajnos nem is fogyaszt.

A citromlé megakadályozza, hogy a gyümölcsök megbarnuljanak?

Igaz! A szeletelt, felkarikázott gyümölcs (pl. alma, körte, banán) oxigén hatására megbarnul. A citromlében levő polifenolok azonban gátolják az oxidálódást, így a gyümölcsök elszíneződését is, vagyis erre a kérdésre igen a válasz.

A citrom fogyasztásával megelőzhetünk vagy gyógyíthatunk különféle betegségeket?

Ez részben igaz. A citromban előforduló C-vitamin az, ami gyógyít. Tehát C-vitaminban gazdag gyümölcsöket és zöldségeket kell ennünk, ami lehet a citrom, de ugyanígy más jelentősebb C-vitamin bomba is (pl. mandarin, kivi, brokkoli, cékla).
Ebben az aszkorbinsavként is emlegetett anyagban valóban hatalmas gyógyerő rejlik: feltalálója, Szent-Györgyi Albert, aki a paprikából vonta ki, 74 éves korában tüdőrákos lett, mire C-vitamin kúrába kezdett és meggyógyult, ezután pedig majdnem száz évig élt egészségben. A heveny és az akut gyulladások megszüntetésére szintén alkalmas az aszkorbinsav, ezek szövődményei elháríthatóak vele (pl. felfázás, tartós köhögés, ízületi gyulladás, ganglion).

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!