7 meghatározó dolog, amit egy nemlátótól tanultam

7 meghatározó dolog, amit egy nemlátótól tanultam

Címlap / Életmód / Egészség / 7 meghatározó dolog, amit egy nemlátótól tanultam

A nagymamám egyik lánytestvére, Lujza néni, idős korára szinte teljesen elvesztette a látását. Csak fényt és árnyékot látott. Ennek ellenére gyermekként nem tudatosult bennem, hogy ő más, mint mi vagyunk. Csak most, felnőttkoromban értettem meg, hogy ő ugyanúgy élte tovább az életét hosszú évekig még, mintha mi sem történt volna. Mindig örömmel fogadott minket, amikor meglátogattuk, mindig saját kézzel sütött finomságokkal kínált, és mindig patyolat tisztaság volt nála. Elfogadta a segítséget, de soha nem panaszkodott.

1. Nem vagy egyedül a problémáddal

Néha, amikor beleragadunk egy helyzetbe, úgy érezzük, hogy egyedül maradtunk, segítség nélkül, miközben mindenki más élvezi az életet. Ez tévedés. Mindenkinek vannak gondjai az életben, sőt, a legtöbben hozzánk hasonló, vagy akár még komolyabb nehézségekkel küzdenek. Vedd észre, hogy soha nem vagy egyedül.

2. Minden probléma akkora, amekkorát csinálunk belőle

Rettentő kevés embert ismerek, aki képes pozitív maradni a megpróbáltatások ellenére is. Ez az idős hölgy nem búslakodott azon, hogy nem lát többé – pedig volt összehasonlítási alapja, mennyire más az élet látóként –, hanem úgy döntött, megküzd ezzel a helyzettel, és nem csinál belőle még nagyobb gondot. Gondold át, te mivel küzdesz most? Csinálsz-e bolhából elefántot, vagy megpróbálod logikusan, türelemmel megoldani a dolgokat?

A boldogság idegállapot. Ne szentelj több energiát egy problémára, mint amennyit megér, így jut időd boldognak lenni.

3. Légy hálás, hogy nem vagy rosszabb helyzetben!

Mindegy, milyen nehézségekkel küzdesz épp most, minden fordulhatna rosszabbra is, hidd el! Az, hogy élsz, van tető a fejed felett, és van mit enned, azt jelenti, jóval jobb helyzetben vagy, mint a világ népességének jelentős része. Néha nehéz felismernünk, hogy hányan élnek mélyszegénységben, halálos betegséggel stb., mert jómódú, vagy nálunk még gazdagabb emberek között élünk. Légy hálás azért, hogy olyan problémák foglalkoztatnak, amilyenek, mert ez is megerősíthet abban, hogy nagyszerű életed van.

4. Törődj a problémáddal!

Lujza néni, miután megvakult, egyedül élt tovább, falun, a saját portáján. Gondoskodott magáról, a háziállatairól, és a vendégeket is mindig friss süteménnyel fogadta. Nem fordult magába, és nem sopánkodott, mennyire nehéz az élete. Ha téged szomorúvá tesznek a gondok, foglalkozz velük.

Ismerd fel a problémát, gondold át, hogy mit tehetsz ellene, és cselekedj! Ha nem törődsz velük, még nehezebb lesz megszabadulni tőlük.

5. Engedd el azokat a dolgokat, amelyeken nem lehet változtatni!

Vannak dolgok, amelyeken bármennyire is igyekszel, nem lehet változtatni. Lujza néni például nem szerezhette vissza a látását semmilyen módon, ehelyett megtanult együtt élni az új helyzettel. Ugyanúgy megfésülködött minden reggel, mint azelőtt, és hibátlanul befonta a haját, összeszedte a tojásokat a tyúkok alól, rendben tartotta a házat, megetette a háziállatokat, sütött, főzött, és egyetlen zsíros folt sem maradt soha az elmosogatott edényein. Tudsz-e változtatni azon a problémán, amivel épp szembe kell nézned? Ha nem, változtass azon, amin képes vagy változtatni, a többit engedd el! Minél többet aggódsz olyasmin, ami ellen nem tehetsz, annál boldogtalanabb leszel. Minél többet teszel azokért a dolgokért, amikre van ráhatásod, annál boldogabb leszel.

6. Igyekezz adni!

Sokszor, amikor gondok nyomasztanak, hajlamosak vagyunk csak a magunk bajára koncentrálni, és abban elmerülni, pedig fontos lenne olyankor is törődni azokkal, akik számára fontosak vagyunk.

Lujza néni is mindig megkérdezte, mire volna szükségünk, ha meglátogattuk, adott egy-két üveg lekvárt, néhány tojást, ha mentünk hozzá, és ha vigyázni kellett ránk, akkor sem zsörtölődött, hogy ő nemlátóként képtelen gyerekekre felügyelni, mert tudta, hogy ezzel segít a nagymamámnak, akinek épp fontos dolga akadt. Jóval boldogabb és teljesebb életet élhetsz, ha másokat szolgálsz.

7. A jövődet te alakítod

Hányan kreáljuk magunknak a problémákat? Miért gondoljuk, hogy velünk semmi rossz nem történhet? Lujza néninek sem lehetett könnyű mindennap megküzdeni azzal, hogy nem lát, de rájött, hogy attól még élhet a szerettei közelében, boldogan. Nem tartotta magát szerencsétlenebbnek, mint mások, így mások sem tartották őt annak. A jövődet te alakítod, ne hagyd, hogy a hiedelmeid korlátozzanak a cselekvésben és az előrelépésben!

Nem a problémák alakítják az életünket, hanem az, ahogyan a problémákra reagálunk. Mindannyiunknak vannak gondjai, de az tesz bennünket különbözővé, ahogyan reagálunk rájuk.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!