A macskák nem érzik az édes ízt! 10 meglepő tény az állatokról

A macskák nem érzik az édes ízt! 10 meglepő tény az állatokról

Címlap / Életmód / A macskák nem érzik az édes ízt! 10 meglepő tény az állatokról

A domesztikált, azaz háziasított állatok több ezer éve teszik jobbá az emberek életét, mégis sok érdekes dolog van, amit csak kevesen tudnak kedvenceikről.

A macska nem érez édes ízt

Az embernek körülbelül 9000 db ízlelőbimbója van, míg egy macskának mindössze pár száz. Ez azt jelenti, hogy közel sem éreznek olyan sokféle zamatot, mint mi, többek között az édes íz az, amit nem tudnak élvezni.

A kutyák miattunk képesek megemészteni a szénhidrátot

A farkasok és a kutyák emésztése eltérő, a kutyák ugyanis kifejlesztették azt a képességet, hogy szervezetük feldolgozza a keményítőt. Ez annak köszönhető, hogy a földművelő ember mellett az állatok kenyérféléket is ettek.

A kutyák megemésztik a szénhidrátot
SolStock/istockphoto.com

A cica „lógó pocakja” nem a kövérség jele

A macska hátsó lába előtti kis megereszkedett pocakot sok gazdi a hízás jelének véli, pedig az úgynevezett „primordiális erszény” teljesen normális anatómiai sajátosság, aminek célja is van: mikor a macskák verekszenek, a kis „tasak” védi a szerveiket az ellenfél hátsólábas-marcangolásától.

A farkas nem, de a kutya az emberhez fordul segítségért

Egy kutatásban emberek által felnevelt farkasok és kutyák viselkedését tanulmányozták. Ha emberre volt szükség ahhoz, hogy az állat ételhez jusson – például ki kellett nyitni valamit – a kutyák habozás nélkül kértek segítséget az emberektől, míg a farkasok szinte egyáltalán nem. 

Nem létezik hipoallergén kutya és cica

Mostanában nagy divat az úgynevezett hipoallergén kutyafajták reklámozása, pedig ilyen sajnos nem létezik. A hiedelemmel ellentétben nem az állatok szőrére vagyunk allergiásak, hanem a nyálukban levő fehérjére. A hipoellergénnek nevezett kutyafajták mindössze kevesebbet nyáladzanak és vedlenek. 

A kutya kiszagolja az epilepsziás rohamot

Ráadásul meglehetősen pontosan, kb. 45 perccel előtte tudja jelezni, ha a betegnek rohama lesz. Ez remek szaglásának köszönhető, ugyanis ilyenkor olyan kemikáliák jutnak a véráramba, amit az állat megérez a leheletünkből, izzadtságunkból vagy vizeletünkből. Az epileszián kívül a rákos betegséget és diabéteszt is képesek kiszagolni. 

A kutyák kiszagolják a betegségeket
K_Thalhofer/istockphoto.com

„Bánatos kutyaszemekkel néz”

Ez nemcsak egy mondás, hanem egy valós jelenség. Mivel egyes becslések szerint a kutyák már csaknem 14.000 éve a társaink, a genetikájukat is megváltoztatták a kedvünkért. Olyan kis izmokat növesztettek ugyanis a szemeik köré, amelyek segítségével olyan mimikára képesek, melyek meglágyítják az ember szívét. 

A vörös cica szinte mind kandúr, a teknőctarka pedig nőstény

Ha látsz egy teknőctarka macskát, szinte biztos lehetsz benne, hogy nőstény, ugyanis átlagosan minden 3000 példányból mindössze 1 hím, amelyik genetikai mutánsnak számít és szaporodásra is alkalmatlan. A „calico”, azaz teknőctarka és fehér foltos macskák esetében ugyanez az arány a nőstények javára, a vörös cicák azonban ezzel szemben több, mint 80 százalékban hímek.

A macskák színe árulkodik a nemükről
knape/istockphoto.com

A hagyma mérgező a kutyának és macskának egyaránt

A fokhagyma és a hagyma kénes vegyületet tartalmaz – ez adja jellegzetes szagát is – amely a kutyák és macskák szervezetében mérgezést okoz, mert károsítja a vörösvértesteket. Ha kedvenced hagymát evett, azonnal vidd orvoshoz. 

A cicád azért köröz lefekvés előtt, mert a ragadozókat kutatja

Minden cicatulajdonos megfigyelheti, hogy mielőtt az állat leheveredik, több kört is tesz a saját tengelye körül. ez a viselkedés még vadállat korából maradt meg, hiszen olyan pihenő helyet keres, ahol a leghamarabb érzékelheti a veszélyt, azaz ellenségei szagát.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!