Ilyen izgalmas az élet egy mangalica farmon női vezetőként – interjú Fekete Zsókával

Ilyen izgalmas az élet egy mangalica farmon női vezetőként – interjú Fekete Zsókával

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Ilyen izgalmas az élet egy mangalica farmon női vezetőként – interjú Fekete Zsókával

Hiába élünk a 21. században, még mindig vannak olyan szakmák, amelyeket tipikusan férfiasnak tartanak, és furcsán néznek arra, aki nő létére mégis ezen pályák egyikén szeretne helytállni. Tipikusan ilyen a mangalicatenyésztés is, de szerencsére – ahogyan sok más férfiasnak titulált szakma esetén is – ezen a pályán is van csodálatos példa arra, hogy nemtől függetlenül azzal foglalkozzunk, amivel szeretnénk.

Tökéletesen rávilágít erre Fekete Zsóka története, aki egy hajdúböszörményi mangalica farm büszke tulajdonosa, amellyel egyre nagyobb sikereket ér el hazai és nemzetközi szinten is.

Mindig is szívesen foglalkoztál állatokkal? 

Igen, gyerekkorom óta vonzott az állattartás. 9 évesen a húsvéti nyuszijaimat megtartva elkezdtem tenyészteni, és 10 éves koromra már komplett tenyészetem volt. Majd az eladott nyulakért kapott pénzből gazdálkodtam tovább. Többféle baromfim lett (tyúk, kacsa, pulyka, liba). Nagypapa hatására szerettem ennyire bele az állattartásba, de a nagy szerelem a ló volt, így a lovaglás lett a hobbim. De szülők, nagyszülők is mezőgazdasággal foglalkoztak, ebből éltek, és valójában én ebbe születtem bele. 

Minek hatására döntöttél úgy, hogy éppen egy mangalica farmot alapítasz?

Élelmiszermérnökként végeztem az akkori Budapesti Corvinus Egyetem Élelmiszertudományi Karán. Így az élelmiszerfeldolgozás vonal vonzott. A mangalicák egy váratlan döntés volt, mert a biozöldséget, amit mi megtermeltünk, azt szerettem volna feldolgozni, értékesíteni és a melléktermék feldolgozása céljából vettünk mangalicákat. De mikor megérkeztek, több mint fele vemhes volt, és elég rövid időn belül több, mint 50 mangalicám lett. Dönteni kellett, és az állattenyésztés- húsfeldolgozás irányába bővítettem a gazdaságot. 

Fotó: Fekete Zsóka Mangalica Farm

Soha nem érezted nehézségnek, hogy nőként választottad ezt a pályát?

De nagyon nehezek voltak az első évek. Megtanulni az állattenyésztés csínját-bínját, már ez is egy kihívás volt, majd a feldolgozás területén is helyt kellett állni és ami a legfontosabb, hogy amit feldolgozunk, azt el is kell tudni adni. Büszke vagyok, hogy a mangalicáinknak saját termelésű bio takarmányt állítunk elő. Így kiváló minőségű húst és húskészítményeket tudunk készíteni. Hosszú, kemény időszak volt, míg mindent megtanultam, véghez vittem. Ehhez erő, kitartás, szorgalom és elhivatottság kell. Biztos sokan feladták volna az első akadály után, de én kitartottam, így mára már egy sikeres vállalkozást vezetek Nőként, egy férfias szakmában. 

Fotó: Fekete Zsóka Mangalica Farm

Mekkora most az állományotok, és milyen környezetben élnek a mangalicáitok?

20 db tenyészkocával kezdtem a mangalica tenyésztést, mára már több, mint 350-400 db mangalica van a farmon. Mangalicáim kifutós tartásban nevelkednek, élnek. Így ki tudnak menni a szabad levegőre napozni, pihenni, ha pedig hűsölni akarnak, akkor az istállóba, zárt részre is be tudnak feküdni. Nálunk friss levegőn, szabadon vannak az állatok. Így nyugodtak, kiegyensúlyozottak, egészségesek.

Milyen feladatokból tevődnek általában össze a mindennapjaid?

Elég komplex feladatkörről beszélünk. Mert nem csak vezetem a vállalkozást, de aktívan részt is veszek benne. A legtöbb feladat a feldolgozás területén van, mely a termékkészítésen túl a marketinget, az adminisztrációt és az értékesítést is körülölelni. Rendezvényekre járok, előadásokat tartok. Elég mozgalmasak a napjaim. A tenyésztésben Édesapám segít be. Fontos, hogy állataink nem kapnak semmilyen antibiotikumot, se szóját. Csak saját bio takarmánnyal etetjük őket. 

Mely termékeitek a legkedveltebbek mostanság?

Több, mint 30 féle terméket készítek. Fontos megemlítenem, hogy ketogén és paleo táplálkozásba beilleszthető termékeket is készítek, melyek nem tartalmaznak semmilyen szénhidrátot, se paprikát, csak sóval-borssal vannak fűszerezve. Minden termékem gluténmentes, szójamentes, laktózmentes! Büszkén mondhatom, hogy bio kézműves termékeimet egyre többen keresik, hazai és külföldi viszonylatban is. Sokan gyógyulnak a termékeim fogyasztásával. Az értékesítés elsősorban Budapesten a Lehel piacon történik péntekenként, de az ország számos pontjára lehet rendelni futárszolgálattal.

Fotó: Fekete Zsóka Mangalica Farm

Az elmúlt években több szép elismeréssel is jutalmaztak, melyekre gondolsz vissza a legszívesebben?

Igen, egy-egy elismerés, kitüntetés, díjazás, segít, motivál, erőt ad, hogy vigyem tovább ezt az igazán férfias szakmát. 2013-ban a Hajdú-Bihar Megyei Minőségi Termék Díjban, 2013-tól 2020-ig az Országos Mangalica Fesztiválokon Termékdíjban részesültem, 2017-ben az Év Agrárembere cím jelöltje, 2018-2019-ban a Düsseldorfi Magyar Napok Közönségdíjasa, 2020-ban a Magyar Konyha Magazin Év termelője díjasa, 2022-ben pedig a Femcafé Az Év Leginspiráló Nője cím nyertese lettem Gasztronómiai teljesítmény Kategóriában.

2016-tól nemzetközi és hazai rendezvényeken népszerűsítem a mangalicát és a mangalica termékeket a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének segítségével. Több külföldi, hazai és Michelin csillagos étterem is kínálja termékeimet. Több külföldi újságíró volt már nálam, hogy megmutassa a Fekete Zsóka Mangalica Farmot a nemzetének. Büszkén mondhatom, hogy Amerikától Japánig eljutott a hírem a külföldi sajtóban.

Fotó: Fekete Zsóka Mangalica Farm

Milyen jövőbeli terveid vannak?

A jövőbeli tervek közé tartozik, hogy folyamatosan tudjam tartani ezt a minőséget vevőimnek. Fontos, hogy kézműves termékeimmel megtartsam a bizalmat vásárlóim számára. Illetve fontosnak tartom még a mangalica termékek népszerűsítését hazai és külföldi piacokon.

Nyitófotó: Fekete Zsóka Mangalica Farm

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!